News Feed http://www.itc.ir/ News portlet RSS <![CDATA[آغاز پنجمین طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات]]> پنجمین طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز گرديد. هدف از اجرای اين طرح که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط مرکز آمار ايران به انجام می رسد

آغاز پنجمین طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
پنجمین طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز گرديد. هدف از اجرای اين طرح که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط مرکز آمار ايران به انجام می رسد، جمع آوری آمار و اطلاعات مرتبط با دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات و چگونگی استفاده افراد از فناوری اطلاعات براساس 19 نشانگر توصيه شده توسط اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) است. لازم به ذکر است که اين طرح، در سال های 87، 89 ،  92 و 94 نيز توسط مرکز آمار ايران و با حمايت سازمان فناوری اطلاعات ایران به انجام رسيده و نتايج آن منتشر شده است.
جامعه آمارگيری در اين طرح، همه افراد عضو خانوارهای معمولی ساکن، گروهی و موسسه ای در مناطق شهری و روستایی در سال 1396 است. زمان آمارگيری از 29 آبان 1396 تا 28 آذر 1396 خواهد بود. روش آمارگيری در اين طرح، نمونه گيری است و آمارگيری از 25000 خانوار کشور و در حدود 100.000 نفر از افراد به انجام خواهد رسيد. در اين طرح، آمارگيران مرکز آمار ايران به شکل حضوری به خانوارهای انتخاب شده مراجعه و با خانوار مصاحبه خواهند کرد. در صورتی که در خانوار موردنظر يکی از اعضای خانوار در 3 ماه گذشته از اينترنت استفاده کرده باشند، پرسشنامه به منظور تکميل در نزد خانوار خواهد ماند و در مراجعه بعدی از خانوار جمع آوری خواهد شد. نتايج اين طرح به تفکيک مناطق شهری و روستایی و در سطح استانی منتشر به شکل نشريه ای مستقل و به شکل الکترونیکی توسط مرکز آمار ايران و سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر می گردد و در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir و در درگاه پايش جامعه اطلاعاتی به نشانی  mis.ito.gov.ir قابل دسترسی خواهد بود.
    
 مرکز آمار ايران به عنوان نهاد تخصصی آمارگيری و مرجع اعلام آمارهای رسمی کشور با همکاری و حمايت سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال های 1387، 1389 ، 1392 و 1394طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و افراد به فناوری اطلاعات و ارتباطات را به انجام رسانيده است. طرح حاضر پنجمین دوره اجرای اين آمارگيری تخصصی در سطح کشور است که در چارچوب اين همکاری مشترک شکل گرفته است و نتايج آن می تواند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با ميزان دسترسی خانوارها به اينترنت و رايانه، ميزان و چگونگی استفاده افراد جامعه از اينترنت و فناوری های دسترسی به اينترنت، مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات افراد و هزينه کرد خانوارها در حوزه خدمات و محصولات فاوا ارائه نمايد. 
پيوند مرتبط:
www.amar.org.ir

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)
انتهاي خبر
 

]]>
2017/11/13
<![CDATA[آقای دکتر واعظی در روز دوم همايش WSIS در سال 2017 به بيان ديدگاه های خود پرداختند]]> آقای دکتر واعظی، وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در همايش WSIS در سال 2017 که در ژنو سوييس برگزار شد، به بيان ديدگاه های خود پرداختند

آقای دکتر واعظی در روز دوم همايش WSIS در سال 2017 به بيان ديدگاه های خود پرداختند

]]>
آقای دکتر واعظی، وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روز 23 خردادماه سال جاری با حضور در هفتمين جلسه «سياست های کلان» در همايش WSIS سال 2017 که با موضوع «کاهش شکاف ديجيتال» برگزارشده بود، ديدگاه های خود را در رابطه با سياست های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور بيان نمودند.

ايشان در سخنرانی خود اشاره نمودند که بهبود کيفيت خدمات، ايجاد تنوع در خدمات، مقرون به‌صرفه نمودن خدمات با افزايش رقابت، مشارکت با بخش خصوصی، جذب سرمايه گذاری خارجی، گسترش دسترسی در مناطق روستايي و دورافتاده، تسهيل نوآوری و به خدمت گرفتن فناوری های نوين از مهم ترين سياست های جمهوری اسلامی ایران در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

ايشان بيان نمودند که تمامی موارد فوق در شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد شد. شبکه ای که برای فراهم نمودن خدمات فراگیر و مقرون به صرفه برای تمامی شهروندان ایجادشده است.

دکتر واعظی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به مقادير نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش عرضه، اطلاعاتی در رابطه با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ارائه نمودند.دکتر واعظی، در بيانات خود خبر از شروع عرضه فیبر نوری به منازل و کسب‌وکارها در شهرهای بزرگ و شتاب¬بخشی به توسعه شبکه فیبر نوری در آينده خبر دادند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در بخش ديگری از سخنرانی خود به تلاش برای کاهش شکاف ديجيتال با استفاده از منابع مالی USO در راستای توسعه شبکه ها و خدمات به مناطق دورافتاده و محروم اشاره کردند. ايشان بيان نمودند که هدف ارائه خدمات مفيد و کاربردهای ارزشمند و موردنياز در اين مناطق بر بستر خدمات پهن باند است تا اين گروه از مردم جامعه بتوانند از مزايای فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره مند گردند.

دکتر واعظی به ايجاد 10000 شغل مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال گذشته با فعال سازی کسب‌وکارهای نوپا، پژوهش و توسعه و نوآوری از طريق ارائه گرنت و وام های کم بهره اشاره نمودند. ايشان اشاره نمودند که اندازه بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در سه سال گذشته سه برابر شده است و همين رشد در پنج سال آينده مورد انتظار است.

وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات بيان کردند که سياست کشور توسعه همکاری های بين المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در همين راستا خبرگان کشور در کنفرانس های بين المللی، گروه های مطالعاتی و ساير مجامع حضوری فعال و اثربخش داشته اند.

دکتر واعظی در پايان سخنان خود بر روی انجام پروژه های مشترک برای توسعه فناوری های جديد، برنامه های کاربردی جديد و خدمات جديد تأکید نمودند و اشاره کردند که شرکت های ايرانی بسياری هستند که آمادگی گسترش همکاری های خود در سطح بين المللی را دارا می باشند.

درباره World Summit of Information Society

همايش سران جامعه اطلاعاتی بزرگ‌ترین گرد هم‌آیی ذی نفعان اين حوزه برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به‌طور مشترک توسط ITU، UNESCO، UNCTAD و UNDP با همکاری ساير نهادهای سازمان ملل متحد برگزار می شود.

تمرکز امسال اين همايش در رابطه با روندهای حاضر در حوزه توسعه پايدار و پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در نواحی اولويت دار اهداف توسعه پايدار مانند سلامت، آموزش، محیط‌زیست، برابری جنسيتی، زیرساخت و نوآوری بود. در اين همايش، 500 سیاست‌گذار از 150 کشور جهان، شامل وزرا و خبرگانی دولتی، رهبران جامعه مدنی، دانشگاهيان، مديران کسب‌وکارها و سازمان های دولتی حضور داشتند.WSIS Forum 2017 منجر به نتايج مشخصی گرديد که به ذی نفعان امکان قدرت بخشی به پياده سازی خطوط عمل WSIS و همسويي WSIS فرآيندهای توسعه پايدار را می دهد.

پيوندهای مرتبط:

https://www.itu.int/net4/wsis/forum/2017/

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

wsis

]]>
2017/6/17
<![CDATA[ارائه گزارش پايش جامعه اطلاعاتی ایران در کارگاه کشوری ايران در WSIS Forum 2017]]> در آخرين روز همايش WSIS Forum 2017 گزارشی از وضعيت توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور در کارگاه کشوری ايران ارائه گرديد

ارائه گزارش پايش جامعه اطلاعاتی ایران در کارگاه کشوری ايران در WSIS Forum 2017

]]>
کارگاه کشوری ايران در روز جمعه 26 خردادماه 1396 در همايش WSIS Forum 2017 در ژنو سوييس برگزار گرديد. در اين کارگاه کشوری، سخنرانی هایی در رابطه با فعاليت های کميته ملی WSIS، توسعه دولت الکترونیک در ايران، گمرک الکترونیکی، پياده سازی مرکز تبادل اطلاعات اقتصادی، تحليل کلان داده ها در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و آخرين وضعيت توسعه شبکه علمی کشور ارائه گرديد. به عنوان آخرين سخنرانی نيز گزارشی از پايش جامعه اطلاعاتی ايران در سال 1395 توسط آقای دکتر محمدرضا آيت اله زاده شيرازی، مشاور ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران در نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بيان شد.

دکتر شيرازی در سخنرانی خود ابتدا به سياست ها و برنامه های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه پنجم توسعه اشاره نمود و در ادامه، سياست های کلان برنامه ششم توسعه و مهم‌ترین اقدامات برنامه‌ریزی‌شده برای پنج سال آتی را مورداشاره قرارداد.

مشاور ارشد سازمان اشاره نمود که بر اساس تبصره 3 ماده 46 برنامه پنجم توسعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف به تدوين «نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات» کشور گرديده است. در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات) مسئول تدوين اين نظام و استقرار آن در کشور شده و در طی چند سال گذشته نقش هماهنگ کننده ملی در اين حوزه را ايفا نموده و پايش جامعه اطلاعاتی کشور را بر اساس نشانگرهای کليدی فناوری اطلاعات و ارتباطات ايران و فرآيندهای تدوین‌شده به شکل مستمر به انجام رسانيده است.

دکتر شيرازی در ادامه سخنان خود وضعيت عرضه و تقاضای فناوری اطلاعات و ارتباطات را بر اساس مقادير نشانگرهای ثبتی و نشانگرهای اندازه گیری شده در طرح آمارگیری «برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» تشريح نمود. از محورهای ديگر صحبت ايشان، تحليل وضعيت مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، وضعيت توسعه و مصرف محتوی الکترونیکی در کشور و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در نواحی روستایی کشور بود. مهم‌ترین نکات بيان شده در اين سخنرانی به شرح زیر بودند:

• نسبت کاربران اينترنت در سال 1395 نسبت به سال 1392، در حدود 77 درصد و نسبت افراد کاربر رايانه بيش از 20 درصد رشد داشته است. دسترسی خانوارها به اينترنت نسبت به سال 1392، بيش از 50 درصد رشد کرده است. اين نرخ¬های رشد مناسب را می توان حاصل سياست ها و اقدامات دولت جمهوری اسلامی ایران در رابطه توسعه زیرساخت¬های مخابراتی، افزايش پهنای باند اينترنت بين الملل، توسعه شبکه های پهن باند سيار و پهن باند ثابت، توسعه کاربری های متنوع و به‌کارگیری فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش خدمات کشور دانست.

• بااین‌وجود هنوز هم بيش از 45 درصد از افراد بالای 6 سال کشور کاربر اينترنت نمی باشند. مهم ترين دليل عدم استفاده و/يا دسترسی به اينترنت، به ترتیب عدم نياز به اينترنت، عدم شناخت اينترنت، پايين بودن سطح دانش و مهارت استفاده از اينترنت و ملاحظات فرهنگی و ویژگی های دموگرافيک مانند سن و محل اقامت کاربران است. با توجه به اين موضوع، توجه به موضوع ظرفيت جذبی برای آشنا نمودن افراد با مزايای اينترنت و شناخت هرچه بيشتر آن، بسيار مهم است.

• در رابطه با کاربری اينترنت، مشاهدات ديگری وجود دارد که توجه به آن ها بسيار مهم است:

• تناوب استفاده از اينترنت (در هرروز) در سال 1394 نسبت به سال 1392، 85 درصد افزایش‌یافته است.

• فاصله بين نسلی در رابطه با استفاده از اينترنت مشاهده می شود. 74 درصد از افراد گروه سنی 20 تا 29 سال کشور کاربر اينترنت هستند.

• شرکت کاربران اينترنت در شبکه‌های اجتماعی نسبت به سال 1392، به بيش از سه برابر رسيده است.

• در رابطه با کاربری اينترنت و رايانه شکاف ديجيتال بين مناطق شهری و روستایی کاملاً محسوس و در حدود 26 درصد است.

• در رابطه با کاربری اينترنت و ساير نشانگرها فاصله جنسيتی در کشور بسيار پايين تر از ميانگين جهانی (1.9درصد در ايران در مقايسه با 12 درصد در جهان) است.

• دغدغه‌های کاربران در رابطه با حريم خصوصی و مسائل فرهنگی در استفاده از اينترنت به ميزان زيادی افزایش‌یافته است.

• ضرورت افزايش سطح مشارکت الکترونیک احساس می‌گردد.

• تمهيدات لازم برای رعايت حريم خصوصی، افزايش امنيت اينترنت و آشنایی با آداب اخلاقی حضور در فضای مجازی بايد افزايش يابد.

• آموزش‌های عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرهنگ‌سازی در جامعه به‌خصوص برای رده‌های سنی بالاتر از 50 سال امری ضروری است.

• توليد محتوی بومی فاخر، ارزنده و قابل‌استفاده يکی از اولویت‌های موجود است.

درمجموع و با توجه به تحلیل‌های صورت گرفته در این گزارش، کاهش شکاف دیجیتالی اعم از شکاف بین خانوارهای شهری و روستایی و شکاف جنسیتی در برخورداری و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، بهبود وضعیت پهن باند کشور، افزایش پهنای باند بین‌الملل و ظرفيت شبکه انتقال کشور، سرانه ترافیک مشترکین و پهنای باند اینترنت در کشور، کاهش تعرفه‌های دسترسی به اینترنت و افزایش هزینه کرد خانوارها در فناوری اطلاعات و ارتباطات از نکات و دستاوردهای مثبت عرضه و تقاضای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در انتهای برنامه پنجم توسعه بوده است.

درباره World Summit of Information Society

همايش سران جامعه اطلاعاتی بزرگ‌ترین گرد هم‌آیی ذی نفعان اين حوزه برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به‌طور مشترک توسط ITU، UNESCO، UNCTAD و UNDP با همکاری ساير نهادهای سازمان ملل متحد برگزار می شود.

تمرکز امسال اين همايش در رابطه با روندهای حاضر در حوزه توسعه پايدار و پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در نواحی اولويت دار اهداف توسعه پايدار مانند سلامت، آموزش، محیط‌زیست، برابری جنسيتی، زیرساخت و نوآوری بود. در اين همايش، 500 سیاست‌گذار از 150 کشور جهان، شامل وزرا و خبرگانی دولتی، رهبران جامعه مدنی، دانشگاهيان، مديران کسب‌وکارها و سازمان های دولتی حضور داشتند.WSIS Forum 2017 منجر به نتايج مشخصی گرديد که به ذی نفعان امکان قدرت بخشی به پياده سازی خطوط عمل WSIS و همسويي WSIS فرآيندهای توسعه پايدار را می دهد.

پيوندهای مرتبط:

https://www.itu.int/net4/wsis/forum/2017/Agenda/Session/341#intro https://www.itu.int/net4/wsis/forum/2017/

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

wsis

]]>
2017/6/17
<![CDATA[همايش WSIS در سال 2017 با شرکت بیش از 2500 خبره از سراسر جهان برگزار شد]]> همايش سران جامعه اطلاعاتی WSIS با حضور بيش از 2500 شرکت کننده از سراسر جهان از تاريخ 22 تا 26 خردادماه 1396 در ژنو سوييس برگزار شد

همايش WSIS در سال 2017 با شرکت بیش از 2500 خبره از سراسر جهان برگزار شد

]]>
بيش از 2500 خبره و نماينده در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان در همايش یک‌هفته‌ای سران جامعه اطلاعاتی در ژنو سوييس شرکت نمودند و به تبادل دانش و تجارب خود در راستای دستيابی به اهداف توسعه پايدار سازمان ملل متحد پرداختند.

هيئت نمايندگی جمهوری اسلامی ايران نيز در معيت وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات در اين همايش حضور فعالی داشت و در قالب کارگاه های موضوعی و کارگاه کشوری ايران گزارشی از اقدامات صورت گرفته در زمينه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ارائه نمودند.

همايش سران جامعه اطلاعاتی بزرگ‌ترین گرد هم‌آیی ذی نفعان اين حوزه برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به‌طور مشترک توسط ITU، UNESCO، UNCTAD و UNDP با همکاری ساير نهادهای سازمان ملل متحد برگزار می شود.

تمرکز امسال اين همايش در رابطه با روندهای حاضر در حوزه توسعه پايدار و پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در نواحی اولويت دار اهداف توسعه پايدار مانند سلامت، آموزش، محیط‌زیست، برابری جنسيتی، زیرساخت و نوآوری بود. در اين همايش، 500 سیاست‌گذار از 150 کشور جهان، شامل وزرا و خبرگانی دولتی، رهبران جامعه مدنی، دانشگاهيان، مديران کسب‌وکارها و سازمان های دولتی حضور داشتند.

در همايش امسال، 200 کارگاه موضوعی و کشوری برگزار شد. از موضوعات جالب اين همايش، برگزاری بخش ويژه ای در رابطه با استفاده از واقعيت مجازی برای دستيابی به اهداف توسعه پايدار با تمرکز بر روی آموزش بود.

بخش WSIS Prizes 2017 بستری برای شناسایی و نمايش نمونه های موفق در پياده سازی خطوط عمل WSIS است. اين پروژه ها، موفقيت های عمده کشورهای مختلف در پياده سازی راهبردهای توسعه ای برای به‌کارگیری قدرت فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستيابی به اهداف توسعه پايدار هستند. اين بخش نيز 18 برنده امسال خود را در گروه های مختلف معرفی کرد. امسال، 500 پروژه برای شرکت در اين جايزه ارائه گرديدند. از اين تعداد 345 پروژه ازجمله پروژه «نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور» انجام‌شده توسط سازمان فناوری اطلاعات ايران به مرحله رأی‌گیری راه يافتند. در مرحله رأی‌گیری بيش از 1.1 ميليون رأی به شکل آنلاين به اين پروژه ها داده شد و بر اساس نتايج رأی‌گیری و نظر داوران 18 پروژه به‌عنوان برنده نهايي انتخاب گرديدند.

WSIS Forum 2017 منجر به نتايج مشخصی گرديد که به ذی نفعان امکان قدرت بخشی به پياده سازی خطوط عمل WSIS و همسويي WSIS فرآيندهای توسعه پايدار را می دهد.

منبع: ITU

پيوندهای مرتبط:

https://www.itu.int/net4/wsis/forum/2017/

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

wsis

]]>
2017/6/17
<![CDATA[گزارش ساليانه روندهای اينترنت در Code Conference ارائه گرديد]]> خانم مری ميکر در دهم خردادماه سال جاری، گزارش ساليانه خود در رابطه با روندهای درحال شکل گیری در اينترنت در Code Conference در کاليفرنيا ارائه نمود

گزارش ساليانه روندهای اينترنت در Code Conference ارائه گرديد

]]>
خانم مری ميکر يکی از سرمايه گذاران خطرپذير، گزارش خود را از مهم ترين روندهای اينترنت ارائه نموده است. برخی از مهمترين روندهای شناسایی شده در اين گزارش عبارتند از:

• روند رشد تلفن های هوشمند کند شده است. رشد عرضه تلفن های هوشمند در سال گذشته سه درصد بوده است که نسبت به نرخ رشد ده درصد در سال گذشته کاهش داشته است.

• تبليغات اينترنتی در حال رشد است. در بازار تبليغات اينترنتی درآمد گوگل از تبليغات در سال 2016، بيست درصد و فيس بوک 62 درصد رشد داشته است.

• صوت جايگزين متن در پرس‌وجوهای آنلاين می شود. در سال 2016، بيست درصد پرس‌وجوها از طریق تلفن همراه صوتی بوده‌اند و دقت اين پرس‌وجوها 95 درصد بوده است.

• در ده سال، نت فليکس از صفر به 30 درصد درآمد سرگرمی خانگی در آمريکا دست‌یافته است. ميزان تماشای تلويزيون در خانه ها نيز در حال کاهش است.

• بازی های تعاملی در سراسر جهان در حال رشد هستند. در سال 2017 تعداد بازیکنان به 2.6 ميليارد نفر در مقايسه با 100 ميليون نفر در سال 1995 رسيده است. تخمين زده می شود که درآمد بازی در سال 2016 به مرز تقريبی 100 ميليارد دلار برد. چين در صدر بازار بازی های تعاملی قرار دارد.

• چين هنوز هم بازار جذابی است که در آن خدمات تلفن همراه، پرداخت و خدماتی مانند اشتراک دوچرخه برحسب تقاضا رشد زيادی را داشته است.

• رشد اينترنت در هند قابل‌توجه است. تعداد کاربران اينترنت در هند بيش از 28 درصد در سال 2016 رشد داشته است. با کاهش قيمت اينترنت پهن باند سيار در هند، تعداد مشترکين اينترنت سيار و حجم داده مصرفی اين مشترکين در حال رشد سريع است.

• در آمريکا، ضريب نفوذ پوشيدنی ها (wearables) به 25 درصد رسيده است. در سال 2016، 60 درصد مصرف کنندگان تمايل به اشتراک داده های خود با سرويس هایی مانند گوگل داشته اند.

• در رقابت رايانش ابری، Amazon Web Services هنوز پيشرو است، اما گوگل و مايکروسافت هم رقابت نزديکی با آمازون دارند. مشتريان تمايلی به وابستگی به تنها يک بازيگر بازار ندارند و اين موضوع باعث واگرايي در بازار رايانش ابری شده است.

منبع: Mary Meeker, Internet Trends 2017, Code Conference, 31 May 2017.

پيوندهای مرتبط:

http://www.kpcb.com/internet-trends

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

meeker

]]>
2017/6/16
<![CDATA[به پروژه نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رای دهيد]]> به پروژه نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رای دهيد

به پروژه نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور رای دهيد

]]>
پروژه «نظام پايش شاخص­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور»، يکی از پروژه­ هایی که به مدت 6 سال است درمرکز برنامه­ ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال انجام است، در گروه C1 جايزه WSIS Prizes 2017 به مرحله رای ­گیری راه يافته است. از همگان دعوت می گردد تا با شرکت در رای­ گيری از اين پروژه کشور ايران حمايت کنند. لازم به ذکر است که آخرين مهلت شرکت در اين رای­ گیری 10 ارديبهشت ماه 1396 است.

چگونه به پروژه نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات ايران رای دهيم؟

 •     به نشانی http://www.itu.int/net4/wsis/prizes/2017/ برويد و بر روی "Vote" کليک کنيد.
 •     اگر قبلاً دارای حساب کاربری WSIS نمی باشيد، Register نماييد. بعد از ثبت نام، ايميلی دريافت می­ کنيد. لطفاً برروی لينک کليک کنيد تا ايجاد حساب کاربری نهايي گردد.
 •     اگر قبلاً دارای حساب کاربری هستيد، با استفاده از نام کاربری/پست الکترونیکی و کلمه عبور خود وارد شويد.
 •     بعد از تاييد حساب، وارد حساب کاربری خود شويد و رای دهيد.
 •     به گروه C1 برويد و به پروژه "Measuring the Information Society of Iran" رای دهيد.
 •     برای کامل نمودن رای­ گيری و برای اين که رای شما به حساب آورده شود، لطفاً در گروه­ های 18 گانه، به يک پروژه رای دهيد.
 •     بعد از تکميل رای­ گیری در هر گروه، پيام "WSIS Prizes 2017 – VOTING COMPLETE" برای شما ارسال خواهد شد.

با تشکر از شما برای حمايت از پروژه های ايران در جايزه بين المللی WSIS Prizes 2017.

درباره WSIS Prizes 2017

WSIS Prizes رقابتی منحصر به فرد در سطح بين ­المللی است که در پاسخ به   درخواست­ های ذی­ نفعان WSIS برای ايجاد ساز و کاری موثر برای ارزيابی و شناخت افراد، دولت­ ها، جامعه مدنی، آژانس­ های محلی، منطق ه­ای و بين­ المللی، موسسات پژوهشی و شرکت­ های بخش خصوصی برای موفقيت آن­ها در پياده ­سازی راهبردهای توسعه­ ای برای افزايش توان فناوری اطلاعات و ارتباطات به­ عنوان توانمندساز توسعه توسط اتحاديه بين ­المللی مخابرات (ITU)  به­ وجود آمده است. WSIS stocktaking process در سال 2004 برای کمک به پياده­ سازی WSIS و پيگيری آن ايجاد گرديد. WSIS Prizes بخشی از اين فرآيند است که اولين دوره آن در سال 2012 برگزار شد. از آن سال تاکنون، اين جايزه در جامعه ICT برای توسعه (ICT4D) محبوبيت زيادی يافته است.

با توجه به خروجی­ های بازبينی کلی WSIS توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد، همچنين برنامه 2030 برای توسعه پايدار، WSIS Prizes 2017 رابطه نزديکی با دستيابی به اهداف توسعه پايدار نيز دارد. مسابقه WSIS Prizes بستری برای شناسایی و نمايش تجارب موفق در پياده ­سازی خطوط عمل WSIS و اهداف توسعه پايدار است. اين جايزه، مدل­ هایی را که توسط ساير کشورها قابل الگوبرداری هستند، به نمايش می­ گذارد و تلاشهای ذی ­نفعان را برای توسعه جامعه و تعهد آن­ها را برای دستيابی به اهداف WSIS و اهداف توسعه پايدار به نمايش می­گذارد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2017/4/22
<![CDATA[رشد هفده و نیم درصدی کاربران اينترنت در سال 1395]]> بر اساس تخمين اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران در انتهای سال 1395، نسبت کاربران اينترنت در کشور نسبت به سال 1394، 17.5 درصد رشد داشته است.

رشد هفده و نیم درصدی کاربران اينترنت در سال 1395

]]>
مرکز آمار ایران، در روزهای آخر سال 1395 تخمين خود از مقادير سه نشانگر مورداستفاده در محاسبه شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU IDI) را به سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام نمود. بر اساس اعلام انجام‌شده، مقادير اين نشانگرها به شرح جدول زیر است.

کد نشانگر

عنوان نشانگر

واحد

مقدار (اسفند 94)

مقدار (اسفند 95)

درصد رشد

HH4

نسبت خانوارهای دارای رايانه

درصد

57.4

61.39

7

HH6

نسبت خانوارهای دارای دسترسی به اينترنت

درصد

55.5

62.21

12

HH7

نسبت افرادی که از اينترنت استفاده میکنند

درصد

45.3

53.23

17.5

دو نشانگر «نسبت خانوارهای دارای رايانه» و «نسبت خانوارهای دارای دسترسی به اينترنت» در محاسبه زیرشاخص دسترسی  شاخص IDI و نشانگر «نسبت افرادی که از اينترنت استفاده می­کنند.» در محاسبه زیرشاخص استفاده شاخص IDI نقش دارند. مقادير اين سه نشانگر، هرساله توسط کشورها به ITU گزارش می­گردند.

همان­ گونه که در جدول فوق ديده می­شود، در ميان نشانگرهای فوق، ضريب نفوذ کاربران اينترنت در یک سال 17.5 درصد رشد داشته است. اين رشد نویدبخش حرکت مثبت کشور به سمت جامعه اطلاعاتی است و با افزايش تعداد مشترکين پهن باند سيار در کشور و گسترش کاربردهای متنوع فناوری اطلاعات و ارتباطات در جامعه تناسب دارد.

اين سه نشانگر به همراه 18 نشانگر ديگر در طرح­ های «آمارگیری برخورداری خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات» توسط مرکز آمار ایران اندازه ­گیری می­شوند. سازمان فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان مجری نظام پايش شاخص ­های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و نماينده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، بر اين طرح­ ها نظارت دارد و منابع مالی آن را تأمین می‌نماید.

مرکز آمار ایران در سال­های 87، 89، 92 و 94 طرح­ آمارگیری برخورداری خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات را به انجام رسانيده و نتايج آن را منتشر ساخته است. هم­ اکنون، مرکز آمار ايران و سازمان فناوری اطلاعات ایران در حال برنامه ­ریزی برای انجام اين طرح در سال 1396 هستند.

اندازه­ گیری در دسترس بودن رايانه در خانوارها، ابزار مهمی برای درک شکاف اجتماعی-اقتصادی است. داشتن رايانه در خانه به معنی افزايش آگاهی و انجام وظائف محاسباتی و توسعه مهارت­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات در اعضای خانوار است. علاوه بر این، رايانه امکان اتصال به اينترنت و بهره­ مندی از کاربردهای پيشرفته را به وجود می­ آورد.

ضريب نفوذ خانوارهای دارای دسترسی به اينترنت از طريق شبکه ­های ثابت و سيار و ضريب نفوذ کاربران اينترنت، از سنجه­ های بنيادين برای ارزيابی ميزان پيشرفت کشور به سمت جامعه اطلاعاتی هستند. هرچقدر اين ضرايب نفوذ بيشتر باشد، مهارت­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده بيشتر خواهد بود.

تعاريف اين سه نشانگر در مرجع زیر توسط ITU ارائه‌شده است:

Manual for Measuring ICT Access and Use by Households and Individuals, 2014 Edition.

mismis

منبع: مرکز آمار ایران

پيوندهای مرتبط:


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

]]>
2017/3/26
<![CDATA[ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد]]>

ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد

]]>

مکان برگزاری: بانکوک تايلند

زمان برگزاری: 24 تا 27 آبان ماه 1395

امسال ITU Telecom World 2016 از 24 تا 27 آبان ماه 1395 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد. اين رويداد، بستری است برای شتاب­بخشی به نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه اقتصادی و اجتماعی است که در آن سياست گذاران و رگولاتورها با خبرگان صنعت، سرمايه گذاران و شرکت های کوچک و متوسط، کارآفرينان و نوآوران با يکديگر ديدار می­کنند. اين رويداد، از سال 1971 توسط ITU برگزار می­گردد.

در اين همايش، که شامل سخنرانی ­های کلیدی، نمايشگاه، جلسات گفتگوی سران، جلسات گفتگوی کاری ميان شرکت­ها و اهدای جايزه ويژه است، در رابطه با فناوری ­های جديدی مانند نسل پنجم تلفن همراه (5G)، اينترنت چيزها، که بسترساز ماشين ­های متصل، شهرهای هوشمند، سلامت الکترونیکی و خدمات مالی ديجيتال هستند، مباحثی توسط صاحب نظران و خبرگان اين حوزه ­ها ارائه می­گردد. اما، هيچکدام از اين راه­ حل­ها بدون همکاری محقق نخواهند شد. رگولاتورها، کسب و کار و دولت­ها بايد با يکديگر در بخش­ های عمودی کار کنند. به­ عنوان مثال، بحث در رابطه با فناوری اطلاعات يا بخش مالی نيست، بلکه ترکيبی از اين دو برای ارائه راه­ حل نوآورانه­ حوزه خدمات مالی ديجيتال به مردم و کسب و کارها لازم هستند.

منبع خبر: ITU

پیوندهای مرتبط:


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/11/15
<![CDATA[ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد]]>

ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد

]]>

مکان برگزاری: بانکوک تايلند

زمان برگزاری: 24 تا 27 آبان ماه 1395

امسال ITU Telecom World 2016 از 24 تا 27 آبان ماه 1395 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد. اين رويداد، بستری است برای شتاب­بخشی به نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه اقتصادی و اجتماعی است که در آن سياست گذاران و رگولاتورها با خبرگان صنعت، سرمايه گذاران و شرکت های کوچک و متوسط، کارآفرينان و نوآوران با يکديگر ديدار می­کنند. اين رويداد، از سال 1971 توسط ITU برگزار می­گردد.

در اين همايش، که شامل سخنرانی ­های کلیدی، نمايشگاه، جلسات گفتگوی سران، جلسات گفتگوی کاری ميان شرکت­ها و اهدای جايزه ويژه است، در رابطه با فناوری ­های جديدی مانند نسل پنجم تلفن همراه (5G)، اينترنت چيزها، که بسترساز ماشين ­های متصل، شهرهای هوشمند، سلامت الکترونیکی و خدمات مالی ديجيتال هستند، مباحثی توسط صاحب نظران و خبرگان اين حوزه ­ها ارائه می­گردد. اما، هيچکدام از اين راه­ حل­ها بدون همکاری محقق نخواهند شد. رگولاتورها، کسب و کار و دولت­ها بايد با يکديگر در بخش­ های عمودی کار کنند. به­ عنوان مثال، بحث در رابطه با فناوری اطلاعات يا بخش مالی نيست، بلکه ترکيبی از اين دو برای ارائه راه­ حل نوآورانه­ حوزه خدمات مالی ديجيتال به مردم و کسب و کارها لازم هستند.

منبع خبر: ITU

پیوندهای مرتبط:


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/11/15
<![CDATA[ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد]]>

ITU Telecom World 2016 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد

]]>

مکان برگزاری: بانکوک تايلند

زمان برگزاری: 24 تا 27 آبان ماه 1395

امسال ITU Telecom World 2016 از 24 تا 27 آبان ماه 1395 در بانکوک تايلند برگزار می­گردد. اين رويداد، بستری است برای شتاب­بخشی به نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه اقتصادی و اجتماعی است که در آن سياست گذاران و رگولاتورها با خبرگان صنعت، سرمايه گذاران و شرکت های کوچک و متوسط، کارآفرينان و نوآوران با يکديگر ديدار می­کنند. اين رويداد، از سال 1971 توسط ITU برگزار می­گردد.

در اين همايش، که شامل سخنرانی ­های کلیدی، نمايشگاه، جلسات گفتگوی سران، جلسات گفتگوی کاری ميان شرکت­ها و اهدای جايزه ويژه است، در رابطه با فناوری ­های جديدی مانند نسل پنجم تلفن همراه (5G)، اينترنت چيزها، که بسترساز ماشين ­های متصل، شهرهای هوشمند، سلامت الکترونیکی و خدمات مالی ديجيتال هستند، مباحثی توسط صاحب نظران و خبرگان اين حوزه ­ها ارائه می­گردد. اما، هيچکدام از اين راه­ حل­ها بدون همکاری محقق نخواهند شد. رگولاتورها، کسب و کار و دولت­ها بايد با يکديگر در بخش­ های عمودی کار کنند. به­ عنوان مثال، بحث در رابطه با فناوری اطلاعات يا بخش مالی نيست، بلکه ترکيبی از اين دو برای ارائه راه­ حل نوآورانه­ حوزه خدمات مالی ديجيتال به مردم و کسب و کارها لازم هستند.

منبع خبر: ITU

پیوندهای مرتبط:


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/11/15
<![CDATA[ايران از منظر آمادگی تجارت الکترونیک در بين 10 کشور برتر آسيا و اقيانوسيه قرار دارد]]> براساس شاخص UNCTAD B2C E-Commerce Index 2016 که توسط آنکتاد محاسبه می گردد، جمهوری اسلامی ایران با رتبه 77 در ميان 10 کشور برتر آسيا و اقيانوسیه قرار گرفته است.

ايران از منظر آمادگی تجارت الکترونیک در بين 10 کشور برتر آسيا و اقيانوسيه قرار دارد

]]>
شاخص B2C E-commerce Index 2016 که ميزان آمادگی برای تجارت الکترونیکی در هر کشور را نشان می دهد، از چهار نشانگر ضريب نفوذ کاربران اينترنت، تعداد سرويس دهنده های امن به ازای هر يک ميليون نفر جمعيت، ضريب نفوذ کارت اعتباری و امتياز قابليت اطمينان خدمات پستی ترکيب شده است. در سال 2016، اين شاخص برای 137 کشور جهان که نماينده 96 درصد جمعيت جهان و 99 درصد GDP جهان هستند، محاسبه شده است.

mis

براساس رده بندی صورت گرفته توسط آنکتاد، لوکزامبورگ در اين شاخص رتبه اول را دارامی باشد. در بين 10 کشور اول جهان، شش کشور اروپايي، سه کشور از منطقه آسيا-اقيانوسيه و يک کشور از آمريکای شمالی است. در ميان کشورهای درحال توسعه، سه کشور با درآمد بالا، يعنی کره جنوبی، چين و سنگاپور پيشتاز هستند. کشور جمهوری اسلامی ایران نيز با کسب امتياز 42.6 رتبه 77 را کسب کرده و در ميان 10 کشور برتر منطقه آسيا-اقيانوسيه قرار گرفته است.

اين شاخص، منعکس کننده گام های درگير در تراکنش B2C است. برای پذیرش سفارشات به صورت آنلاين، کسب و کار بايد به شکلی در وب حضور داشته باشد. اين فرآيند نياز به دسترسی به اينترنت در سمت کاربران برای مشاهده محصولات و سفارش آنلاين کالاها يا خدمات دارد. روش پرداخت نيز بايد به صورت کارت اعتباری، پول الکترونیکی، انتقال پول يا پرداخت وجه نقد در هنگام تحويل کالا مشخص شود. در نهايت، اگر کالا ديجيتال باشد، به شکل آنلاين و برای کالاهای فيزيکی اين کالاها در خانه يا محل کار مشتری يا در نقطه تحويل مشخص شده، تحويل می گردد.

منبع:

UNCTAD, UNCTAD B2C E-COMMERCE INDEX 2016, UNCTAD Technical Notes on ICT for Development, 2016.

پیوندهای مرتبط:

http://unctad.org/en/PublicationsLibrary/tn_unctad_ict4d07_en.pdf


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

]]>
2016/10/23
<![CDATA[مشارکت 46 درصد خانوارها در سرشماری اينترنتی نفوس و مسکن سال 1395]]> 46.4 درصد خانوارهایی ايرانی به شکل اينترنتی پرسشنامه های سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 مرکز آمار ایران را تکميل نمودند.

مشارکت 46 درصد خانوارها در سرشماری اينترنتی نفوس و مسکن سال 1395

]]>
به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)، آقای «اميدعلی پارسا» رييس مرکز آمار ایران، در گفتگو با خبرنگار اقتصادی اين خبرگزاری بيان داشته­ اند که تا ساعت 12 سي­ ام مهرماه 1395، 46.4درصد خانوارهای ايرانی به شکل اينترنتی پرسشنامه سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1395 مرکز آمار ایران را تکميل کرده­ اند.رييس مرکز آمار ایران، تعداد خانوارهای ثبت نام شده را 11 میلیون و 67 هزار و 137 خانوار با جمعیت 37میلیون و 171 هزار و 307 نفر عنوان کرد.

به گفته پارسا، در صورت اصلاح خانوارهایی که سرشماری کرده اند ممکن است جمیعت مشارکت کنندگان تا حدودی افزایش یابد.

بررسی گروه خبری نظام پايش نشان می­ دهد که انجام سرشماری عمومی نفوس و مسکن از طريق اينترنت در کشورهای مختلفی به انجام می­ رسد. البته، در کشورهایی مانند سوئد، دانمارک، فنلاند و ايسلند داده­ های سرشماری عمومی از داده­ های ثبتی جمع ­آوری می­گردد و ديگر از سبک مبتنی بر پرسشنامه استفاده نمی­ شود. در جدول زیر براساس گزارشی که توسط مرکز آمار ایرلندشمالی تهيه شده و همچنين گزارش سرشماری سال 2016 در کانادا، نرخ پاسخ خانوارها به سرشماری اينترنتی ديده می­شود.

نام کشور نسبت پاسخ در حالت سرشماری اينترنتی (درصد) تاريخ سرشماری
کانادا 68.3 2016
پرتغال 50 2015
کويت 15 2015
ايرلند شمالی 15 2015
انگليس و ولز 16 2015

نگاهی به نرخ پاسخ­ های مورداشاره در جدول نشان می­دهد که مشارکت خانوارهای ايرانی در سرشماری اينترنتی که برای اولين بار در تاريخ کشور صورت گرفته است، بسيار مطلوب و مناسب است. ضريب نفوذ مناسب اينترنت در کشور، دسترسی بيش از 55 درصد خانوارها به اينترنت، همکاری و هماهنگی نهادهای ذی­ نفع مانند وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، اپراتورهای مخابراتی کشور و صداوسيما و اطلاع­ رسانی و تبليغات مناسب از عوامل دستيابی به اين نرخ بالای پاسخ در سرشماری اينترنتی به حساب می­رود.

منبع:

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ايرنا)

پيوندهای مرتبط:

https://www.sarshomari95.ir

https://amar.org.ir

http://www.irna.ir/fa/News/82275999

http://www.statcan.gc.ca/eng/about/smr09/smr09_069


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

]]>
2016/10/22
<![CDATA[چهار رتبه ارتقاء جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI)]]> براساس گزارش Global Information Technology Report 2016، جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI) چهار رتبه ارتقاء داشته است.

چهار رتبه ارتقاء جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI)

]]>
گزارش Global Information Technology Report 2016 در نيمه دوم تيرماه 1395 با موضوع نوآوری در اقتصاد ديجيتال، توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) منتشر شده است. براساس اين گزارش، در سال 2015، جمهوری اسلامی ایران با کسب امتياز 3.7 از 7 در شاخص آمادگی شبکه ­ای (Networked Readiness Index) رتبه 92 را در بين 139 کشور   ارزيابی ­شده کسب نموده است. در ارزيابی سال 2014، ايران با امتياز 3.6 در رتبه 96 قرار گرفته بود. بدين ترتيب، جمهوری اسلامی ایران، چهار رتبه ارتقاء را از منظر اين شاخص تجربه نموده است. امتيازها و رتبه ايران در هرکدام از زیرشاخص­ ها و محورهای شاخص آمادگی شبکه ­ای در جدول زیر مشاهده می­گردد. 

محور يا زيرشاخص

امتياز ايران در 2015

رتبه ايران در 2015

زیرشاخص 1: محيط

3.9

82

محيط سياسی و رگولاتوری

3.5

91

محيط کسب و کار و نوآوری

4.2

76

زیرشاخص 2: آمادگی

4.6

83

زیرساخت

3

101

استطاعت در پرداخت

6

37

مهارت­ها

4.8

80

زیرشاخص 3: استفاده

3.3

99

استفاده افراد

3.3

90

استفاده کسب و کارها

3.1

126

استفاده دولت

3.5

93

زیرشاخص 4: تاثير

3.2

102

تاثيرات اقتصادی

2.9

100

تاثيرات اجتماعی

3.5

101

همان­گونه که در جدول فوق ديده می­شود، بالاترين امتياز ايران در محور استطاعت در پرداخت (affordability) کسب شده است. در اين محور، تعرفه تلفن همراه اعتباری، تعرفه اينترنت پهن­ باند ثابت و همچنين سطح رقابت در حوزه اينترنت و تلفن ارزيابی می­ گردد. ارزيابی انجام­ شده از وضعيت تعرفه­ های ذکرشده بسيار مناسب است، اما سطح رقابت در حوزه اينترنت و تلفن کشور با کسب امتياز 0.85 از 2، وضعيت مناسبی را از اين منظر نشان نمی­ دهد.

ict

پايين ­ترين رتبه ايران در محورها، متعلق به ارزيابی انجام ­شده از استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در اين ارزيابی، استفاده از ICT برای تراکنش های B2B، سطح آموزش کارکنان در کسب و کارها و ميزان جذب فناوری در سطح بنگاه، امتيازهای مناسبی را کسب نکرده ­اند. کمترين امتياز ايران متعلق به محور تاثيرات اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در اين محور، تاثير فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی مدل­ های سازمانی و نشانگر تعداد ثبت اختراع در حوزه ICT امتياز مناسبی را کسب نکرده است.

در رده­ بندی شاخص NRI، کشورهای سنگاپور، فنلاند، سوئد، نروژ و ايالات متحد آمريکا، رتبه ­های 1 تا 5 را به خود اختصاص داده ­اند و از منظر گزارش، کشورهایی موفق در توليد تاثير اقتصادی از سرمايه­ گذاری­ها در حوزه ICT هستند. اين کشورها، همگی از کشورهای پيشرو  و مشتاق در به­ کارگيری فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده ­اند و موفقيت آن­ها نشان می ­دهد که به ­کارگيری ICT توام با محيط توانمندساز پشتيبان، تنظيم مقررات قدرتمند و صحيح، زيرساخت­ های با کيفيت و نيروی انسانی کافی از فاکتورهای پيشرفت و موفقيت هستند.

گزارش Global Technology Report از سال 2001 توسط مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) با همکاری INSEAD و دانشگاه کُرنل منتشر می­گردد و پيشران­های انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را با استفاده از شاخص آمادگی شبکه­ ای (NRI) اندازه­ گيری کرده ­است.

شاخص NRI در طی زمان متحول شد است و هم اکنون وضعيت آمادگی شبکه­ ای را با استفاده از 53 نشانگر ارزيابی می­کند. اين شاخص، برای هرکدام از 139 کشوری که تحت پوشش قرار می­گيرند، امکان شناسایی نواحی اولويت­ دار برای بهره­ گيری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی را می­ دهد.

گزارش امسال چهار پيام کليدی زیر را با خود دارد.

 • نوآوری به ميزان زيادی مبتنی بر فناوری ­های ديجيتال و مدل­ های کسب­ و کار است و اگر اين نوآوری به ­صورت هوشمندانه هدايت شود، فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثيرات چشمگيری برروی توسعه اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.
 • روش به­ کارگيری فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط کسب و کارها می­تواند نقش آن­ها را در توسعه افزايش دهد. بنابراين دولت­ها بايد کسب و کارها را به­ منظور استفاده کامل از قدرت فناوری ­های ديجيتال ترغيب کنند.
 • به ­منظور دستيابی به تاثيرات اجتماعی، بخش خصوصی و دولت بايد در راه ­حل­های نوآورانه ديجيتال سرمايه­ گذاری مناسبی را انجام دهند.
 • يک اقتصاد ديجيتال پايدار به ميزان زيادی وابسته به چارچوب ­های حکمرانی چابک و منعطف خواهد بود که بتوانند به وضعيت­ های درحال تغییر، واکنش­ های سريع و مناسبی را نشان دهند.

اين گزارش، سياست­گذاران را دعوت می­کند تا با همکاری ساير ذی­نفعان، راهبردهای جامع و بلندمدتی را برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوين کنند و در زمينه استفاده از چارچوب­ های حکمرانی و رهبری مناسب برای دستيابی بيشترين منافع از ICT پيشرو باشند. گزارش GITR، الگوهای نوآوری را در داده ­های NRI مشخص می­سازد که اين الگوها می­ توانند راهنمای مناسبی برای تعيين اولويت ­های سياست­گذاری و سرمايه­ گذاری باشند.

منبع:

World Economic Forum, The Global Information Technology Report 2016: Innovating in the Digital Economy, July 2016

پيوندهای مرتبط:

https://www.weforum.org

http://www3.weforum.org/docs/GITR2016/WEF_GITR_Full_Report.pdf

تهيه تدوين خبر:
تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات، مرجع اعلام آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور)

انتهای خبر

]]>
2016/8/27
<![CDATA[افزايش 50 درصدی کاربران اينترنت در کشور]]> نتايج حاصل از چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که نشانگرهای تقاضای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نسبت به نتايج دوره قبل اين آمارگيری، رشد چشمگيری داشته‌اند.

افزايش 50 درصدی کاربران اينترنت در کشور

]]>
نتايج حاصل از چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات نشان می‌دهد که نشانگرهای تقاضای فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نسبت به نتايج دوره قبل اين آمارگيری، رشد چشمگيری داشته‌اند. براساس نتايج اين طرح، نسبت کاربران 6 سال به بالای اينترنت در کشور 45.3 درصد است که اين مقدار، نسبت به سال 1392، 50 درصد رشد داشته است. همچنين، نسبت خانوارهای دارای دسترسی به اينترنت نيز با رشد حدود 50 درصدی به 55.5 درصد رسيده است. نشانگرهای دسترسی خانوارها و استفاده افراد از اينترنت و تلفن همراه در مناطق روستایی به خاطر اجرای طرح های دولت در سال های اخير به منظور توسعه پهن باند در مناطق روستایی، رشد بسيار مطلوبی را از خود نشان داده است.

هدف از اجرای اين طرح آمارگيری که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط مرکز آمار ايران به انجام رسيده، جمع‌آوری آمار و اطلاعات مرتبط با دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات و چگونگی استفاده افراد از فناوری اطلاعات براساس 16 نشانگر توصيه شده توسط اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) بوده که 4 نشانگر ديگر هم براساس مباحث مطرح در گروه های خبرگانی اتحاديه بين المللی مخابرات و نيازهای سياستگذاری به اين مجموعه اضافه شده اند. نشانگرهای اضافه شده، ابزارهای قابل حمل مورداستفاده کاربران برای استفاده از اينترنت، مالکيت تلفن همراه، دلايل عدم استفاده افراد از اينترنت و انواع کالاها و خدمات خريداری شده توسط کاربران در اينترنت را اندازه گيری می کنند.

لازم به ذکر می‌باشد که اين طرح، در سال‌های 87، 89 و 92 نيز توسط مرکز آمار ايران و با حمايت سازمان فناوری اطلاعات ایران به انجام رسيده و نتايج آن منتشر شده است. انجام اين طرح و طرح‌های مشترک ديگر مانند تدوين حساب‌های اقماری ICT را می‌توان نمونه‌های موفقی از همکاری بين‌دستگاهی به منظور پاسخگویی به نيازهای دولت و جامعه دانست.

در اين طرح، دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات اندازه‌گيری می‌شود، يعنی تجهيزات/خدمات در خانه برای همه افراد خانوار در دسترس است. استفاده افراد نيز به معنی استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط يکی از اعضای خانوار در محل زندگی و يا هرجای ديگر است. اين آمارگيری تخصصی، اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با ميزان دسترسی خانوارها به اينترنت، رايانه، تلويزيون، خدمات تلويزيون چندمجرايي، راديو و هزينه‌کرد خانوارها در رابطه با خدمات و محصولات فاوا، و همچنين استفاده افراد جامعه از اينترنت، رايانه، تلفن همراه، مکان و تناوب استفاده، نوع فعاليت‌های کاربران در اينترنت و مهارت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات افراد ارائه می‌نمايد.

جامعه آمارگيری در اين طرح، همه افراد عضو خانوارهای معمولی ساکن، گروهی و موسسه‌ای در مناطق شهری و روستایی در سال 1394 بوده است. اين آمارگيری از 15 بهمن 1394 تا 15 اسفند 1394 براساس روش نمونه‌گيری به انجام رسيده است. در اين طرح، آمارگيران مرکز آمار ايران به شکل حضوری به حدود 25000 خانوار کشور مراجعه و با خانوارها مصاحبه نموده‌اند. در صورتی که در خانوار موردنظر يکی از اعضای خانوار در 3 ماه گذشته از اينترنت استفاده کرده باشد، پرسشنامه به منظور تکميل در نزد خانوار مانده و در مراجعه بعدی از خانوار جمع‌آوری شده است. نتايج اين طرح به تفکيک مناطق شهری و روستایی و به تفکيک سن، جنس، مدرک تحصيلی و شغل افراد به شکل نشريه‌ای مستقل و به شکل الکترونیکی توسط مرکز آمار ايران و سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر می‌گردد و در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir و در درگاه پايش جامعه اطلاعاتی به نشانی mis.iran.ir قابل دسترسی خواهد بود.

برخی از مشاهدات اوليه در طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات

 • مهم‌ترین دليل عدم استفاده و/يا دسترسی به اينترنت، عبارتند از عدم نياز به اينترنت (81 درصد)، عدم شناخت اينترنت (37 درصد)، پايين بودن سطح دانش و مهارت استفاده از اينترنت (29 درصد) و ملاحضات فرهنگی (25 درصد).
 • تناوب استفاده از اينترنت (در هر روز) نسبت به دور قبل به ميزان زيادی افزايش يافته است.
 • در رابطه با کاربری اينترنت و رايانه هنوز بين مناطق شهری و روستایی فاصله وجود دارد.
 • در رابطه با کاربری اينترنت و ساير نشانگرها شکاف جنسيتی بسيار پايين تر از ميانگين جهانی است.
 • توسعه مناسب شبکه‌های تلفن همراه در سال‌های اخير، سياربودن کاربران، کاربری تلفن همراه و استفاده از اينترنت سيار را افزايش داده است.
 • دغدغه‌های کاربران در رابطه با حريم خصوصی و مسائل فرهنگی در استفاده از اينترنت افزايش يافته است.
 • فعاليت کاربران اينترنت در شبکه‌های اجتماعی به سه برابر دوره قبل رسيده است.
 • آموزش‌های عمومی فناوری اطلاعات و ارتباطات و فرهنگ سازی در جامعه به خصوص برای رده‌های سنی بالاتر از 50 سال امری ضروری است.
 • توليد محتوی بومی فاخر، ارزنده و قابل استفاده يکی از اولویت‌های موجود است.

هم‌اکنون، مرکز برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ايران به‌عنوان مجری نظام پايش شاخص‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در حال تحليل توصيفی و کيفی نتايج حاصل از اين طرح است.

منبع خبر: نتايج حاصل از آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات، مرکز آمار ايران، 1395.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

]]>
2016/8/22
<![CDATA[اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) آمار ICT سال 2016 را منتشر ساخت]]> اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) آمار ICT سال 2016 را منتشر ساخت: بيش از نيمی از جمعيت دنيا هنوز از اينترنت استفاده نمی کنند.

اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) آمار ICT سال 2016 را منتشر ساخت

]]>
در روز اول مرداد ماه 1395، اتحاديه بين­ المللی مخابرات (ITU) آمار جديدی را منتشر نمود که نشان می­ دهد، عليرغم کاهش قيمت خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات، هنوز 3.9 ميليارد نفر از جمعيت جهان از اينترنت استفاده نمی­ کنند. آمار و ارقام فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال 2016 نشان می ­دهد که کشورهای درحال توسعه با 2.5 ميليارد کاربر، دارای بيشترين کاربران اينترنت هستند، درحالی که کشورهای توسعه ­يافته دارای يک ميليارد کاربر اينترنت هستند.

اما، ضريب نفوذ کاربران اينترنت داستان متفاوتی را بيان می­ دارد. ضريب نفوذ کاربران اينترنت در کشورهای توسعه يافته 81 درصد، در کشورهای در حال توسعه 40 درصد و در کشورهای کمتر توسعه يافته 15 درصد است.  در اين رابطه، دبيرکل اتحاديه بين­ المللی مخابرات آقای هولين ژائو بيان می ­دارد که فناوری اطلاعات و ارتباطات، به خصوص پهن ­باند، به­ شکل بالقوه می­تواند شتاب­ دهنده اصلی برای دستيابی به اهداف برنامه توسعه پايدار 2030 باشد. ميزان اتصال ­پذيری در سطح جهان به سرعت در حال گسترش است، اما برای کاهش شکاف ديجيتال و فراهم­ کردن زمينه حضور بيشتر از نيمی از جمعيت جهان که هم ­اکنون از اينترنت استفاده نمی­ کنند در اقتصاد ديجيتال بايد اقدامات اساسی بيشتری صورت پذيرد.

براهيما سانو، دبيرکل ITU بيان می­ دارد که سال 2016، نقطه شروع پياده­ سازی 17هدف توسعه پايدار و 169 نشانگر مرتبط با آن­ها است. آمار و ارقام فناوری اطلاعات و ارتباطات تصميم ­گيران در بخش دولتی و خصوص را آگاه می­ سازد و به آن­ها در راستای ماموريت بهره­گيری از پتانسيل کامل فناوری اطلاعات و ارتباطات برای دستيابی به موقع به اهداف توسعه پايدار کمک می­نمايد.

رشد پهن ­باند سيار در حال کاهش است

نگارش جديد آمار و ارقام ICT که توسط ITU منتشر شده است، نشان می­دهد که پوشش تلفن همراه با تخمين پوشش 95 درصد جمعيت جهان يا هفت ميليارد نفر که حداقل تحت پوشش شبکه موبايل سلولی نسل دوم است، هم­اکنون نزديک به وضعيت فراگير است.

شبکه­های پيشرفته پهن­باند سيار (LTE) در سه سال گذشته رشد خوبی داشته­اند و در حدود 53 درصد جمعيت جهان يعنی 4 ميليارد نفر تحت پوشش اين شبکه­ها هستند. اما با وجود اين که تعداد مشترکين پهن­ باند سيار در کشورهای درحال توسعه با تجربه نرخ رشد دو رقمی به ضريب نفوذ 41 درصد رسيده، اما آهنگ رشد ضريب نفوذ پهن­باند سيار در جهان کاهش يافته است. انتظار می­رود که تعداد کل مشترکين پهن­باند سيار در انتهای سال 2016 به 3.6 ميليارد مشترک برسد که اين مقدار در سال 2015، 3.2 ميليارد مشترک بوده است.

پهن­ باند ثابت در کشورهای توسعه يافته بيشترین رشد را داشته است

انتظار می­رود که در پايان سال 2016، نسبت مشترکين پهن­باند ثابت در جهان به حدود 12 مشترک به ازای هر 100 نفر برسد. اروپا، آمريکا و کشورهای تازه استقلال­ يافته بيشترين ضريب نفوذ را خواهند داشت. رشد بالا در چين، پيشران پهن ­باند ثابت در آسيا و اقيانوسيه است که انتظار می ­رود در پايان سال 2016 ضريب نفوذ از 10 درصد بيشتر شود.

کاهش تعرفه­ های فناوری اطلاعات و ارتباطات درحال تداوم است

هم­ اکنون، خدمات پهن­ باند سيار مقرون به صرفه­ تر از خدمات پهن باند ثابت شده­ اند. قيمت ميانگين يک طرح پايه پهن ­باند ثابت بيشتر از دو برابر قيمت ميانگين يک طرح قابل مقايسه پهن­ باند ثابت است. يکی از اهداف کميسيون پهن­ باند اين است که تا سال 2015، خدمات پايه پهن­ باند در کشورهای درحال توسعه بايد کمتر از 5 درصد ميانگين درآمد ماهيانه باشند. در انتهای سال 2015، 83 کشور درحال توسعه به اين هدف رسيده بودند.

شکاف ديجتيال يعنی نيمی از دنيا هنوز از اينترنت استفاده نمی­ کنند

در انتهای سال 2016، بيش از نيمی از جمعيت دنيا، يعنی 3.9 ميليارد نفر هنوز از اينترنت استفاده نخواهند کرد. هم ­اکنون، يک ميليارد خانوار در جهان به اينترنت دسترسی دارند. از اين يک ميليارد خانوار، 230 ميليون خانوار در چين، 60 ميليون خانوار در هند و 20 ميليون خانوار در 48 کشور کمتر توسعه يافته هستند. ارقام مربوط به دسترسی خانوار حدی از شکاف ديجيتال را نشان می­ دهد. به­ عنوان مثال، 84 درصد خانوارها در اروپا به اينترنت متصل هستند در حالی که 15.4 درصد خانوارها در آفريقا به اينترنت متصل می­ باشند.

شکاف جنسيتی آنلاين افزايش يافته است

در تمامی نقاط جهان، ضريب نفوذ اينترنت در ميان مردان بيشتر از زنان است. اين شکاف جنسيتی در استفاده از اينترنت از 11 درصد در سال 2013 به 12 درصد در سال 2016 رسيده است. بيشترین شکاف جنسیتی با ميزان 23 درصد در آفريقا و کمترين شکاف جنسيتی در قاره آمريکا به ميزان 2% است.

پهنای باند اينترنت بين­الملل شش برابر افزايش يافته است

در ابتدای سال 2016، پهنای باند اينترنت بين ­الملل از 30000 گيگابيت در ثانيه به 185000 گيگابيت در ثانیه رسيده است. اما، پهنای باند در جهان به شکل نابرابری توزيع شده است و کمبود پهنای باند در جهان در بسياری از کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه يافته يکی از گلوگاه ­های اصلی است.


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/7/22
<![CDATA[همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان]]>

همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان

]]>
همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS Forum 2016) از 13 تا 17 ارديبهشت ماه سال جاری در مقر مرکزی اتحاديه بين المللی مخابرات در ژنو سوييس برگزار گرديد. در اين همايش، بيش از 1800 نفر از ذی نفعان WSIS از 150 کشور جهان از جمله هيئت اعزامی از سوی جمهوری اسلامی ایران به نمايندگی وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشتند. علاوه بر 85 وزير کشورهای مختلف جهان، نخست وزیر تونگا نيز در اين همايش حضور داشت.

همايش سران جامعه اطلاعاتی، بزرگترین گردهم آيي جامعه فناوری اطلاعات برای توسعه است. اين همايش که به طور مشترک توسط اتحاديه بين المللی مخابرات(ITU) ، یونسکو، آنکتاد و UNDP و با همکاری نزديک تمامی مسئولين خطوط عمل WSIS (UNDESA، FAO، UNEP، WHO، ,UN Women، WIPO، WFP، ILO، WMO، UN، ITC، UPU، UNODC، UNICEF و کميسيون های منطقه ای سازمان ملل متحد) برگزار می گردد، سازوکاری موثر برای هماهنگ سازی فعاليت های پياده سازی چندذی نفعی، تبادل اطلاعات، ايجاد دانش، اشتراک تجارب موفق است و به ايجاد مشارکت های بخش خصوصی و عمومی و مشارکت ميان ذی نفعان مختلف جامعه اطلاعاتی به منظور دستیابی به اهداف تعيين شده کمک می کند. اين همايش، فرصت هایی را برای شبکه سازی، يادگيری و شرکت در مباحث با حضور کليه ذی نفعان و اخذ مشورت به منظور پياده سازی خطوط عمل WSIS فراهم می آورد.

در همايش امسال، جلسات سطح بالای سياستی در روزهای 13 و 14 ارديبهشت ماه برگزارشد. در طی اين جلسات، مقامات بلندپايه جامعه ذی نفعان WSIS از دولت ها، بخش خصوصی، جامعه ی مدنی، جامعه ی دانشگاهی و سازمان های بين المللی حضور داشتند. اين جلسات به 16 جلسه با 14 موضوع تقسيم گرديد. موضوعات بحث ها، برمبنای برنامه اقدام ژنو به خصوص خطوط عمل WSIS و خروجی های بازبينی کلی سازمان ملل متحد و مطالب دريافتی درطی فرآيند مشاوره ی آزاد بنا شده بود.

در طی WSIS Forum 2016 بيش از 150 جلسه برگزار شد. موضوع کلی امسال، خطوط اقدام WSIS: پشتيبانی از پياده سازی اهداف توسعه پايدار بود. جمهوری اسلامی ایران در همايش امسال يک کارگاه کشوری و دو کارگاه موضوعی بين المللی در حوزه علم الکترونیکی و رهيافت ها و درس های آموخته شده در زمينه ی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار در روزهای 16 و 17 ارديبهشت ماه برگزار نمود. سازمان فناوری اطلاعات ايران به نمايندگی از جمهوری اسلامی ایران در نمايشگاه جانبی اين همايش نيز حضور فعالی داشت. امسال، دو پروژه شبکه کوثر و پژوهيار از جمهوری اسلامی ایران در گروه علم الکترونیکی، در بخش جانبی WSIS Project Prizes مورد تقدير قرار گرفتند.


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/6/5
<![CDATA[همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان]]>

همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان

]]>
همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS Forum 2016) از 13 تا 17 ارديبهشت ماه سال جاری در مقر مرکزی اتحاديه بين المللی مخابرات در ژنو سوييس برگزار گرديد. در اين همايش، بيش از 1800 نفر از ذی نفعان WSIS از 150 کشور جهان از جمله هيئت اعزامی از سوی جمهوری اسلامی ایران به نمايندگی وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشتند. علاوه بر 85 وزير کشورهای مختلف جهان، نخست وزیر تونگا نيز در اين همايش حضور داشت.

همايش سران جامعه اطلاعاتی، بزرگترین گردهم آيي جامعه فناوری اطلاعات برای توسعه است. اين همايش که به طور مشترک توسط اتحاديه بين المللی مخابرات(ITU) ، یونسکو، آنکتاد و UNDP و با همکاری نزديک تمامی مسئولين خطوط عمل WSIS (UNDESA، FAO، UNEP، WHO، ,UN Women، WIPO، WFP، ILO، WMO، UN، ITC، UPU، UNODC، UNICEF و کميسيون های منطقه ای سازمان ملل متحد) برگزار می گردد، سازوکاری موثر برای هماهنگ سازی فعاليت های پياده سازی چندذی نفعی، تبادل اطلاعات، ايجاد دانش، اشتراک تجارب موفق است و به ايجاد مشارکت های بخش خصوصی و عمومی و مشارکت ميان ذی نفعان مختلف جامعه اطلاعاتی به منظور دستیابی به اهداف تعيين شده کمک می کند. اين همايش، فرصت هایی را برای شبکه سازی، يادگيری و شرکت در مباحث با حضور کليه ذی نفعان و اخذ مشورت به منظور پياده سازی خطوط عمل WSIS فراهم می آورد.

در همايش امسال، جلسات سطح بالای سياستی در روزهای 13 و 14 ارديبهشت ماه برگزارشد. در طی اين جلسات، مقامات بلندپايه جامعه ذی نفعان WSIS از دولت ها، بخش خصوصی، جامعه ی مدنی، جامعه ی دانشگاهی و سازمان های بين المللی حضور داشتند. اين جلسات به 16 جلسه با 14 موضوع تقسيم گرديد. موضوعات بحث ها، برمبنای برنامه اقدام ژنو به خصوص خطوط عمل WSIS و خروجی های بازبينی کلی سازمان ملل متحد و مطالب دريافتی درطی فرآيند مشاوره ی آزاد بنا شده بود.

در طی WSIS Forum 2016 بيش از 150 جلسه برگزار شد. موضوع کلی امسال، خطوط اقدام WSIS: پشتيبانی از پياده سازی اهداف توسعه پايدار بود. جمهوری اسلامی ایران در همايش امسال يک کارگاه کشوری و دو کارگاه موضوعی بين المللی در حوزه علم الکترونیکی و رهيافت ها و درس های آموخته شده در زمينه ی نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار در روزهای 16 و 17 ارديبهشت ماه برگزار نمود. سازمان فناوری اطلاعات ايران به نمايندگی از جمهوری اسلامی ایران در نمايشگاه جانبی اين همايش نيز حضور فعالی داشت. امسال، دو پروژه شبکه کوثر و پژوهيار از جمهوری اسلامی ایران در گروه علم الکترونیکی، در بخش جانبی WSIS Project Prizes مورد تقدير قرار گرفتند.


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/6/5
<![CDATA[برگزاری کارگاه موضوعی با عنوان نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستیابی به اهداف توسعه پایدار]]>

برگزاری کارگاه موضوعی با عنوان نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستیابی به اهداف توسعه پایدار

]]>
پيرو برگزاری موفق کارگاهی موضوعی با عنوان چالش ها و روندهای اندازه گیری جامعه اطلاعاتی با رياست اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) و حضور کارشناسان برجسته ای از آنکتاد، سازمان ملل متحد و CETIC برزيل و خبرگان داخلی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در WSIS Forum 2015، در همايش سران جامعه ی اطلاعاتی سال 1395 (WSIS Forum 2016) نيز با هماهنگی سازمان فناوری اطلاعات ایران و همکاری شرکت پرورش داده ها، مشاور ارشد سازمان در حوزه ی نظام پايش، کارگاه موضوعی ديگری با عنوان زیر در هفدهم ارديبهشت ماه 1395 در ژنو سوييس برگزار گرديد:

Role of ICT in the Sustainable Development Goals: Lessons Learned and Approaches

در اين کارگاه موضوعی، سه سخنرانی با عناوين زير ارائه گرديد:

1.      اهداف توسعه ی پايدار در فرآيند برنامه ریزی ملی: تجربه ی کشور ايران، توسط دکتر محمدرضا آيت اله زاده شيرازی، مدير بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت پرورش داده ها و مشاور ارشد سازمان در حوزه ی نظام پايش

2.      اقتصاد اطلاعاتی و اهداف توسعه ی پايدار، اسکارلت فاندر جيل، مدير روابط اقتصادی آنکتاد

3.      آمارگيری های تخصصی و داده های عظيم در اندازه گيری اهداف توسعه ی پايدار، دکتر الکساندر باربوسا، CETIC برزيل.

در سخنرانی اول، دکتر آيت اله زاده شيرازی، ابتدا به لزوم توجه به 17 هدف توسعه ی پايدار پيشنهادی توسط سازمان ملل متحد و 169 هدف کمی تعيين شده در فرآيندهای برنامه ریزی توسعه در سطح ملی و منطقه ای اشاره نمود. سپس، ضمن اشاره به فعاليت های انجام شده توسط جامعه ی بين المللی برای تعيين نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تعيين نقش اين فناوری برای دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار، اين فعاليت ها را کافی ندانست و به ضرورت تدوين نشانگرهای بيشتر و دقيق تر برای اين اندازه گیری اشاره نمود. در ادامه، ايشان، به فعاليت های انجام شده برای تدوين نشانگرهای مشروح تر در نظام پايش برای اندازه گیری نقش فاوا در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار اشاره نمود.

دکتر آيت اله زاده شيرازی، در بخش ديگری از سخنرانی خود، به دو اقدام اساسی و کليدی پروژه کارت سوخت و توسعه خدمات الکترونیکی قضایی در قوه ی قضاييه به عنوان دو تجربه موفق جمهوری اسلامی ایران در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار در زمينه استفاده موثر و بهينه از انرژی و همچنين دسترسی به عدالت برای همه اشاره نمود.

سخنران ديگر، خانم فاندرجيل بود. ايشان در بخش اول سخنرانی خود به رابطه ی ميان اهداف توسعه ی هزاره و اهداف توسعه ی پايدار اشاره نمود. سپس نقش اقتصاد اطلاعاتی، تجارت الکترونیکی و کسب و کار الکترونیکی در اهداف توسعه ی پايدار را تبيين نمود. ايشان در انتها، به معرفی فعاليت Aid for eTrade به منظور توانمندسازی کشورها برای بهره گيری از منافع تجارت الکترونیکی از طريق آگاه سازی، تامين منابع مالی و انسانی برای اجرای پروژه های تجارت الکترونیکی در کشورها و ايجاد هم افزايي و قدرت بخشی فعاليت های مرتبط در کشورهای مختلف پرداخت.

سخنران پايانی اين کارگاه، آقای دکتر باربوسا از CETIC برزيل بود. محور سخنرانی ايشان استفاده از داده های عظيم درکنار آمارهای حاصل از آمارگيری های تخصصی و داده های ثبتی به منظور سياست گذاری در حوزه ی فناوری اطلاعات وارتباطات بود.


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/6/5
<![CDATA[برگزاری کارگاه موضوعی با عنوان نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستیابی به اهداف توسعه پایدار]]>

برگزاری کارگاه موضوعی با عنوان نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات در دستیابی به اهداف توسعه پایدار

]]>
پيرو برگزاری موفق کارگاهی موضوعی با عنوان چالش ها و روندهای اندازه گیری جامعه اطلاعاتی با رياست اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) و حضور کارشناسان برجسته ای از آنکتاد، سازمان ملل متحد و CETIC برزيل و خبرگان داخلی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران در WSIS Forum 2015، در همايش سران جامعه ی اطلاعاتی سال 1395 (WSIS Forum 2016) نيز با هماهنگی سازمان فناوری اطلاعات ایران و همکاری شرکت پرورش داده ها، مشاور ارشد سازمان در حوزه ی نظام پايش، کارگاه موضوعی ديگری با عنوان زیر در هفدهم ارديبهشت ماه 1395 در ژنو سوييس برگزار گرديد:

Role of ICT in the Sustainable Development Goals: Lessons Learned and Approaches

در اين کارگاه موضوعی، سه سخنرانی با عناوين زير ارائه گرديد:

1.      اهداف توسعه ی پايدار در فرآيند برنامه ریزی ملی: تجربه ی کشور ايران، توسط دکتر محمدرضا آيت اله زاده شيرازی، مدير بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت پرورش داده ها و مشاور ارشد سازمان در حوزه ی نظام پايش

2.      اقتصاد اطلاعاتی و اهداف توسعه ی پايدار، اسکارلت فاندر جيل، مدير روابط اقتصادی آنکتاد

3.      آمارگيری های تخصصی و داده های عظيم در اندازه گيری اهداف توسعه ی پايدار، دکتر الکساندر باربوسا، CETIC برزيل.

در سخنرانی اول، دکتر آيت اله زاده شيرازی، ابتدا به لزوم توجه به 17 هدف توسعه ی پايدار پيشنهادی توسط سازمان ملل متحد و 169 هدف کمی تعيين شده در فرآيندهای برنامه ریزی توسعه در سطح ملی و منطقه ای اشاره نمود. سپس، ضمن اشاره به فعاليت های انجام شده توسط جامعه ی بين المللی برای تعيين نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تعيين نقش اين فناوری برای دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار، اين فعاليت ها را کافی ندانست و به ضرورت تدوين نشانگرهای بيشتر و دقيق تر برای اين اندازه گیری اشاره نمود. در ادامه، ايشان، به فعاليت های انجام شده برای تدوين نشانگرهای مشروح تر در نظام پايش برای اندازه گیری نقش فاوا در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار اشاره نمود.

دکتر آيت اله زاده شيرازی، در بخش ديگری از سخنرانی خود، به دو اقدام اساسی و کليدی پروژه کارت سوخت و توسعه خدمات الکترونیکی قضایی در قوه ی قضاييه به عنوان دو تجربه موفق جمهوری اسلامی ایران در دستيابی به اهداف توسعه ی پايدار در زمينه استفاده موثر و بهينه از انرژی و همچنين دسترسی به عدالت برای همه اشاره نمود.

سخنران ديگر، خانم فاندرجيل بود. ايشان در بخش اول سخنرانی خود به رابطه ی ميان اهداف توسعه ی هزاره و اهداف توسعه ی پايدار اشاره نمود. سپس نقش اقتصاد اطلاعاتی، تجارت الکترونیکی و کسب و کار الکترونیکی در اهداف توسعه ی پايدار را تبيين نمود. ايشان در انتها، به معرفی فعاليت Aid for eTrade به منظور توانمندسازی کشورها برای بهره گيری از منافع تجارت الکترونیکی از طريق آگاه سازی، تامين منابع مالی و انسانی برای اجرای پروژه های تجارت الکترونیکی در کشورها و ايجاد هم افزايي و قدرت بخشی فعاليت های مرتبط در کشورهای مختلف پرداخت.

سخنران پايانی اين کارگاه، آقای دکتر باربوسا از CETIC برزيل بود. محور سخنرانی ايشان استفاده از داده های عظيم درکنار آمارهای حاصل از آمارگيری های تخصصی و داده های ثبتی به منظور سياست گذاری در حوزه ی فناوری اطلاعات وارتباطات بود.


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2016/6/5
<![CDATA[آغاز چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات ]]> چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز گرديد. هدف از اجرای اين طرح که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط مرکز آمار ايران به انجام می رسد

آغاز چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز گرديد. هدف از اجرای اين طرح که به سفارش سازمان فناوری اطلاعات ایران و توسط مرکز آمار ايران به انجام می رسد، جمع آوری آمار و اطلاعات مرتبط با دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات و چگونگی استفاده افراد از فناوری اطلاعات براساس 16 نشانگر توصيه شده توسط اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) است. لازم به ذکر است که اين طرح، در سال های 87، 89 و 92 نيز توسط مرکز آمار ايران و با حمايت سازمان فناوری اطلاعات ایران به انجام رسيده و نتايج آن منتشر شده است.

جامعه آمارگيری در اين طرح، همه افراد عضو خانوارهای معمولی ساکن، گروهی و موسسه ای در مناطق شهری و روستایی در سال 1394 است. زمان آمارگيری از 15 بهمن 1394 تا 15 اسفند 1394 خواهد بود. روش آمارگيری در اين طرح، نمونه گيری است و آمارگيری از 25000 خانوار کشور و در حدود 100.000 نفر از افراد به انجام خواهد رسيد. در اين طرح، آمارگيران مرکز آمار ايران به شکل حضوری به خانوارهای انتخاب شده مراجعه و با خانوار مصاحبه خواهند کرد. در صورتی که در خانوار موردنظر يکی از اعضای خانوار در 3 ماه گذشته از اينترنت استفاده کرده باشند، پرسشنامه به منظور تکميل در نزد خانوار خواهد ماند و در مراجعه بعدی از خانوار جمع آوری خواهد شد. نتايج اين طرح به تفکيک مناطق شهری و روستایی و در سطح استانی منتشر به شکل نشريه ای مستقل و به شکل الکترونیکی توسط مرکز آمار ايران و سازمان فناوری اطلاعات ایران منتشر می گردد و در درگاه ملی آمار به نشانی www.amar.org.ir و در درگاه پايش جامعه اطلاعاتی به نشانی mis.iran.ir قابل دسترسی خواهد بود.

در مراسم افتتاحيه اين طرح که با حضور مديران مرکز آمار ايران، سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجريان طرح در استان های کشور برگزار گرديد. ابتدا آقای عليرضا رضايي، مديرکل دفتر صنعت، معدن و زیربنايي مرکز آمار ايران به ارائه توضيحاتی در رابطه با آمارهای کنونی تعداد کاربران اينترت و ميزان رشد آن در سال های اخير در کشور پرداختند و رشد مناسب و قابل توجه تعداد کاربران اينترنت و تنوع فناوری های دسترسی توسط آن ها را ظرفيت مناسبی برای کشور دانستند که اگر از اين ظرفيت به شکل مناسب توسط برنامه ریزان، سياست گذاران و فعالان بخش دولتی و خصوص کشور استفاده شود، می تواند باعث رشد و شکوفايي اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور گردد. سپس، ايشان نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات و زیرساخت هایی مانند اينترنت در دستيابی به اهداف توسعه پايدار تدوين شده توسط سازمان ملل متحد را مورداشاره و تاکيد قرار دادند و در ادامه توضيحاتی در رابطه با ويژگی ها و مشخصات چهارمين طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات و اهميت آن ارائه نمودند.

سخنران بعدی اين مراسم افتتاحيه، آقای دکتر کريم زادگان رييس مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور بودند. ايشان در سخنان خود، ابتدا پيام جناب آقای مهندس جهانگرد، معاون محترم وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس سازمان فناوری اطلاعات ایران را قرائت نمودند و در ادامه به توضيحاتی در رابطه با جايگاه سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان هماهنگ کننده ملی در زمينه پايش جامعه اطلاعاتی ایران، معرفی نظام پايش و ضرورت و اهميت اجرای طرح آمارگيری تخصصی پرداختند. ايشان در سخنان خود به اهميت موضوع شموليت (inclusion) در جامعه اطلاعاتی اشاره نمودند و تاکيد داشتند که در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات بايد به حضور همه افراد جامعه با درنظرگرفتن سطح توانايي ها، درآمد، محل زندگی، سطح مهارت ها و نيازهای آن ها توجه داشت. ايشان، برنامه ريزی های دولت در راستای ايجاد دسترسی به زيرساخت ها و کاربردها در سطح روستاهای کشور و همچنين تنظيم تعرفه ها و قيمت های خدمات را يکی از اقدامات کليدی در راستای بهره مندنمودن حداکثری اقشار جامعه از مزايای فناوری اطلاعات و ارتباطات دانستند.

بخش هایی از پيام آقای مهندس جهانگرد به مراسم افتتاحيه اين طرح به شرح زیر است:

بسمه تعالی

با توجه به نقش کليدی فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان يک فناوری توانمندساز و پيشران توسعه، سنجش و پايش توسعه جامعه اطلاعاتی ايران و بررسی تاثيرات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی اين فناوری در کشور، موضوعی است که در طی ساليان اخير موردتوجه سياستگذاران و قانون گذاران کشور بوده است. بدين منظور و در راستای توليد داده ها و آمارهاي دقيق و قابل مقايسه و سامان دهی و انجام مستمر اين پايش و ارائه گزارش های تحليلی به مراجع ذی ربط، براساس تبصره 3 ماده 46 قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات موظف شده است تا نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را تدوين و اجرا نمايد. براساس اين بند و با عنايت به مصوبه هيات وزيران، کليه دستگاه های اجرایی و موسسات غيردولتی، موظف به ارائه اطلاعات آمار و اطلاعات مرتبط به اين وزارت خانه هستند.

در اين چارچوب، سازمان فناوری اطلاعات ايران به عنوان مجری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و هماهنگ کننده ملی در اين حوزه، نظام پايش را تدوين و به همه دستگاه های اجرایی ابلاغ نموده است. بخش مهمی از اين نظام، مجموعه کليدی نشانگرهایی است که توسعه و به کارگيری فناوری اطلاعات وارتباطات در کشور را مورد نظارت و ارزيابی قرار می دهند. در رابطه با اندازه گيری تعدادی از نشانگرهای اين مجموعه، تنها راه معتبر و پذيرفته شده علمی، انجام آمارگيری های تخصصی است. آمارگيری نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات خانوار يکی از اين آمارگيری ها است که با اندازه گیری 16 نشانگر، بينشی با ارزش در رابطه با چگونگی و محل دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات و استفاده از اين فناوری ارائه و به ارزيابی تاثيرات فناوری اطلاعات وارتباطات برروی زندگی مردم کمک می کند. داده های حاصل از اين آمارگيری، منبع با ارزشی از آمارها هستند که برای نظارت بر ميزان دستيابی به سياست ها و اهداف کلان ملی و بين المللی مانند اهداف توسعه هزاره، اهداف WSIS، Connect 2020 و محاسبه شاخص های بين المللی توسعه فناوری اطلاعات مانند ITU IDI موردنياز است.

مرکز آمار ايران به عنوان نهاد تخصصی آمارگيری و مرجع اعلام آمارهای رسمی کشور با همکاری و حمايت سازمان فناوری اطلاعات ایران در سال های 1387، 1389 و 1392 طرح آمارگيری دسترسی خانوارها و افراد به فناوری اطلاعات و ارتباطات را به انجام رسانيده است. طرح حاضر که از امروز به طور رسمی آغاز می گردد، چهارمين دوره اجرای اين آمارگيری تخصصی در سطح کشور است که در چارچوب اين همکاری مشترک شکل گرفته است و نتايج آن می تواند اطلاعات ارزشمندی را در رابطه با ميزان دسترسی خانوارها به اينترنت و رايانه، ميزان و چگونگی استفاده افراد جامعه از اينترنت و فناوری های دسترسی به اينترنت، مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات افراد و هزينه کرد خانوارها در حوزه خدمات و محصولات فاوا ارائه نمايد. انجام اين طرح و طرح های مشترک ديگر مانند تدوين حساب های اقماریICT را می توان نمونه های موفقی از همکاری بين دستگاهی به منظور پاسخگویی به نيازهای دولت و جامعه دانست. اميدوارم که نتايج بسيار ارزشمند حاصل از اين آمارگيری، مورداستفاده سياست گذاران، برنامه ريزان، تحليل گران و فعالان بخش های اقتصادی مختلف کشور، و همچنين، حوزه دانشگاهی و پژوهشی کشور قرارگيرد.

پيوند مرتبط:

www.amar.org.ir


تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهاي خبر

]]>
2016/1/24
<![CDATA[سياست‌هاي کلي برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ايران ابلاغ گرديد]]> چکیده: حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در نامه‌اي به آقاي روحاني رئيس‌جمهور، سياست‌هاي کلي برنامه‌ي ششم توسعه را ابلاغ کردند

سياست‌هاي کلي برنامه ششم توسعه جمهوری اسلامی ايران ابلاغ گرديد

]]>
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در نامه‌اي به آقاي روحاني رئيس‌جمهور، سياست‌هاي کلي برنامه‌ي ششم توسعه را ابلاغ کردند.

اين سياست‌هاي کلي بر پايه‌ي محورهاي سه‌گانه‌ي «اقتصاد مقاومتي»، «پيشتازي در عرصه‌ي علم و فناوري» و «تعالي و مقاوم‌سازي فرهنگي» و با درنظرگرفتن واقعيت‌هاي موجود در صحنه‌ي داخلي و خارجي تنظيم شده است تا با تحقق اهداف برنامه‌ي ششم، به ارائه‌ي الگوي برآمده از تفکر اسلامي در زمينه‌ي پيشرفت که به‌کلّي مستقل از نظام سرمايه‌داري جهاني است، کمک کند.

سياست‌هاي کلي برنامه‌ي ششم توسعه داراي ۸۰ بند و شامل سرفصل‌هاي امور: «اقتصادي»، «فناوري اطلاعات و ارتباطات»، «اجتماعي»، «دفاعي و امنيتي»، «سياست خارجي»، «حقوقي و قضايي»، «فرهنگي» و «علم، فناوري و نوآوري»است.

متن ابلاغيه‌ي رهبر معظم انقلاب اسلامي به رئيس‌جمهور که همزمان براي مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال شده، به اين شرح است.

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم

جناب آقاي دکتر روحاني

رئيس‌جمهور محترم

با سلام و تحيت،

اينک که در آستانه‌ي ماه‌هاي آغازين دهه‌ي دوّم چشم‌انداز ۲۰ ساله‌ي کشور قرار داريم، سياست‌هاي کلي برنامه‌ي پنج‌ساله‌ي ششم توسعه ابلاغ مي‌گردد.

اين مجموعه پس از بررسي‌هاي فراوان و مشورت با مجمع تشخيص مصلحت نظام و بر پايه‌ي محورهاي سه‌گانه‌ي «اقتصاد مقاومتي»، «پيشتازي در عرصه‌ي علم و فناوري» و «تعالي و مقاوم‌سازي فرهنگي» تنظيم شده است.

اتکاء بر توانايي‌هاي انساني و طبيعي و امکانات داخلي و فرصت‌هاي وسيع برآمده از زيرساخت‌هاي موجود در کشور و بهره‌گيري از مديريت جهادي و روحيه‌ي انقلابي و تکيه بر اولويت‌هاي اساسي آمده در سياست‌هاي کلي: «اصل ۴۴»، «اقتصاد مقاومتي»، «علم و فناوري»، «نظام اداري» و «جمعيت» و از همه بالاتر توکل به قدرت لايزال الهي مي‌تواند ما را به‌رغم تمايل و اراده‌ي دشمنان عنود، با تحقق اهداف برنامه‌ي ششم در ارائه‌ي الگويي برآمده از تفکر اسلامي در زمينه‌ي پيشرفت که به‌کلّي مستقل از نظام سرمايه‌داري جهاني است، ياري رساند.

در تدوين اين سياست‌ها تلاش شده است با درنظرگرفتن واقعيت‌هاي موجود در صحنه‌ي داخلي و خارجي، مجموعه‌اي به‌عنوان سياست‌هاي کلي که مبناي تنظيم قانون پنج‌ساله‌ي ششم خواهد بود، تعيين شود که در يک دوره‌ي پنج‌ساله کاملاً دست‌يافتني باشد.

مراقبت و دقّت نظر جناب‌عالي و ساير مسئولان در قواي سه‌گانه و نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام، اطمينان لازم را براي حُسن اجراي اين سياست‌ها در مراحل تنظيم و اجراي برنامه، تأمين خواهد کرد.

لازم است قدرداني خود را از تلاش‌هاي مجمع تشخيص مصلحت نظام، هيأت دولت، دبيرخانه‌ي مجمع و کارشناسان فعال و همکار در اين مجموعه‌ها و ساير دست‌اندرکارانِ تنظيم و تدوين اين سياست‌ها در روند جديد، ابراز دارم.

نسخه‌اي از اين سياست‌ها همزمان براي مجلس شوراي اسلامي و مجمع تشخيص مصلحت نظام ارسال مي‌گردد.

سيدعلي خامنه‌اي

9 تيرماه 1394

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحيم

سياست‌هاي کلي برنامه‌ي ششم توسعه

- امور اقتصادي

۱- رشد اقتصادي شتابان و پايدار و اشتغال‌زا به‌گونه‌اي که با بسيج همه‌ي امکانات و ظرفيت‌هاي کشور، متوسط رشد ۸ درصد در طول برنامه محقق شود.

۲- بهبود مستمر فضاي کسب‌وکار و تقويت ساختار رقابتي و رقابت‌پذيري بازارها.

۳- مشارکت و بهره‌گيري مناسب از ظرفيت نهادهاي عمومي غيردولتي با ايفاي نقش ملي و فراملي آنها در تحقق اقتصاد مقاومتي.

۴- توسعه‌ي پيوندهاي اقتصادي و تجاري متقابل و شبکه‌اي کشور به ويژه با کشورهاي منطقه‌ي آسياي جنوب غربي، تبديل‌شدن به قطب تجاري و ترانزيتي و انعقاد پيمان‌هاي پولي دو و چندجانبه با کشورهاي طرف تجارت در چارچوب بندهاي ۱۰، ۱۱ و ۱۲ سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي.

۵- گسترش و تعميق نظام جامع تأمين مالي و ابزارهاي آن (بازار پول، بازار سرمايه و بيمه‌ها) با مشارکت اشخاص حقيقي و حقوقي داخلي و خارجي و افزايش سهم مؤثر بازار سرمايه در جهت توسعه‌ي سرمايه‌گذاري و ثبات و پايداري و کاهش خطرپذيري فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي کشور با تأکيد بر ارتقاء شفافيت و سلامت نظام مالي.

۶- تأمين مالي فعاليت‌هاي خرد و متوسط به‌وسيله‌ي نظام بانکي.

۷- ارتقاء کيفي و کمّي نظام جامع صنعت بيمه و ابزارهاي آن (بازارهاي رقابتي، بيمه‌‌ي اتکايي و...) با مشارکت اشخاص حقيقي و حقوقي داخلي و خارجي به‌منظور توسعه‌ي سرمايه‌گذاري و ثبات و پايداري و کاهش خطرپذيري فعاليت‌هاي تجاري و اقتصادي کشور.

۸- جذب سرمايه‌ي ايرانيان خارج از کشور و سرمايه‌گذاران خارجي با ايجاد انگيزه و مشوق‌هاي لازم.

۹- اعمال نظارت کامل و فراگير بانک مرکزي بر بازار و مؤسسات پولي، بانکي و اعتباري و ساماندهي مؤسسات و بازارهاي غيرمتشکل پولي و مالي در جهت ارتقاء شفافيت و سلامت و کاهش نسبتِ مطالبات غيرجاري به تسهيلات.

۱۰- تغيير نگاه به نفت و گاز و درآمدهاي حاصل از آن، از منبع تأمين بودجه‌ي عمومي به «منابع و سرمايه‌هاي زاينده‌ي اقتصادي» و دائمي شدن اساسنامه‌ي صندوق توسعه‌ي ملي با تنفيذ اساسنامه‌ي موجود و واريز سالانه ۳۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و ميعانات گازي و خالص صادرات گاز به صندوق توسعه‌ي ملي و افزايش حداقل ۲ واحد درصد ساليانه به آن.

۱-۱۰- استقلال مديريت حساب‌ها از بانک مرکزي.

۲-۱۰- ارائه‌ي تسهيلات از منابع صندوق توسعه‌ي ملي به بخش‌هاي غيردولتي به‌صورت ارزي.

۳-۱۰- استقلال مصارف صندوق توسعه‌ي ملي از تکاليف بودجه‌اي و قوانين عادي.

۴-۱۰- سپرده‌گذاري ارزي حداکثر ۲۰ درصد از منابع ورودي صندوق، نزد بانک‌هاي عامل در قبال اخذ خط اعتباري ريالي از بانک‌هاي مذکور براي ارائه‌ي تسهيلات ريالي به بخش کشاورزي، صنايع کوچک و متوسط و تعاوني با معرفي صندوق توسعه‌ي ملي.

۱۱- تکميل زنجيره‌ي ارزش صنعت نفت و گاز و کاهش شدت انرژي.

۱۲- حمايت از تأسيس شرکت‌هاي غيردولتي براي سرمايه‌گذاري در فعاليت‌هاي اکتشاف (نه مالکيت)، بهره‌برداري و توسعه‌ي ميادين نفت و گاز کشور به ويژه ميادين مشترک در چارچوب سياست‌هاي کلي اصل ۴۴.

۱۳- افزايش سهم انرژي‌هاي تجديدپذير و نوين و گسترش نيروگاه‌هاي پراکنده و کوچک‌مقياس.

۱۴- تحقق کامل هدفمندسازي يارانه‌ها در جهت افزايش توليد، اشتغال و بهره‌وري، کاهش شدت انرژي و ارتقاء شاخص‌هاي عدالت اجتماعي.

۱۵- واگذاري طرح‌هاي جمع‌آوري، مهار، کنترل و بهره‌برداري از گازهاي همراه توليد در کليه‌ي ميادين نفت و تأسيسات صنعت نفت به مردم.

۱۶- افزايش ارزش‌افزوده از طريق تکميل زنجيره‌ي ارزش صنعت نفت و گاز و توسعه‌ي توليد کالاهاي داراي بازدهي بهينه (بر اساس شاخص شدت مصرف انرژي).

۱۷- دانش‌بنيان نمودن صنايع بالادستي و پايين‌دستي نفت و گاز با تأسيس و تقويت شرکت‌هاي دانش‌بنيان براي طراحي، مهندسي، ساخت، نصب تجهيزات و انتقال فناوري به‌منظور افزايش خودکفايي.

۱۸- افزايش مستمر ضريب بازيافت و برداشت نهايي از مخازن و چاه‌هاي نفت و گاز.

۱۹- تقسيم کار و تعيين نقش ملي در مناطق، استان‌ها، نواحي و سواحل و جزاير کشور با رعايت الزامات آن در چارچوب سياست‌هاي کلي مربوط، به‌منظور افزايش توليد ثروت ملي و حمايت دولت از سرمايه‌گذاري در مناطق کمتر توسعه‌يافته و روستايي.

۲۰- اتخاذ برنامه‌ها و اقدامات اجرايي جهت توسعه‌ي روستايي کشور براي تثبيت جمعيت و تشويق مهاجرت به مناطق روستايي و عشايري (کانون توليد و ارزش‌آفريني) با برنامه‌ريزي و مديريت بهينه در سطح ملي، منطقه‌اي و محلي، تعيين سهم واقعي در توزيع منابع و ارتقاء شأن و منزلت اجتماعي، ايجاد فرصت‌هاي جديد اقتصادي و حمايت‌هاي ويژه از فعاليت‌هاي کارآفريني و اشتغال‌زايي مزيت‌دار بومي و مقاوم‌سازي تأسيسات و زيرساخت‌ها و اماکن روستايي با تأکيد بر بند ۹ سياست‌هاي کلي کشاورزي.

۲۱- توسعه‌ي اقتصاد دريايي جنوب کشور در محور چابهار – خرمشهر با تأکيد بر سواحل مکران.

۲۲- برنامه‌ريزي براي دستيابي به ضريب جيني ۰/۳۴

۲۳- توسعه‌ي بازارهاي دريايي و ايجاد مناطق مهم اقتصادي در زمينه‌هاي داراي مزيت.

۲۴- اولويتِ ‌بخشِ ريلي در توسعه‌ي حمل‌ونقل و ايجاد مزيت رقابتي براي آن.

۲۵- توسعه‌ي حمل‌ونقل ريلي باري با اولويت تجهيز شبکه و پايانه‌هاي باري و اتصال شبکه به مراکز بزرگ اقتصادي، تجاري و صنعتي و مبادي ورودي و خروجي مهم کشور و شبکه‌هاي ريلي منطقه‌اي و جهاني به ويژه کريدور شمال – جنوب با هدف توسعه‌ي صادرات و ترانزيت بار.

۲۶- افزايش نرخ رشد ارزش‌افزوده‌ي بخش‌هاي صنعت، معدن و صنايع معدني و افزايش صادرات محصولات آن با اجراي سياست‌هاي کلي صنعت و معدن.

۲۷- دانش‌بنيان نمودن شيوه‌ي توليد و محصولات صنعتي و خدمات وابسته به آن، نشان‌سازي تجاري و تقويت حضور در بازارهاي منطقه و جهان.

۲۸- اولويت دادن به حوزه‌هاي راهبردي صنعتي (از قبيل صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، حمل‌ونقل، مواد پيشرفته، ساختمان، فناوري اطلاعات و ارتباطات، هوافضا، دريا، آب و کشاورزي) و افزايش ضريب نفوذ فناوري‌هاي پيشرفته در آنها.

۲۹- اولويت دادن به تأمين مواد مورد نياز صنايع داخلي کشور با تأکيد بر تکميل ظرفيت زنجيره‌ي ارزش‌افزوده‌ي مواد معدني و اجراي بند ۳ سياست‌هاي کلي معدن.

۳۰- تدوين و اجراي سند جامع و نقشه‌ي راه تحول نظام استانداردسازي کشور و مديريت کيفيت.

۳۱- استقرار نظام جامع و کارآمد آمار و اطلاعات کشور.

- امور فناوري اطلاعات و ارتباطات

۳۲- کسب جايگاه برتر منطقه در توسعه‌ي دولت الکترونيک در بستر شبکه‌ي ملي اطلاعات.

۳۳- توسعه‌ي محتوا در فضاي مجازي بر اساس نقشه‌ي مهندسي فرهنگي کشور تا حداقل پنج برابر وضعيت کنوني و بومي‌سازي شبکه‌هاي اجتماعي.

۳۴- ايجاد، تکميل و توسعه‌ي شبکه ملي اطلاعات و تأمين امنيت آن، تسلط بر دروازه‌هاي ورودي و خروجي فضاي مجازي و پالايش هوشمند آن و ساماندهي، احراز هويت و تحول در شاخص ترافيکي شبکه به‌طوريکه ۵۰ درصد آن داخلي باشد.

۳۵- بهره‌گيري از موقعيت ممتاز کشور با هدف تبديل ايران به مرکز تبادلات پستي و ترافيکي ارتباطات و اطلاعات منطقه و گسترش حضور در بازارهاي بين‌المللي.

۳۶- حضور مؤثر و هدفمند در تعاملات بين‌المللي فضاي مجازي.

۳۷- افزايش سهم سرمايه‌گذاري زيرساختي در حوزه‌ي فناوري اطلاعات و ارتباطات تا رسيدن به سطح کشورهاي برتر منطقه.

۳۸- توسعه‌ي فناوري فضايي با طراحي، ساخت، آزمون، پرتاب و بهره‌برداري از سامانه‌هاي فضايي و حفظ و بهره‌برداري حداکثري از نقاط مداري کشور.

- امور اجتماعي

۳۹- ارتقاء سلامت اداري و اقتصادي و مبارزه با فساد در اين عرصه با تدوين راهبرد ملي مبارزه با فساد و تصويب قوانين مربوط.

۴۰- استقرار نظام جامع، يکپارچه، شفاف، کارآمد و چندلايه‌ي تأمين اجتماعي کشور.

۴۱- توانمند‌سازي و خوداتکائي اقشار و گروه‌هاي محروم در برنامه‌هاي مربوط به رفاه و تأمين اجتماعي.

۴۲- ارتقاء کيفيت و اصلاح ساختار بيمه‌هاي تأمين اجتماعي پايه (شامل بيمه‌ي درمان، بازنشستگي، ازکارافتادگي و...) براي آحاد مردم.

۴۳- اجراي سياست‌هاي کلي سلامت با تصويب قوانين و مقررات لازم با تأکيد بر:

۱-۴۳- تهيه‌ي پيوست سلامت براي قوانين مرتبط و طرح‌هاي کلان توسعه‌اي.

۲-۴۳- اصلاح ساختار نظام سلامت بر اساس بند ۷ سياست‌هاي کلي سلامت.

۳-۴۳- تأمين منابع مالي پايدار براي بخش سلامت و توسعه‌ي کمي و کيفي بيمه‌هاي سلامت.

۴-۴۳- افزايش و بهبود کيفيت و ايمني خدمات و مراقبت‌هاي جامع و يکپارچه‌ي سلامت در قالب شبکه‌ي بهداشتي و درماني منطبق بر نظام سطح‌بندي و ارجاع.

۴۴- توسعه‌ي تربيت‌بدني و ورزش همگاني.

۴۵- فرهنگ‌سازي و ايجاد زمينه‌ها و ترتيبات لازم براي تحقق سياست‌هاي کلي جمعيت.

۴۶- تقويت نهاد خانواده و جايگاه زن در آن و استيفاي حقوق شرعي و قانوني بانوان در همه‌ي عرصه‌ها‌ و توجه ويژه به نقش سازنده‌ي آنان.

۴۷- اولويت دادن به ايثارگران انقلاب اسلامي در تسهيلات مالي و فرصت‌ها و امکانات و مسئوليت‌هاي دولتي در صحنه‌هاي مختلف فرهنگي و اقتصادي.

۴۸- هويت‌بخشي به سيماي شهر و روستا و بازآفريني و روزآمدسازي معماري اسلامي – ايراني.

۴۹- سامان‌بخشي مناطق حاشيه‌نشين و پيشگيري و کنترل ناهنجاري‌هاي عمومي ناشي از آن.

۵۰- توسعه‌ي پايدار صنعت ايرانگردي به‌گونه‌اي که ايرانگردهاي خارجي تا پايان برنامه‌ي ششم به حداقل پنج برابر افزايش يابد.

۵۱- حمايت از صنايع دستي و صيانت از ميراث فرهنگي کشور.

- امور دفاعي و امنيتي

۵۲- افزايش توان دفاعي در تراز قدرت منطقه‌اي در جهت تأمين منافع و امنيت ملي با تخصيص حداقل ۵ درصد بودجه‌ي عمومي کشور براي بنيه‌ي دفاعي.

۵۳- ارتقاء توان بازدارندگي کشور با:

۱-۵۳- توسعه‌ي توان موشکي و فناوري‌ها و ظرفيت توليد سلاح‌ها و تجهيزات عمده‌ي دفاعي برترساز با توان بازدارندگي و متناسب با انواع تهديدات.

۲-۵۳- گسترش هوشمندانه و مصون‌سازي پدافند غيرعامل با اجراي کامل پدافند غيرعامل در مراکز حياتي و حساس کشور.

۳-۵۳- افزايش ظرفيت‌هاي قدرت نرم و دفاع سايبري و تأمين پدافند و امنيت سايبري براي زيرساخت‌هاي کشور در چارچوب سياست‌هاي کلي مصوب.

۵۴- تقويت کمي و کيفي بسيج مستضعفان.

۵۵- تأمين امنيت پايدار مناطق مرزي با انسداد کامل نرم‌افزاري و سخت‌افزاري، توسعه و تقويت يگان‌هاي مرزباني، مشارکت‌دهي مرزنشينان در طرح‌هاي امنيتي، توسعه‌ي فعاليت‌هاي اطلاعاتي و تقويت ديپلماسي مرزي.

۵۶- برنامه‌ريزي براي کاهش جرم و جنايت با هدف کاهش ۱۰ درصدي سالانه‌ي مصاديق مهم آن.

۵۷- مبارزه‌ي همه‌جانبه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در چارچوب سياست‌هاي کلي ابلاغي و مديريت مصرف با هدف کاهش ۲۵ درصدي اعتياد تا پايان برنامه.

۵۸- پيشگيري و مقابله با قاچاق کالا و ارز از مبادي ورودي تا محل عرضه‌ي آن در بازار.

- امور سياست خارجي

۵۹- حفظ و افزودن بر دستاوردهاي سياسي جمهوري اسلامي در منطقه‌ي آسياي جنوب غربي.

۶۰- اولويت دادن به ديپلماسي اقتصادي با هدف توسعه‌ي سرمايه‌گذاري خارجي، ورود به بازارهاي جهاني و دستيابي به فناوري براي تحقق اهداف اقتصاد مقاومتي و سند چشم‌انداز.

۶۱- توسعه‌ي کمّي و کيفي رسانه‌هاي فرامرزي با زبان‌هاي رايج بين‌المللي.

۶۲- ايجاد زمينه‌هاي لازم در جهت جلب سرمايه و توان علمي و تخصصي ايرانيان خارج از کشور در توسعه‌ي ملي و تأثير بر سياست‌هاي نظام سلطه در دفاع از منافع ملي.

۶۳- بهره‌گيري حداکثري از روش‌ها و ابزارهاي ديپلماسي نوين و عمومي.

- امور حقوقي و قضايي

۶۴- بازنگري در قوانين جزايي به‌منظور کاستن از محکوميت به حبس و تبديل آن به مجازات‌هاي ديگر و متناسب‌سازي مجازات‌ها با جرائم.

۶۵- بهبود بخشيدن به وضعيت زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها.

۶۶- حمايت قضائي مؤثر در تضمين حقوق مالکيت و استحکام قراردادها به‌منظور توسعه‌ي سرمايه‌گذاري بخش خصوصي و سرمايه‌گذاري خارجي.

۶۷- توسعه‌ي ثبت رسمي اسناد و املاک و مالکيت‌هاي معنوي و ثبت رسمي مالکيت‌هاي دولت و مردم بر املاک و اراضي کشور در نظام کاداستر و گسترش فناوري‌هاي نوين در ارائه‌ي خدمات ثبتي.

- امور فرهنگي

۶۸- تلاش شايسته براي تبيين ارزش‌هاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس و دستاوردهاي جمهوري اسلامي.

۶۹- ارائه و ترويج سبک زندگي اسلامي – ايراني و فرهنگ‌سازي درباره‌ي اصلاح الگوي مصرف و سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي.

۷۰- اجراي نقشه‌ي مهندسي فرهنگي کشور و تهيه‌ي پيوست فرهنگي براي طرح‌هاي مهم.

۷۱- حمايت مادي و معنوي از هنرمندان، نوآوران، محققان و توليدکنندگان آثار و محصولات فرهنگي و هنري مقوّم اخلاق، فرهنگ و هويت اسلامي – ايراني.

۷۲- حضور مؤثر نهادهاي فرهنگي دولتي و مردمي در فضاي مجازي به‌منظور توسعه و ترويج فرهنگ، مفاهيم و هويت اسلامي - ايراني و مقابله با تهديدات.

۷۳- توجه ويژه به توسعه و تجلي مفاهيم، نمادها و شاخص‌هاي هويت اسلامي – ايراني در ساختارهاي سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي کشور.

- امور علم، فناوري و نوآوري

۷۴- دستيابي به رتبه‌ي اول منطقه در علم و فناوري و تثبيت آن با اهتمام به تحقق سياست‌هاي کلي علم و فناوري.

۷۵- اجراي سند تحول بنيادين آموزش‌وپرورش و تأکيد بر دوران تحصيلي کودکي و نوجواني.

۷۶- افزايش سهم آموزش‌هاي مهارتي در نظام آموزشي کشور.

۷۷- توسعه‌ي علوم پايه و تحقيقات بنيادي، نظريه‌پردازي و نوآوري در چارچوب سياست‌هاي کلي علم و فناوري و نقشه‌ي جامع علمي کشور.

۱-۷۷- ساماندهي نظام ملي آمار و اطلاعات علمي، پژوهشي و فناوري جامع و کارآمد.

۲-۷۷- تحول و ارتقاء علوم انساني به ويژه تعميق شناخت معارف ديني و مباني انقلاب اسلامي.

۷۸- تنظيم رابطه‌ي متقابل تحصيل با اشتغال و متناسب‌سازي سطوح و رشته‌هاي تحصيلي با نقشه‌ي جامع علمي کشور و نيازهاي توليد و اشتغال.

۷۹- گسترش همکاري و تعامل فعال، سازنده و الهام‌بخش در حوزه‌ي علم و فناوري با ساير کشورها و مراکز علمي و فني معتبر منطقه‌اي و جهاني به ويژه جهان اسلام و توسعه‌ي تجارت و صادرات محصولات دانش‌بنيان.

۸۰- توسعه و ساماندهي نظام ملي نوآوري و حمايت از پژوهش‌هاي مسأله‌محور و تجاري‌سازي پژوهش و نوآوري، و توسعه‌ي نظام جامع تأمين مالي در جهت پاسخ به نياز اقتصاد دانش‌بنيان.

پيرو ابلاغ سياست های کلی برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب مقام معظم رهبری، رییس جمهوری اين سیاست‌ها را برای تهیه برنامه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی با توجه به جهت‌گیری‌های اساسی در این سیاست‌ها و رعایت اولویت‌های مورد تاکید دولت تدبیر و امید ، به رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ابلاغ کرد.

چهارشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۰

متن ابلاغیه حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای دکتر نوبخت

معاون محترم رییس جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور

سیاست‌های کلی برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب مقام معظم رهبری «مدظله‌العالی» ابلاغ می‌گردد.

مقتضی است با مدنظر قرار دادن این سیاست‌ها، برنامه توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی پنج ساله طبق اصول ۱۳۴ و ۱۲۶ قانون اساسی با مشارکت دستگاه‌های اجرایی،‌ صاحب‌نظران،‌ دانشگاهیان و متخصصین تهیه شود. با توجه به جهت‌گیری‌های اساسی در این سیاست‌ها و رعایت اولویت‌های مورد تاکید در برنامه دولت تدبیر و امید، لایحه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی شامل مواردی باشد که برای اجرای برنامه، نیاز به قانون دارد.

بدیهی است دستیابی به اهداف بلندی که در این سیاست‌ها ترسیم شده است، مستلزم طراحی مسیر تحولی است که اقتصاد کشور را با جهشی بی‌سابقه به رشد متوسط ۸ درصد در پنج‌ساله سوم دوره چشم‌انداز ۲۰ ساله برساند و این خود نیازمند ایجاد محیط مساعد کسب و کار، توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فراهم آمدن فضای فرهنگی و سیاسی مناسب با رویکرد اقتصاد مقاومتی است که بی‌شک با تفضل الهی و همدلی و همکاری مردم و دولت و همه نهادها و قوای دیگر امکان‌پذیر خواهد شد.

لازم است با تشکیل ستاد برنامه، ساز و کار و زمان‌بندی لازم را ارائه نموده و منظماَ پیشرفت کار را به اینجانب گزارش نمایید.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

پيوند مرتبط:

http://farsi.khamenei.ir/news-content?id=30128

http://www.president.ir/fa/87876

منبع خبر: سايت مقام معظم رهبري

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهاي خبر

]]>
2015/6/30
<![CDATA[جناب آقای مهندس جهانگرد در WSIS Forum 2015 به ایراد سخنرانی پرداختند]]> چکیده: جناب آقای مهندس جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در روز چهارم برگزاری همايش سران جامعه اطلاعات

جناب آقای مهندس جهانگرد در WSIS Forum 2015 به ایراد سخنرانی پرداختند

]]>
 

جناب آقای مهندس جهانگرد، معاون وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس سازمان فناوری اطلاعات ایران، در روز چهارم برگزاری همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS 2015) در بخش High-Level Track اين همايش به ايراد سخنرانی پرداختند.

همايش سران جامعه اطلاعاتی در روزهای سوم تا هشتم خردادماه سال جاری در مقر اصلی ITU و WPIO در ژنو سوییس برگزار گرديد. تم اصلی WSIS 2015 "نوآوری به يکديگر: فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه پايدار" بود. در يکی از بخش های اين همايش، بيانات سياستی توسط مقامات رسمی و ارشد جامعه ذی نفعان جامعه اطلاعاتی از بخش دولتی، بخش خصوصی، جامعه مدنی، جامعه دانشگاهی و سازمان های بين المللی در سخنرانی های ایراد گرديد و در طی اين سخنرانی ها، اين مقامات به ارائه ديدگاه ها و گزارش های خود در رابطه با دستاوردها، چالش ها و توصيه های مرتبط با پياده سازی خطوط عمل WSIS، روندهای درحال ظهور، نوآوری و موضوعات راهبردی مهم برای توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند. يکی از سخنرانان اين بخش، جناب آقای دکتر واعظی بودند که در ادامه، متن سخنرانی ايشان آمده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

رياست محترم جلسه، وزرا، مقامات محترم و حاضرين درجلسه،

برای اينجانب حضور در WSIS Forum در ژنو سوييس فرصت مغتنمی است. جمهوری اسلامی ایران از سال 2000 تاکنون در تمامی فرآيندهای WSIS در ژنو 2003، تونس 2005 و در تمامی همايش های ساليانه حضوری فعال داشته است. آگاه هستيم که تمامی کشورهای جهان تلاش های قابل تقديری در پياده سازی خطوط عمل WSIS انجام داده اند. تمامی نهادهای مرتبط با سازمان ملل متحد به خصوص اتحاديه بين المللی مخابرات به عنوان تسهيل-کنندگان خطوط عمل نقش های کليدی و مهمی در فرآيند WSIS و تحقق جامعه اطلاعاتی دارند. کشور ایران، قدردان تمامی این تلاش ها برای تبديل جهان به محل بهتری برای زندگی است.

در کشور ایران، پروژه ;های زیادی برای پياده سازی خطوط عمل WSIS در طی ساليان اخير به انجام رسيده است. در گزارش ملی ايران که در اين همايش توزيع گرديده است، 100 نمونه از اين پروژه ها گزارش شده اند. شبکه های ديجيتال توسعه بسيار مناسبی در سطح کشور داشته اند. دولت جديد در ايران توجه ويژه ای به توسعه شبکه پهن باند دارد و از دو سال پيش اقدامات کلانی و مهمی در اين راستا به انجام رسيده است که به همين خاطر می توانيم شاهد رشد جهشی فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور باشيم. در طی سال گذشته، ارائه دسترسی به پهن باند به بازار 150 درصد رشد داشته است. فراهم کردن دسترسی به پهن باند در 4000 روستا و برنامه ريزی برای متصل نمودن 30000 هزار روستا در سال آينده از ديگر برنامه های دولت است. نزديک به 100 درصد جمعيت کشور تحت پوشش شبکه های تلفن همراه هستند. مشترکين تلفن همراه در کشور بيش از 91 درصد هستند و با ارائه مجوز خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه به اپراتور اول و دوم تلفن همراه در سال گذشته، مشترکين پهن باند سيار چندين برابر گرديده اند و استفاده از تلفن های هوشمند در سطح جامعه از 50 درصد گذشته است. ايران يکی از جوان ترين جوامع جهان است (70 درصد جمعيت کمتر از 30 سال سن دارند) و مردم آن از سطح تحصيلات مناسبی برخوردار هستند و همين امر پذيرش و استفاده از خدمات الکترونیکی را آسان و ميسر ساخته است.

خدمات بانکداری الکترونیکی در تمامی شهرها و نواحی روستايي قابل دسترسی هستند، خدمات سلامت الکترونیکی به خصوص بيمه سلامت برای کليه جمعيت ايران پياده سازی گرديده اند و توسعه خدمات دولت الکترونیکی در حال پيشرفت است. سازمان فناوری اطلاعات ایران متعهد به تمامی چشم اندازها و ماموريت های خود در راستای بهبود جامعه اطلاعات و دانش بنيان است. توسعه جامعه اطلاعاتی با همکاری ميان تمامی ذی نفعان و حفظ حقوق دولت ها در حکمرانی اينترنت قابل تحقق است.

منبع خبر: اين سخنرانی، در مستند زیر به زبان انگليسی منتشر شده است:

ITU, WSIS 2015: High-level Policy Statements, May 2015.

پيوند مرتبط:

http://www.itu.int/net4/wsis/forum/2015/Content/doc/outcomes/Policy_Statements_Booklet_WSIS2015.pdf

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/5/27
<![CDATA[جناب آقای دکتر واعظی در WSIS 2015 به بيان ديدگاه های خود پرداختند]]> چکیده: جناب آقای دکتر واعظی، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روز سوم برگزاری همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS 2015) در بخش High-Level Track اين هماي

جناب آقای دکتر واعظی در WSIS 2015 به بيان ديدگاه های خود پرداختند

]]>

جناب آقای دکتر واعظی، وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روز سوم برگزاری همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS 2015) در بخش High-Level Track اين همايش به ايراد سخنرانی پرداختند.

همايش سران جامعه اطلاعاتی در روزهای سوم تا هشتم خردادماه سال جاری در مقر اصلی ITU و WPIO در ژنو سوییس برگزار گرديد. تم اصلی WSIS 2015 "نوآوری به همراه يکديگر: فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه پايدار" بود. يکی از بخش های اين همايش، بيانات سياستی توسط مقامات رسمی و ارشد جامعه ذی نفعان جامعه اطلاعاتی از بخش دولتی، بخش خصوصی، جامعه مدنی، جامعه دانشگاهی و سازمان های بين المللی در سخنرانی های ایراد گرديد و در طی اين سخنرانی ها، اين مقامات به ارائه ديدگاه ها و گزارش های خود در رابطه با دستاوردها، چالش ها و توصيه های مرتبط با پياده سازی خطوط عمل WSIS، روندهای درحال ظهور، نوآوری و موضوعات راهبردی مهم برای توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداختند. يکی از سخنرانان اين بخش، جناب آقای دکتر واعظی بودند که در ادامه، متن سخنرانی ايشان آمده است:

بسم الله الرحمن الرحيم

رياست محترم جلسه، وزرا، مقامات محترم و حاضرين درجلسه،

حضور در همايش سران جامعه اطلاعاتی در ژنو برای اينجانب فرصت مغتنمی است. جمهوری اسلامی ایران، از تلاش های آقای هولین ژائو، دبيرکل اتحاديه بين المللی مخابرات و ساير سازمان ها، مقامات ارشد و افراد برای اهتمام آنها به موضوع جامعه اطلاعاتی و برگزاری همايش سران جامعه اطلاعاتی در طی ساليان اخير از زمان اولين قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در رابطه با جامعه اطلاعاتی در دسامبر 2001 تقدير و تشکر می نمايد.

جمهوری اسلامی ایران، بر اهميت جامعه اطلاعاتی مردم محور، فراگير و مبتنی بر توسعه که بتواند در دستيابی به اهداف بين المللی توسعه، به خصوص اهداف توسعه هزاره مشارکت فعال داشته باشد، تاکيد دارد. جهان در حال مواجه با چالش های جديد و جدی است که برخی از آنها به شکل مناسبی توسط فناوری اطلاعات وارتباطات پيشرفته قابل حل هستند.

هفته گذشته، ما با افتخار صد و پنجاهمين سالگرد فعاليت اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) را جشن گرفتيم که تم اصلی آن "مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات: راه انداز نوآوری" بود. اين کاملاً قابل تشخيص است که جهان در حال حرکت به سمت جوامع مبتنی برنوآوری است و ما درحال انجام فعالیت هایی برای تشويق و تسهيل نوآوری های فناورانه هستيم تا به ما در دستيابی به اهداف مان برای توسعه پايدار، بهبود جامعه اطلاعات محور در همه جوانب و تبديل دنیا به محل بهتری برای زندگی همه کمک کند.

در اينجا می خواهم به دغدغه خود در رابطه با شکاف ديجيتال بين کشورهای توسعه يافته و درحال توسعه اشاره کنم. برای کاهش اين شکاف، فناوری اطلاعات وارتباطات بايد برای همه قابل دسترسی باشد. در اين راستا، تلاش های ملی در کشورهای درحال توسعه برای ايجاد، بهبود، و توسعه ظرفيت ها برای حضور همه جانبه آنها در جامعه اطلاعاتی بايد توسط کشورهای توسعه يافته از طريق فراهم نمودن پشتيبانی و مشاوره فنی تسهيل گردد. اعتقاد داريم که حکمرانی اينترنت مولفه مهمی از جامعه اطلاعاتی است و بايد براساس Geneva Principles به آن عمل گردد و تمامی دولت ها بايد نقش برابری در انجام نقش ها و مسئوليت های مرتبط با تدوين سياست عمومی در رابطه با اينترنت داشته باشند.

در جمهوری اسلامی ایران، تعدادی مگا پروژه برای توسعه و بهبود ارائه خدمات اطلاعاتی به جامعه در حال انجام هستند. ما درحال توسعه شبکه ملی اطلاعات هستيم که محتوی و خدمات بومی را به ملت ايران عرضه می کند. وجود چنين شبکه ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات را در توسعه اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی آتی ايران به کارخواهد گرفت. ما از سرمايه گذاری و فعاليت بخش خصوصی در دستيابی به اهداف شبکه ملی اطلاعات استقبال می کنيم. در انتها، برای همايش سران جامعه اطلاعاتی امسال آرزوی موفقيت می کنم و منتظر مشاهده دستاوردهای بيشتر در دستيابی به جامعه اطلاعاتی ایده آل هستيم.

منبع خبر: اين سخنرانی، در مستند زیر به زبان انگليسی منتشر شده است:

ITU, WSIS 2015: High-level Policy Statements, May 2015.

پیوند مرتبط :

http://www.itu.int/net4/wsis/forum/2015/Content/doc/outcomes/Policy_Statements_Booklet_WSIS2015.pdf

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/5/26
<![CDATA[همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان در ژنو سوییس برگزار می گردد]]> چکیده: همايش سران جامعه اطلاعاتی، بزرگترین گردهم آيي جامعه فناوری اطلاعات برای توسعه است. اين همايش به طور مشترک توسط اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU)

همايش سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) با حضور نمايندگان کشورهای مختلف جهان در ژنو سوییس برگزار می گردد

]]>

همايش سران جامعه اطلاعاتی، بزرگترین گردهم آيي جامعه فناوری اطلاعات برای توسعه است. اين همايش که به طور مشترک توسط اتحاديه بين المللی مخابرات(ITU) ، یونسکو، آنکتاد و UNDP و با همکاری  نزديک تمامی مسئولين خطوط WSISعمل  (UNDESA، FAO، UNEP، WHO، ,UN Women، WIPO، WFP، ILO، WMO، UN، ITC، UPU، UNODC، UNICEFو کميسيون های منطقه ای سازمان ملل متحد) برگزار می گردد، سازوکاری موثر برای هماهنگ سازی فعاليت های پياده سازی چندذی نفعی، تبادل اطلاعات، ايجاد دانش، اشتراک تجارب موفق است و به ايجاد مشارکت های بخش خصوصی و عمومی و مشارکت ميان ذی نفعان مختلف جامعه اطلاعاتی به منظور دستیابی به اهداف تعيين شده کمک می کند. اين همايش، فرصت هایی را برای شبکه سازی، يادگيری و شرکت در مباحث با حضور کليه ذی نفعان و اخذ مشورت به منظور پياده سازی خطوط عمل WSIS فراهم می آورد.

اين همايش از 25 تا 29 ماه می در ژنو سوییس در مقر اتحاديه بين المللی مخابرات برگزار می گردد. مباحثی که در اين همايش مطرح می شود و قالب برگزاری آن، نتيجه فرآيند مشاوره آزاد با کليه ذی نفعان WSIS است. اين فرآيند مشاوره در پيروی از فضای مشارکتی و فراگير WSIS Forum به انجام می رسد و دولت ها، جامعه مدنی، بخش خصوصی و سازمان های بين دولتی را به شکل فعالي درگير می سازد. برنامه اين همايش براساس پيشنهادهای رسمی دريافت شده در طی فرآيند مشاوره آزاد شکل می گیرد. هرسال در انتهای اين همايش سندی به عنوان خروجی توليد می گردد که از منظر فناوری و سياست ها به بيان روندهای درحال شکل گیری در 11 خط عمل WSIS می پردازد.

امسال نيز همانند سال گذشته، هيئت نمايندگی ايران به سرپرستی مقام محترم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراهی معاونين ايشان، شامل نمايندگان از بخش دولتی، خصوصی و دانشگاهی است که در روز اول اين همايش به ارائه چندين کارگاه موضوعی و همچنين کارگاه کشوری ايران در اين همايش پرداختند. در اين کارگاه ها، موضوعات زیر مورد بحث و بررسی قرار می گيرد:

 • دستاوردهای کشور در راستای پياده سازی خطوط عمل WSIS
 • چالش ها وروندهای موجود در پايش جامعه اطلاعاتی
 • علم و پژوهش الکترونیکی در جامعه اطلاعاتی
 • شهرهای هوشمند

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/5/25
<![CDATA[کارگاه موضوعی "پايش جامعه اطلاعاتی: چالش ها و روندها "به ابتکار مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید]]> کارگاه موضوعی "پايش جامعه اطلاعاتی: چالش ها و روندها "به ابتکار مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید

کارگاه موضوعی

]]>

کارگاه موضوعی "پايش جامعه اطلاعاتی: چالش ها و روندها "به ابتکار مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با رياست اتحاديه بين المللی مخابرات و سخنرانی خبرگانی از آنکتاد، سازمان ملل متحد، CETIC برزيل و بخش خصوصی و دانشگاهی کشور در WSIS Forum 2015 با موفقيت و استقبال حاضرين در همايش برگزار گرديد.

يکی از اصول مطرح در چشم انداز WSIS+10 برای WSIS بعد از 2015 تمرکز برروی خطوط عمل WSIS و اندازه گيری ميزان پياده سازی آنها است. در اين چشم انداز آمده است که نياز به نشانگرها و ابزارهایی به منظور پايش تاثيرات اقتصادی-اجتماعی فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح ملی، منطقه ای و بين المللی وجود دارد. در چشم انداز Connect 2020 نيز به نقش فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان توانمندساز رشد و توسعه پايدار اجتماعی، اقتصادی و محيطی اشاره شده است. در اين چشم انداز، چهار هدف رشد، شموليت، پايداری و نوآوری و مشارکت درنظرگرفته شده و برای هرکدام نشانگرها و مقاصدی تعيين گرديده است. تمامی اين الزامات بين المللی و همچنين روندهای درحال شکل گیری در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، چالش ها و روندهای جديدی را در زمينه پايش ميزان توسعه جامعه اطلاعاتی در سطوح ملی، منطقه ای و بين المللی ايجاد می کند.

به منظور ارائه ديدگاه ها و تجارب موجود در سطح ملی و بين المللی، مرکز برنامه ريزی و نظارت فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران به عنوان مجری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور با همکاری مشاور خود در اين حوزه، در ابتکاری، تصميم به سازمان دهی کارگاهی موضوعی در WSIS Forum 2015 گرفت. نهادهای بين المللی در تعامل با سازمان از ايده استقبال نمودند و در اين کارگاه موضوعات زیر مورد بحث قرار دادند:

 • پايش اثرات اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات
 • پايش تاثير فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی نوآوری
 • نقش آنکتاد در پايش اقتصاد اطلاعاتی
 • آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در برزيل
 • پايش دولت الکترونیکی و مشارکت الکترونیکی توسط سازمان ملل متحد

اين کارگاه به رياست خانم ونسا گری، تحليل گر ارشد بخش داده ها و آمار فناوری اطلاعات و ارتباطات از ITU/BDT برگزار شد. سخنرانی های اين کارگاه به ترتیب عبارت بودند از:

 • مقدمه ای در رابطه با کارگاه و اهداف آن، توسط مهندس اميرحسين محب علی، رييس مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات، سازمان فناوری اطلاعات ایران
 • پايش اثرات اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات با تمرکز برروی تجربه ايران در اين رابطه، توسط دکتر محمدرضا آيت اله زاده شيرازی، مدير بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت پرورش داده ها و مشاور ارشد سازمان در حوزه نظام پايش
 • نقش آنکتاد در پايش اقتصاد اطلاعاتی توسط خانم اسکارلت فاندر جيل، مسئول اموراقتصادی آنکتاد.
 • نوآوری های مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات و پايش آنها، توسط دکتر علی يزديان، عضو هيئت علمی دانشگاه تربي ت مدرس.
 • آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در برزيل توسط آقای دکتر الکساندر باربوسا از CETIC برزيل.
 • پايش دولت الکترونیکی و مشارکت الکترونیکی توسط سازمان ملل متحد توسط خانم اليا آرمسترانگ از شاخه مديريت توسعه DPADM

پيوند مرتبط:

http://www.itu.int/net4/wsis/forum/2015/Agenda/Session/191

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/5/25
<![CDATA[کارگاه پايش دولت الکترونیکی با همکاری سازمان ملل متحد برگزار شد]]> کارگاه پايش دولت الکترونیکی با همکاری دپارتمان امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد در تاریخ 12 تا 14 اسفند ماه توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید

کارگاه پايش دولت الکترونیکی با همکاری سازمان ملل متحد برگزار شد

]]>
   

براساس برنامه ريزی ها و هماهنگی های به عمل آمده توسط مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران، کارگاه پايش دولت الکترونیکی با همکاری دپارتمان امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد (UNDESA)در تاریخ 12 تا 14 اسفندماه با حضور نمايندگان معرفی شده از سوی دستگاه های اجرایی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید.

یکی از مولفه های نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، ارتباطات و تعاملات بین الملل است. ارتباطات و تعاملات بین الملل، یکی از مولفه های کلیدی و تاثیرگذار در موفقیت این نظام و ارتقاء جایگاه جمهوری اسلامی ایران در رده بندی های معتبر بین المللی در حوزه فناوری اطلاعات وارتباطات می باشد.

با توجه به برنامه ملی ارتقاء ايران در رده بندی های بين المللی حوزه فاوا، و در راستای توسعه دولت الکترونیکی در کشور همسو با اسناد بالادستی کشور و اهداف توسعه بين المللی، مرکز نظارت و برنامه ريزی راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران، تعاملات خود با UNDESA را از چندين ماه قبل آغاز نمود و بعد از هماهنگی های لازم، اين توافق حاصل شد تا در تاریخ 12 تا 14 اسفند ماه، "کارگاه پايش دولت الکترونیکی" توسط دو نفر از کارشناسان ارشد سازمان ملل متحد در ايران با حضور نمايندگان معرفی شده از سوی دستگاه های اجرایی برگزار گردد.

در اين کارگاه، مطالب زير مورد بحث و بررسی قرار گرفت:

 • نقشه راه دولت الکترونیکی در ايران و اقدامات برنامه ريزی شده
 • معيارهای توسعه و ارزيابی خدمات الکترونيکی
 • بهبود خدمات الکترونيکی
 • پنجره واحد به منظور بهبود ارائه خدمات
 • چگونگی بهبود رتبه ايران در شاخص توسعه دولت الکترونيک و شاخص مشارکت الکترونيک
 • چگونگی بهبود هماهنگی بين سازمانی
 • بهبود طراحی سايت وب دستگاه های اجرایی
 • ارزيابی وضعيت دولت الکترونیک در کشور

?Participation As a Process and Practice: WHAT METEP CAN MEASURE, WHY AND HOW

 

Agenda for Thursday Morning, 5 March 2015 and the link to the evaluation form

 

METER: An Online Tool to Assist in Government Transformation

 

Meeting on e-Government Implementation in Iran

 

?Iran’s Experience in e-Governance: What Can Be Learned from It and What To Do Next


 

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای پيام

]]>
2015/3/3
<![CDATA[فراخوان کلیه خبرگان برای شرکت در فرآیند بهبود مستمر نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات]]> سند نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور با رويکرد فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه پايدار و با درنظرگرفتن آخرين روندهای مرتبط

فراخوان کلیه خبرگان برای شرکت در فرآیند بهبود مستمر نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
بعد از اجرای فاز اول پروژه و با توجه به اين که يکی از فرآيندهای کلیدی در این نظام، "بهبود مستمر" است، براساس بازخوردهای دريافتی از کليه ذی نفعان، رصد آخرين تحولات در زمينه فناوری اطلاعات وارتباطات و نشانگرهای مرتبط، و تجارب حاصل از تعامل با نهادهای بين المللی و حضور فعال در مجامع بين المللی مرتبط، نگارش جدید سند نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات با درنظرگرفتن اصول زیر مورد بازنگری قرار گرفت:

1- جداسازی تکالیف مندرج در اسناد بالادستی از مجموعه نشانگرهای کليدی فناوری اطلاعات وارتباطات ایران.

2- اختصاص بخشی به عنوان "تکاليف اسناد بالادستی" براساس تکاليف مندرج در قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و اسنادی که در دوره جدید تدوین و تصویب گرديده اند.

3- درنظرگرفتن وظيفه نظارت بر انجام تکاليف مندرج در اسناد بالادستی و جمع آوری اطلاعات و ارائه گزارش تحليلی در رابطه با اقدامات و پروژه های انجام گرفته توسط دستگاه های مسئول.

4- بهنگام سازی مجموعه کلیدی نشانگرهای فناوری اطلاعات وارتباطات ايران با توجه به رويکرد "توسعه پايدار" و همچنين الزامات "چارچوب تضمين کيفيت داده ها".

5- تغییر و بهبود چارچوب مفهومی تدوين نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات.

6- توجه به موضوعات جدید در تدوين مجموعه نشانگرهای کليدی، شامل مقرون به صرفه بودن دسترسی به فناوری اطلاعات وارتباطات، تحت پوشش قراردادن مناطق روستایی و دسترسی افراد با ناتوانی جسمی به فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستایی دستيابی به شموليت، مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، اثرات اقتصادی بخش فناوری اطلاعات وارتباطات، اشتغال، محيط زيست، بانکداری سيار با توجه به روند همگرایی بخش ارتباطات با سایر بخش ها مانند بانکداری، و محتوی الکترونیکی.

7- توجه به داده های عظيم به عنوان منبع مکمل و ارزشمندی برای آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور.

8- درنظرگرفتن نشانگرهایی که تاحدامکان مراجع و تعاريف مستند و پذیرفته شده بين المللی دارند.

9- درنظرگرفتن نشانگرها و شاخص هایی که هرساله بايد به نهادهای بين المللی گزارش شوند.

10- حذف هدف گذاری برای نشانگرها و توجه به پايش و تحليل وضعيت آنها.

با توجه به اینکه در فرآیند تدوین و بهبود مستمر نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور , مشارکت کلیه ذی نفعان اهمیت دارد ازکلیه دستگاه ها ی اجرایی , نهاد های دانشگاهی , پژوهشی , صنفی و خبرگان کشور دعوت می گردد تا نظرات و پیشنهادات ارزشمند خود را از طریق مکاتبه رسمی یا نشانی رایانامه(mis @itc.ir) به مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ارایه نمایند.فایل "مجموعه نشانگرهای کلیدی فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و تکالیف مندرج در اسناد بالا دستی "در بخش نظام پایش و اسناد بالا دستی قابل دانلود است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

]]>
2015/2/7
<![CDATA[پنجمين جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود]]> وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درنظر دارد در راستای اهداف و وظايف محوله و به منظور ارتقاء توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور پنجمين جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات را در تاريخ 27 ارديبهشت ماه سال 1394 برگزار نماید

پنجمين جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار می شود

]]>
به نقل از سايت جشنواره ملی فاوا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درنظر دارد در راستای اهداف و وظايف محوله و به منظور ارتقاء توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور و توانمندی بخش فاوا، با هدف ايجاد شور و نشاط در اين حوزه، پنجمين جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات را در تاريخ 27 ارديبهشت ماه سال 1394 برگزار نماید.

اين جشنواره با شعار "کسب و کارهای نو با خدمات الکترونیکی" در 7 محور اصلی زیر برگزار می شود:

 • شبکه های ارتباطی و فناوری اطلاعات
 • دولت الکترونیکی
 • ارائه محتوی و خدمات بربستر شبکه ملی اطلاعات
 • توسعه خدمات روستایی و مناطق محروم
 • پژوهش، نوآوری صنعت و تجاری سازی
 • اطلاع رسانی و رسانه های نوین
 • توسعه خدمات پستی

در جشنواره پنجم به منظور ارتقاء و اعتلا سطح کيفی جشنواره، از برگزيدگاه با جوايز ذيل تقدير به عمل خواهد آمد:

 • اعطای تسهيلات وام برای برگزیدگان جشنواره
 • قائل شدن امتياز ويژه جهت برگزيدگان جشنواره در بررسی فنی مناقصات
 • تخصيص فضا و حمايت در نمايشگاه های تخصصی
 • اعطای جوايز نقدی نفيس برای برگزيدگان جشنواره
 • تخصيص امتياز ويژه در ارزيابی شرکت های دانش بنيان

انتهای پيام

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

منبع اطلاعات خبر: سايت جشنواره ملی فاوا

http://festfava.ir

]]>
2015/1/31
<![CDATA[برگزاری جلسه هم انديشی با دفتر توسعه پايدار و اقتصاد محيط زيست ]]> باتوجه به بهبود سند نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور با رويکرد توسعه پايدارجلسه ای با حضور سرکار خانم دکتر جواهريان در مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکيل گرديد

برگزاری جلسه هم انديشی با دفتر توسعه پايدار و اقتصاد محيط زيست

]]>
باتوجه به بهبود سند نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور با رويکرد توسعه پايدار و توجه به نشانگرهای مرتبط با اثرات فناوری اطلاعات و ارتباطات برروی محيط زيست، جلسه ای با حضور سرکار خانم دکتر جواهريان، مدير کل دفتر توسعه پايدار و اقتصاد محيط زيست و همکار ايشان در روز چهارشنبه مورخ اول بهمن ماه سال جاری برای بحث و بررسی در رابطه با موضوعات زير در مرکز برنامه ريزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران تشکيل گرديد:

1- بحث و بررسی در رابطه با فعاليت های صورت گرفته در رابطه با زباله های الکترونیکی در کشور و اندازه گيری آن ها.

2- بحث و بررسی در رابطه با فعاليت های صورت گرفته در رابطه با انتشار گاز گلخانه ای توسط بخش مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و اندازه گيری اين موضوع.

3-بررسی زمينه های همکاری مشترک ميان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان محيط زيست

لازم به ذکر است که هم اکنون، بسياری از برنامه های توسعه در سطح بين المللی و ملی، توسعه پايدار را مدنظر خود قرار داده اند. در قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تحت عنوان "آينده ای که می خواهيم"، سران کشورهای دنيا خود را متعهد به توسعه پايدار و تضمين آينده ای پايدار از نظر اقتصادی، اجتماعی و محيطی برای نسل های حاضر و آتی نموده اند. يکی از مهمترين پايه های توسعه پايدار، محيط زيست و مسائل مرتبط با آن است که هم اکنون در کشور نيز با چالش های مرتبط با آن در محورها هوا، آب، خاک و تنوع زيستی مواجه هستيم. اتحاديه بين المللی مخابرات نيز با درک اين موضوع فعاليت در حوزه های زير را در برنامه های خود قرار داده است:

 • استانداردهای ICT سبز
 • نقش ICT در حل مشکلات مرتبط با تغييرات آب و هوا
 • مديريت هوشمند آب
 • شهرهای پايدار هوشمند
 • زباله های الکترونیک
 • تولید و تدارک سخت افزارها و نرم افزارهای سبز
 • محاسبات ابری و مراکز داده ای سبز
 • بهبود زنجيره های تامين و تطابق آنها با شرایط محيط زيستی

در همين راستا، اتحاديه بين المللی مخابرات، در تدوين اهداف راهبردی مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات برای سال 2020 محورهای توسعه پايدار را مدنظرخود قرارداده و در اين محورها به هدف گذاری پرداخته است. ITU در محور پايداری، دو هدف زیر را در رابطه با محيط زيست تدوين نموده است:

• حجم زباله الکترونیکی افزونه در سال 2020 به 50 درصد کاهش يابد.

• انتشار گاز گلخانه ای توليدشده توسط بخش مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات به ازای هر دستگاه در سال 2020 به 30درصد کاهش يابد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/1/27
<![CDATA[جمهوری اسلامی ايران از منظر شاخص جهانی امنيت سايبری رتبه 19 را در بين کشورهای جهان کسب کرده است.]]> نتايج ارزيابی کشورهای جهان از منظر شاخص جهانی امنيت سايیری در ITU Telecom World 2014 در دوحه قطر توسط ITU اعلام گرديد.

جمهوری اسلامی ايران از منظر شاخص جهانی امنيت سايبری رتبه 19 را در بين کشورهای جهان کسب کرده است.

]]>
در آذرماه 1393، نتايج ارزيابی کشورهای جهان از منظر شاخص جهانی امنيت سايیری (GCI) در ITU Telecom World 2014 در دوحه قطر توسط ITU اعلام گرديد. براساس اين ارزيابی، جمهوری اسلامی ايران با مقدار 0.2941 از 1، رتبه 19 را در بين کشورهای جهان و رتبه 11 را در بين کشورهای منطقه آسيا-اقيانوسيه کسب کرده است. البته در اين رتبه;بندی، تعدادی از کشورها دارای مقدار شاخص و رتبه مشابه هستند که به معنی سطح يکسان آمادگی آنها از منظر امنيت سايبری است. درجدول زير، مقايسه ای بين ايران، کشور اول دنيا و کشور اول منطقه آسيا-اقيانوسيه صورت گرفته است.

نام کشور ایندکس حقوقی فنی سازمانی ظرفیت سازی فنی همکاری
ایران 0/2941 0/5 0/3333 0/5 0/125 0/125
استرالیا (آسیا-اقیانوسیه) 0/75 0/6667 0/875 0/875 0/875 0/625
آمریکا (جهان) 0/824 1 0/8333 0/875 1 0/5

هدف از پروژه شاخص جهانی امنيت سايبری اندازه گیری سطح توسعه امنيت سايبری در هر کشور است. هدف نهايي اين پروژه کمک به ايجاد فرهنگ جهانی امنيت سايبری و يکپارچه سازی آن در هسته اصلی فناوری های اطلاعات و ارتباطات است. اين پروژه توسط اتحاديه بين المللی مخابرات و شرکت بخش خصوصی ABI Research در حال انجام است.

اتحاديه بين المللی مخابرات هماهنگ کننده راهبر برای خط عمل C5 اجلاس سران جامعه اطلاعاتی (WSIS) برای کمک به کليه ذی نفعان در راستای ايجاد اطمينان و امنيت در استفاده از فناوری اطلاعات وارتباطات در سطوح ملی، منطقه ای و بين المللی است. فعاليت اتحاديه بين المللی مخابرات در حوزه امنيت توسط قطعنامه 69 اين سازمان با عنوان "ايجاد تيم های امداد و نجات رایانه ای به خصوص برای کشورهای درحال توسعه و همکاری بين اين تيم ها" در WTDC-10 و قطعنامه 130 در سال 2010 پشتيبانی می گردد. در اين چارچوب، برنامه جهانی امنيت سايبری توسط دبيرکل ITU به عنوان چارچوب ارائه شده توسط اين اتحاديه برای همکاری های بين المللی چندذی نفعی به منظور ايجاد جامعه اطلاعاتی ايمن و امن تر ارائه گرديد. اين برنامه دارای حوزه های کاری حقوقی، فنی، سازمانی، ظرفيت-سازی فنی و همکاری است. اين پنج حوزه مشخص شده پايه نشانگرهای شاخص امنيت سايبری را شکل می دهند. اين پنج نشانگر برای اندازه گیری قابليت های ملی در امنيت سايبری دارای اهميت هستند زيرا بلوک های سازنده فرهنگ ملی در حوزه امنيت سايبری هستند.

برای کسب اطلاعات بيشتر می توانيد اين لينک را دنبال کنيد:

http://www.itu.int/en/ITU-D/Cybersecurity/Pages/GCI.aspx

منبع اطلاعات خبر: اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU)

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2015/1/10
<![CDATA[پذیرش برنامه Connect 2020 برای توسعه جهانی مخابرات و فناوری اطلاعات]]> ITU Plenipotentiary Conference که بالاترين نهاد سياستگذاری اتحاديه بين المللی مخابرات است و هرچهارساله با حضور نمايندگان همه کشورهای عضو برگزار میگردد امسال در بوسان کره جنوبی برگزار شد

پذیرش برنامه Connect 2020 برای توسعه جهانی مخابرات و فناوری اطلاعات

]]>
(ITU Plenipotentiary Conference (PP-14 که بالاترين نهاد سياستگذاری اتحاديه بين المللی مخابرات است و هرچهارساله با حضور نمايندگان همه کشورهای عضو برگزار میگردد، امسال از 20 اکتبر (28 مهرماه) تا 7 نوامبر (16 آبان) در بوسان کره جنوبی برگزار شد. يکی از تصميم گيری های اين کنفرانس که نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور نيز از آن متاثر می گردد، پذيرش برنامه جهانی شکل دهی به آينده بخش فناوری اطلاعات وارتباطات توسط قطعنامهWG-PL/9 تحت عنوان “Connect 2020 Agenda for Global Telecommunication/ICT Development” بود. اين برنامه، چشم انداز مشترک، اهداف و مقاصدي را که کشورهای عضو در همکاری با تمامی ذی نفعان در اکوسيستم فناوری اطلاعات و ارتباطات متعهد به دستيابی به آنها در سال 2020 ميلادی (1398 شمسی) هستند، مشخص میکند. اتحاديه بين المللی مخابرات با توجه به برنامه راهبردی خود در سالهای 2016 تا 2019 که در PP-14 مورد پذيرش قرار گرفت، در اين برنامه مشارکت خواهد داشت.

براساس برنامه Connect 2020 کشورهای عضو ITU متعهد هستند تا برای دستيابی به چشم انداز زير با يکديگر کار کنند:

جامعه اطلاعاتی قدرتمندشده با جهان متصل بهم که در آن مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات توانمندساز و شتاب دهنده رشد و توسعه پايدار اجتماعی، اقتصادی برای همه است.

در اين برنامه از همه کشورهای عضو دعوت شده است تا با طرح ها، پروژه ها و اقداماتی که درنظر میگيرند و با اتکا به تجارب، قابليت ها و خبرگی خود در پياده سازی موفق برنامه Connect 2020 مشارکت داشته باشند.

همان گونه که در چشم انداز اين برنامه اشاره شده است، موضوع اصلی در اين چشم انداز، فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه پايدار است. برهمين اساس، چشم انداز ارائه شده با اهداف و مقاصدی در محورهای زير کامل شده است:

- رشد: توانمندسازی و تشويق به توسعه دسترسی به مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات و استفاده از آن.

- شموليت: ازبين بردن شکاف ديجيتال و فراهم نمودن پهن باند برای همه.

- پايداری: مديريت چالش های حاصل از توسعه مخابرات/فناوری اطلاعات

- نوآوری و مشارکت: رهبری، بهبود و سازگاری با محيط در حال تغيير مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات.

در ادامه، اهداف و نشانگرهای تدوين شده در هر محور مورداشاره قرار می گيرد.

هدف 1. رشد – توانمندسازی و تشويق به دسترسی و استفاده از مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات

سنجه 1-1: در سطح جهان، 55 درصد خانوارها تا سال 2020 بايد به اينترنت دسترسی داشته باشند.

سنجه 1-2: در سطح جهان، 60 درصد خانوارها تا سال 2020 بايد بتوانند از اينترنت استفاده کنند.

سنجه 1-3: در سطح جهان، تا سال 2020 مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات بايد 40درصد بيشتر مقرون به صرفه باشند. (يعنی هزينه خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات بايد 60 درصد ارزش سال 2012 باشد.)

هدف 3. پايداری – مديريت چالش های حاصل از توسعه مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات

سنجه 3-1. آمادگی امنيت سايبری تا سال 2020 بايد 40 درصد بهبود يابد. (اين آمادگی براساس شاخص جهانی امنيت سايبری يا GCI) اندازه گیری می شود.

سنجه 3-2. حجم زباله های الکترونيکی اضافی بايد تا سال 2020 به ميزان 50 درصد کاهش يابد.

سنجه 3-3. انتشارات گازهای گلخانه ای توليدشده توسط بخش مخابرات/فناوری اطلاعات بايد به ازای هر ابزار تا سال 2020 به ميزان 30 درصد کاهش يابد.

هدف 2. شموليت (inclusiveness) – ازبين بردن شکاف ديجيتال و فراهم نمودن پهن باند برای همه

سنجه 2-1.الف: در کشورهای درحال توسعه، 50درصد خانوارها تا سال 2020 بايد به اينترنت دسترسی داشته باشند.

سنجه 2-1.ب: در کشورهای کمتر توسعه يافته، 15 درصد خانوارها تا سال 2020 بايد به اينترنت دسترسی داشته باشند.

سنجه 2-2.الف: در کشورهای درحال توسعه، 50 درصد افراد تا سال 2020 بايد بتوانند از اينترنت استفاده کنند.

سنجه 2-2.ب: در کشورهای کمتر توسعه يافته، 20 درصد افراد تا سال 2020 بايد بتوانند از اينترنت دسترسی استفاده کنند.

سنجه 2-3.الف: شکاف مقرون به صرفه بودن خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات بين کشورهای درحال توسعه و توسعه يافته بايد تا سال 2020 به 40درصد کاهش يابد.

سنجه 2-3.ب: خدمات پهن باند درکشورهای درحال توسعه تا سال 2020 نبايد بيش از 5 درصد متوسط درآمد ماهيانه باشند.

سنجه 2-4: در سراسرجهان، 90 درصد جمعيت روستايي بايد تحت پوشش خدمات پهن باند باشند. (درحال حاضر، منظور پوشش سيگنال تلفن همراه پهن باند است.)

سنجه 2-5.الف: تا سال 2020 بايد به برابری جنسيتی در کاربران اينترنت رسيد.

سنجه 2-5.ب: تا سال 2020، محيط های توانمندساز در تمامی کشورها بايد امکان دسترسی معلولان به مخابرات/فناوری اطلاعات و و ارتباطات را فراهم کنند

هدف 4. نوآوری و مشارکت – رهبری؛ شکل دهی و تطابق با محيط درحال تغيير مخابرات/محيط فناوری اطلاعات و ارتباطات

سنجه 4-1. اثرگذاری مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی دستيابی به نوآوری

سنجه 4-2. مشارکت های موثر ذی نفعان در محيط مخابرات/فناوری اطلاعات وارتباطات

برای اطلاعات بيشتر می توانيد به نشانی زير مراجعه کنيد:

http://www.itu.int/en/connect2020/Pages/default.aspx

مرجع اطلاعات خبر:

اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU)

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/12/22
<![CDATA[اتحاديه بين المللی مخابرات ITU رتبه بندی جهانی کشورها در سال 2014 را اعلام نمود]]> اتحادیه بین المللی مخابرات ITU امسال طی مراسمی در بخش اصلی دوازدهمین سمپوزیم بین المللی نشانگر های فناوری اطلاعات و ارتباطات که در شهر تفلیس برگزار گردید آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام نمود

اتحاديه بين المللی مخابرات ITU رتبه بندی جهانی کشورها در سال 2014 را اعلام نمود

]]>
اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) امسال، طی مراسمی در تاریخ 25 نوامبر 2014 مقارن با 3 آذر 1393 در بخش اصلی دوازدهمین سمپوزیم بین المللی نشانگر های فناوری اطلاعات و ارتباطات (WTIS 2014) که در شهر تفلیس پایتخت کشور گرجستان برگزار گردید، آخرین وضعیت توسعه ICT در جهان را به همراه نتایج ارزیابی جایگاه کشورها براساس شاخص توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در قالب گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اعلام نمود. امسال، در طی یک مراسم ویژه، با حضور آقای ژائو رییس جدید اتحادیه بین المللی مخابرات و آقای سانو رییس ITU-D و مقامات بلندپایه کشور گرجستان و با حضور نمایندگان کشورهای حاضر در سمپوزیوم، ده کشور برتر در این رتبه بندی اعلام گردیدند و از کشور دانمارک به-عنوان رتبه اول و از کشور کره جنوبی به عنوان کشوری که در چندین دوره متوالی رتبه اول را کسب نموده بود، با اهدای جایزه و تقدیرنامه به نمایندگان این کشورها، تقدیر به عمل آمد.

مهندس امیرحسین محب علی، رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری پروژه نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور که به نمایندگی از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به همراه مشاور ارشد سازمان در این حوزه در این اجلاس شرکت نموده بود، در این رابطه اعلام کرد:

گزارش اندازه گیری جامعه اطلاعاتی اتحادیه بین المللی مخابرات، منبعی معتبر و قابل اطمینان از داده های جهانی و تحلیل در رابطه با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح جهان است که توسط دولت ها، موسسات مالی و تحلیل گران بخش خصوصی در سراسر جهان مورداستفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

براساس این گزارش، تعداد کاربران اینترنت در کشورهای درحال توسعه در طی سال های 2009 تا 2014 دوبرابر شده است و دو سوم مردم آنلاین در جهان درحال توسعه زندگی می کنند. از 4.3 میلیارد نفری که هنوز از اینترنت استفاده نمی کنند، 90درصد آنها در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند.

در بخش تلفن همراه، گزارش تخمین می زند که تا انتهای سال 2014، هفت میلیارد مشترک تلفن همراه در جهان وجود خواهد داشت که این میزان تقریباٌ معادل جمعیت جهان است. در حدود 450 میلیون نفر از مردم جهان در مکان هایی زندگی می کنند که پوشش شبکه تلفن همراه در آنها وجود ندارد.

پهنای باند اینترنت بین الملل به میزان زیادی توسعه یافته و سهم کشورهای درحال توسعه از 9 درصد در سال 2004 به 30 درصد در حال حاضر رسیده است. اما پایین بودن پهنای باند اینترنت بین الملل در کشورهایی با حداقل اتصال، یکی از موانع مهم در استفاده از فاوا در این کشورها است.

بر اساس این گزارش، حدود 96 درصد جمعیت جهان از تلفن همراه استفاده می كنند و حدود نیمی از جمعیت جهان به شبكه های پرسرعت نسل 3 تلفن همراه دسترسی دارند.همچنین، به طور متوسط 43.6 درصد خانوارهای جهان به شبکه اینترنت دسترسی دارند که 87 درصد خانوار ها در کشور های توسعه یافته و 31 درصد در کشور های در حال توسعه می باشند.

نرخ رشد مشترکین پهن باند سیار بعنوان موثرترین و کارآمدترین روش دسترسی کاربران به اینترنت از 2 درصد در سال 2007 میلادی، به عدد متوسط 32 درصد رسیده است که سهم کشور های توسعه یافته 83.7 درصد و در حال توسعه 21.1 درصد و کمتر توسعه یافته 6.3 درصد می باشد.

نرخ رشد استفاده از شبکه اینترنت به شدت افزایش یافته به نحوی که ارسال و دریافت محتوا در شبکه های اجتماعی بالاترین نرخ را دارد. به طور مثال، بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در هر ماه توسط کاربران مشاهده می شود. همچنین سرویس ویکی پدیا (دانشنامه علمی) به عنوان پرمخاطب ترین سرویس بوده و بیش از 30 میلیون موضوع تا انتهای سال 2013 در قالب 287 زبان بروز رسانی شده است.

در بخش ارزیابی کشور ها از منظر معیار ارزیابی توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات IDI از بین 166 كشور 3 رتبه اول توسعه یافته ترین كشورها به ترتیب به دانمارک، کره جنوبی و سوئد با امتیاز 8.86 و 8.87 و 8.67 از سقف 10 امتیاز تعلق دارد . 30 کشور اول در این رتبه بندی، کشورهایی از اروپا و کشورهایی با درآمد بالا مانند استرالیا، بحرین، کانادا، ژاپن، چین، نیوزلند، سنگاپور و ایالات متحده هستند. تقریباً شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه کشورهای مورد بررسی امسال بهبود یافته است.

کشور امارات متحده عربی بعنوان پویاترین کشور در جهان در این دوره با امتیاز 7.03 و 14 پله صعود به رتبه 32 جهان دست یافته است.

جمهوری اسلامی ایران با 3 پله صعود در رتبه 94 با امتیاز 4.29 گرفته است که نسبت به امتیاز سال گذشته در مجموع 0.27 افزایش امتیاز داشته است.

در این ارزیابی، ایران در منطقه آسیا و اقیانوسیه قراردارد که رتبه 15 این گروه را از 29 کشور در رقابت با کشور هایی مثل کره جنوبی و ژاپن و استرالیا و چین کسب کرده است.

کشور اول و دوم منطقه بحرین و امارات متحده عربی با امتیاز های 7.40 و 7.03 بوده و ایران به لحاظ امتیازی در رتبه 9 منطقه خاور میانه است.

خاطر نشان می سازد ارزیابی IDI مشتمل بر 11 زیر شاخص در 3 گروه دسترسی، استفاده و مهارت می باشد که رتبه ایران در این سه بخش بترتیب برابر 82، 116 و 68 از 166 کشور می باشد.

محب علی خاطر نشان كرد: ایران در بخش نشانگرهای دسترسی به شبكه دارای تعداد مشتركین تلفن ثابت 38.3 نفر و تعداد مشتركین تلفن همراه 84.2 نفر به ازای هر 100 نفر از جمعیت كشور می باشد. همچنین سرانه پهنای باند اینترنت بین الملل به ازای هر كاربر اینترنت در كشور حدود 4.6 كیلوبیت بر ثانیه با رشد 31.3 درصد نسبت به مقدار سال گذشته است.

درصد خانوار های دارای رایانه در كشور حدود 44.6 درصد و خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت حدود 35.8 درصد اعلام شده است.

در بخش نشانگرهای استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، ضریب نفوذ کاربران اینترنت در ایران درصد ا31.4درصد است. ضریب نفوذ مشترکین پهن باند ثابت در کشور 5.6 درصد و ضریب نفوذ پهن باند سیار در کشور 2.5 درصد است.(ضريب نفوذ اينترنت براساس طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات که در سال 1392 توسط مرکز آمار ايران به انجام رسيده، گزارش شده است. با توجه به صدور مجوز نسل سوم برای اپراتور اول و اپراتور دوم تلفن همراه و توسعه پهن باند در سال 1393، انتظار می رود که مقدار اين نشانگر در طرح آمارگيری سال 1394 رشد قابل توجهی داشته باشد.) با بررسی و تحلیل کلان ملاحظه می شود که بیشترین عقب افتادگی كشور در زمینه توسعه پهن باند ثابت و سیار در کشور بوده است که این عدم توسعه منجر به كاهش رتبه بندی كل كشور شده و توجه توسعه فاوا در این بخش را در كشور بیشتر می طلبد. البته انتظار می رود با اعطای مجوز ارائه خدمات نسل سوم تلفن همراه به دو اپراتور تلفن همراه در کشور که دارای تعداد مناسبی از مشترکین هستند، این دو اپراتور به همراه اپراتور سوم تلفن همراه بتوانند تعداد مشترکین پهن باند سیار را در کشور به شکل مناسبی افزایش دهند و در سال آینده شاهد جهش مناسبی در رابطه با این مقدار باشیم که این موضوع می تواند رتبه ایران را به میزان زیادی در این رده بندی افزایش دهد.

در بخش نشانگرهای استفاده مهارتی از فاوا، ایران دارای نرخ رشد86.3 درصدی ثبت نام در مقاطع تحصیلی مدارس و 55.2 درصد در مقطع تحصیلات دانشگاهی و ضریب با سوادی 84.3 درصد در كل كشور اعلام شده است.

متوسط قیمت دسترسی كاربران ایران به اینترنت پهن باند ثابت به ازای هر 256 کیلو بیت بر ثانیه 5.97 دلار بر اساس PPP (قدرت خرید) 12.84 اعلام که ایران را در جایگاه 37 جهان قرارداده است.

در بخش اینترنت پهن باند سیار که منظور دسترسی به اینترنت با موبایل با استاندارد 3G می باشد متوسط قیمت دسترسی كاربران ایران با شارژ پیش پرداخت در بسته 500 مگابایت 11.4 دلار اعلام شده است که در این بخش کشور ما در جایگاه87 جهان قرار گرفته است . در کنار پارامتر قیمت، شاخص درصد به GNI (درآمد خالص ملی) نیز آمده است که بر اساس مصوبه سال 2011 کمیته پهن باند ITU هدف گذاری نیل به عدد کمتر از 5% در سال 2015 است که عدد ایران در سال جاری 2.37 % اعلام شده است لیکن باید توجه داشت بعلت رقابت و نیل به گسترش توسعه پهن باند سیار در جهان در حال حاضر 109 کشور از 166 کشور در سال 2013 زیر عدد 5% می باشند.

در این گزارش، ایران به عنوان ارزان ترین كشور در ارائه خدمات تلفن ثابت با هزینه متوسط 0.12 دلار گزارش شده است اما، باید دقت داشت كه پارامتر دیگری بعنوان قدرت خرید مردم (ppp)در این تعرفه باید مد نظر باشد.

مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات كشور در خاتمه خاطر نشان كرد، سازمان فناوری اطلاعات ایران بعنوان هماهنگ كننده ملی در تدوین، جمع آوری و اعلام عملكرد شاخص های توسعه فاوا در كشور تلاش نموده است طی سالیان اخیر تعامل خوبی را با مجامع بین المللی این حوزه خصوصا ITU داشته باشد به نحوی كه گزارش عملكردی كشور در این حوزه به شکل مطلوب و در موعد مقرر و مطابق تعاریف اعلامی منعكس و تیم تخصصی این حوزه در اجلاسیه ها و نشست های خبرگانی تعریف و تحلیل شاخص ها شركت نموده است.

ارتقای مطلوب در این ارزیابی در سال های آتی منوط به رشد قابل توجه توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش استفاده می باشد که امید است با برنامه ریزی و اجرای عاجل پروژه های توسعه ای مرتبط توسط مجریان این حوزه در کشور شاهد افزایش امتیاز و کسب رتبه در خور شان کشور باشیم.

فایل الکترونیکی گزارش فوق از طریق درگاه الکترونیک پایش جامعه اطلاعاتی ایران به آدرس mis.iran.ir برای علاقمندان این حوزه در دسترس است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/11/26
<![CDATA[گزارش The State of BroadBand 2014 BroadBand for all منتشر شد]]> کميسيون پهن باند برای توسعه ديجيتال سومين گزارش بررسی وضعيت پهن باند در جهان را با نگاه عوامل تاثيرگذار در توسعه پهن باند منتشر کرد

گزارش The State of BroadBand 2014 BroadBand for all منتشر شد

]]>
کميسيون پهن باند برای توسعه ديجيتال سومين گزارش بررسی وضعيت پهن باند در جهان را با نگاه عوامل تاثيرگذار در توسعه پهن باند در 21 سپتامبر 2014 منتشر نمود. در اين گزارش رتبه بندی 160 کشور دنيا از منظر دسترسی به پهن باند و مقرون به صرفه بودن آن ارائه گرديده است. اين گزارش نشان می دهد که بيش از 40 درصد مردم دنيا آنلاين هستند و تعداد کاربران اينترنت از 2.3 ميليارد کاربر در سال 2013 به 2.9 ميليارد کاربر در انتهای امسال خواهد رسيد. بيش از 2.3 ميليارد نفر در انتهای سال 2014 به پهن باند سيار دسترسی خواهند داشت که در پنج سال آينده اين تعداد به 7.6 ميليارد نفر خواهد رسيد. هم اکنون تعداد اتصالات پهن باند سيار سه برابر مشترکين پهن باند ثابت است. محبوبیت برنامه های کاربردی مرتبط با رسانه های اجتماعی که توسط پهن باند توانمندشده اند در حال افزایش است و هم اکنون 1.9 ميليارد نفر در شبکه های اجتماعی فعال هستند.

گزارش ارائه شده، اين کميسيون سعی دارد تا به منظور راهنمایی سياست گذاری های بين المللی و ملی برای پهن باند و پشتيبانی از توسعه آن، آگاهی و درک موجود از اهميت شبکه ها، خدمات و برنامه های کاربردی پهن باند را افزایش دهد. در گزارش امسال، تمرکز ويژه ای برروی اهميت يکپارچه نمودن مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در آموزش شده است. اين امر تضمين می کند که نسل بعدی توانایی رقابت در اقتصاد ديجيتال را دارد. اين گزارش، حول چهار موضوع که در شکل نشان داده شده، سازمان دهی شده است که به ما در درک پتانسيل های پهن باند برای همه کمک می-کند.

broadband for development

کشورها بايد از سياست ها و راهبردهای مناسب برای دردسترس قراردادن، دسترس-پذیرنمودن، و مقرون به صرفه نمودن پهن باند استفاده کنند. چنين سياست هایی برای ايجاد جوامع دانشی فراگیر، مقاوم و پايدار اهميت کلیدی دارند. يکپارچه نمودن همه اقشار جامعه در جامعه مدرن بادسترسی به آموزش ديجيتال، خدمات، فرهنگ، تفريح، سلامت، خدمات مالی و تجاری اهميت روزافزونی می يابد. بدين منظور بخش خصوصی و دولتی بايد با يکديگر همکاری نزدیکی داشته باشند. پهن باند برای همه می تواند تحولی در پيامدهای سياستی، اجتماعی و توسعه ای داشته باشد.

لازم به ذکر است که کميسيون پهن باند برای توسعه ديجيتال توسط اتحاديه بين المللی مخابرات (ITU) و يونسکو در ارديبهشت ماه 1389 در پاسخ به فراخوان دبیرکل سازمان ملل متحد، آقای بان کی مون برای تسريع در دستيابی به اهداف هزاره تاسيس گرديد. اين کمیسيون سعی دارد تا تمامی ذی نفعان توسعه پهن باند در صنعت، دولت، بخش خصوصی، نهادهای بين المللی و جامعه مدنی گردهم آورده تا از راه های مختلف به توسعه پهن باند در سراسر جهان سرعت بخشد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/11/1
<![CDATA[بررسی ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی در نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات]]> شورای عالی فناوری اطلاعات در یازدهم شهریور ماه 1393، ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی را تصویب نموده است.

بررسی ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی در نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
شورای عالی فناوری اطلاعات در یازدهم شهریور ماه 1393، ضوابط فنی و اجرایی توسعه دولت الکترونیکی را تصویب نموده است. این ضوابط فنی و اجرایی در همایش "الزامات اجرایی نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی" که در روز چهارشنبه مورخ 07/08/1393 توسط معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید، تبیین شد.

با توجه به این که یکی از فرآیندهای نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور فرآیند بهبود مستمر است. با تصویب اسناد بالادستی یا هم عرض، این اسناد تحلیل و بررسی می گردند تا در صورت نیاز، اهداف مندرج در این اسناد به منظور بازنگری نشانگرها و اهداف تعیین شده در نظام پایش مورد بررسی استفاده قرار گیرند. به عنوان مثال، در این سند لازم است تاپایان سال 93 60% خانوارها دارای دسترسی به اینترنت با سرعت حداقل 2 مگابیت برثانیه و 60% کسب و کارها دارای دسترسی به اینترنت با سرعت حداقل 4 مگابیت برثانیه باشد که این الزام، تعاریف و اهداف نظام پایش شاخص ها را تغییر می دهد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/10/31
<![CDATA[برنامه ملی برای ارتقاء جایگاه ایران در رتبه بندی شاخص توسعه دولت الکترونیک]]> همایش "الزامات اجرایی نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی" در روز چهارشنبه مورخ 07/08/1393 توسط معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزا گردید

برنامه ملی برای ارتقاء جایگاه ایران در رتبه بندی شاخص توسعه دولت الکترونیک

]]>
همایش "الزامات اجرایی نقشه راه توسعه دولت الکترونیکی" در روز چهارشنبه مورخ 07/08/1393 توسط معاونت دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید. یکی از سخنرانی های ارائه شده در این همایش، گزارشی در رابطه با بررسی وضعیت توسعه دولت الکترونیکی در ایران از منظر شاخص توسعه دولت الکترونیکی سازمان ملل متحد بود که از سوی مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی سازمان فناوری اطلاعات ایران ارائه گردید. در این سخنرانی که توسط آقای دکتر شیرازی، مشاور ارشد مجری نظام پایش بیان شد، بعد از ارائه تعریفی از نظام پایش و مولفه های کلیدی آن، روند توسعه دولت الکترونیک در ایران در سه ارزیابی سال های 2010، 2012 و 2014 سازمان ملل متحد براساس زیرشاخص های زیرساخت مخابراتی، خدمات آنلاین و سرمایه انسانی را تحلیل نمود. همچنین، مقایسه ای بین ایران با کره جنوبی، فرانسه، تونس، قزاقستان، بحرین، ترکیه که کشورهای پیشرو در هر قاره و همچنین کشورهای پویا یا شبیه به ایران هستند، از منظر شاخص توسعه دولت الکترونیک ارائه گردید. در ادامه، به برخی از دلایل افت رتبه ایران در این رتبه بندی به شرح زیر اشاره شد:

 • به هنگام سازی تعاریف و پرسشنامه های شاخص توسعه دولت الکترونیکی در ارزیابی سال 2014 بر اساس آخرین روندها و سیاست گذاری های جهانی و عدم توجه به برخی از این معیارهای ارزیابی در برنامه های توسعه ای کشور در حوزه دولت الکترونیک.
 • نرخ رشد پایین شبکه های پهن باند ثابت و سیار
 • تعامل کم با دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به عنوان تدوین‌کننده گزارش برای ارائه اطلاعات دقیق و صحیح از عملکرد کشور در حوزه دولت الکترونیک، و ظرفیت سازی فنی.
 • دو زبانه نبودن و بهنگام نبودن اکثر سایت های مرتبط با دولت الکترونیک در ایران.
 • اجرایی نشدن نقشه راه دولت الکترونیکی در کشور در سال های مرتبط با ارزیابی.

در همین رابطه، عنوان شد که سازمان فناوری اطلاعات ایران برنامه های زیر را برای ارتقاء جایگاه ایران دنبال خواهد کرد:

 • تحلیل و آسیب شناسی وضعیت توسعه دولت الکترونیک در ایران از منظر شاخص توسعه دولت الکترونیک.
 • به هنگام سازی شاخص های نظام پایش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به منظور انعکاس آخرین روندها و جهت گیری ها در حوزه دولت الکترونیک در دنیا.
 • بهره گیری از خدمات ظرفیت سازی فنی سازمان ملل متحد در حوزه توسعه دولت الکترونیک و تدوین و اندازه گیری شاخص های دولت الکترونیک
 • تعامل و اطلاع رسانی در رابطه با آخرین تحولات دولت الکترونیک در ایران به دپارتمان امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد به عنوان متولی تهیه و تدوین گزارش UN E-government survey

جزییات مرتبط با این تحلیل در گزارش "تحلیل وضعیت توسعه دولت الکترونیک در جهان و ایران از منظر شاخص توسعه دولت الکترونیک سازمان ملل متحد" که توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به چاپ رسیده است، موجود می باشد. فایل پاورپوینت سخنرانی را می توانید در همین جا دریافت کنید.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/10/29
<![CDATA[اتحادیه بین المللی مخابرات آ سه آن و کمیسیون ملی پخش و مخابرات تایلند به طور مشترک انجمن محلی ITU را تشکیل دادند]]> اتحادیه بین المللی مخابرات آ سه آن و کمیسیون ملی پخش و مخابرات تایلند به طور مشترک انجمن محلی ITU در رابطه با نشانگرهای مخابرات فناوری اطلاعات را در 13 تا 16 اکتبر تشکیل دادند

اتحادیه بین المللی مخابرات آ سه آن و کمیسیون ملی پخش و مخابرات تایلند به طور مشترک انجمن محلی ITU را تشکیل دادند

]]>

اتحادیه بین المللی مخابرات، آسه آن، و کمیسیون ملی پخش و مخابرات تایلند به طور مشترک انجمن محلی ITU در رابطه با نشانگرهای مخابرات/فناوری اطلاعات را در 13 تا 16 اکتبر تشکیل دادند. در این گردهم ایی در رابطه با اندازه گیری جامعه اطلاعاتی، راه اندازی درگاه های ملی آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات، و اندازه گیری اهداف فناوری اطلاعات و ارتباطات آسه آن (اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا) بحث و بررسی صورت گرفت. هدف اصلی این سمینار و کارگاه آموزشی، افزایش ظرفیت فنی کشورهای منطقه به خصوص کشورهای جنوب شرق آسیا و حوزه پاسیفیک برای تولید نشانگرها و آمارهای ملی مخابرات/فناوری اطلاعات و ارتباطات براساس استانداردها و متدولوژی های پذیرفته در سطح بین المللی بود.

جمع بندی این کارگاه آموزشی را در این پاورپوینت مطالعه کنید.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/10/16
<![CDATA[ابلاغ سیاست های کلی "علم و فناوری" توسط رهبر معظم انقلاب]]> حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاست های کلی علم و فناوری را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است ابلاغ کردند

ابلاغ سیاست های کلی

]]>
حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی سیاستهای کلی «علم و فناوری» را که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده است، ابلاغ کردند.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، متن سیاستهای کلی علم و فناوری که به رؤسای قوای سه گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ شده، به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

سیاست های كلی علم و فناوری (نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری)

 1. جهاد مستمر علمی با هدف كسب مرجعیت علمی و فناوری در جهان با تأكید بر:
  1. تولید علم و توسعه نوآوری و نظریه پردازی.
  2. ارتقاء جایگاه جهانی كشور در علم و فناوری و تبدیل ایران به قطب علمی و فناوری جهان اسلام.
  3. توسعه علوم پایه و تحقیقات بنیادی
  4. تحول و ارتقاء علوم انسانی بویژه تعمیق شناخت معارف دینی و مبانی انقلاب اسلامی با: تقویت جایگاه و منزلت این علوم، جذب افراد مستعد و با انگیزه، اصلاح و بازنگری در متون، برنامه ها و روش های آموزشی و ارتقاء كمی و كیفی مراكز و فعالیت های پژوهشی مربوط.
  5. دستیابی به علوم و فناوری های پیشرفته با سیاستگذاری و برنامه ریزی ویژه.
 2. بهینه سازی عملكرد و ساختار نظام آموزشی و تحقیقاتی كشور به منظور دستیابی به اهداف سند چشم انداز و شكوفایی علمی با تأ كید بر:
  1. مدیریت دانش و پژوهش و انسجام بخشی در سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت راهبردی در حوزه علم و فناوری و ارتقاء مستمر شاخص ها و روزآمدسازی نقشه جامع علمی كشور با توجه به تحولات علمی و فنی در منطقه و جهان.
  2. اصلاح نظام پذیرش دانشجو و توجه ویژه به استعداد و علاقمندی دانشجویان در انتخاب رشته تحصیلی و افزایش ورود دانشجویان به دوره های تحصیلات تكمیلی.
  3. ساماندهی و تقویت نظام های نظارت، ارزیابی، اعتبارسنجی و رتبه بندی در حوزه های علم و فناوری.
  4. ساماندهی نظام ملی آمار و اطلاعات علمی، پژوهشی و فناوری جامع و كارآمد.
  5. حمایت از تأسیس و توسعه شهرك ها و پارك های علم و فناوری.
  6. توزیع عادلانه فرصت ها و امكانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در سراسر كشور.
  7. شناسایی نخبگان، پرورش استعدادهای درخشان و حفظ و جذب سرمایه های انسانی.
  8. افزایش بودجه تحقیق و پژوهش به حداقل 4% تولید ناخالص داخلی تا پایان سال 1404 با تأكید بر مصرف بهینه منابع و ارتقاء بهره وری.
 3. حاكمیت مبانی، ارزش ها، اخلاق و موازین اسلامی در نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری و تحقق دانشگاه اسلامی با تأكید بر:
  1. اهتمام به نظام تعلیم و تربیت اسلامی و اصل پرورش در كنار آموزش و پژوهش و ارتقاء سلامت روحی و معنوی دانش پژوهان و آگاهی ها و نشاط سیاسی آنان.
  2. تربیت اساتید و دانشجویان مؤمن به اسلام، برخوردار از مكارم اخلاقی، عامل به احكام اسلامی، متعهد به انقلاب اسلامی و علاقمند به اعتلای كشور.
  3. حفظ موازین اسلامی و ارزش های فرهنگی و اجتماعی در استفاده از علم و فناوری.
 4. تقویت عزم ملی و افزایش درك اجتماعی نسبت به اهمیت توسعه علم و فناوری:
  1. تقویت و گسترش گفتمان تولید علم و جنبش نرم افزاری در كشور.
  2. ارتقاء روحیه نشاط، امید، خودباوری، نوآوری نظام مند، شجاعت علمی و كار جمعی و وجدان كاری.
  3. تشكیل كرسی های نظریه پردازی و تقویت فرهنگ كسب و كار دانش بنیان و تبادل آراء و تضارب افكار، آزاداندیشی علمی.
  4. ارتقاء منزلت و بهبود معیشت استادان، محققان و دانش پژوهان و اشتغال دانش آموختگان.
  5. احیاء تاریخ علمی و فرهنگی مسلمانان و ایران و الگوسازی از مفاخر و چهره های موفق عرصه علم و فناوری.
  6. گسترش حمایت های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان و نوآوران و فعالیت های عرصه علم و فناوری.
 5. ایجاد تحول در ارتباط میان نظام آموزش عالی، تحقیقات و فناوری با سایر بخش ها با تأكید بر:
  1. افزایش سهم علم و فناوری در اقتصاد و درآمد ملی، ازدیاد توان ملی و ارتقاء كارآمدی.
  2. حمایت مادی و معنوی از فرآیند تبدیل ایده به محصول و افزایش سهم تولید محصولات و خدمات مبتنی بر دانش پیشرفته و فناوری داخلی در تولید ناخالص داخلی با هدف دستیابی به سهم 50 درصد.
  3. تحكیم و تعمیق پیوند حوزه و دانشگاه و تقویت همكاری های مستمر راهبردی.
  4. تنظیم رابطه متقابل تحصیل با اشتغال و متناسب سازی سطوح و رشته های تحصیلی با نقشه جامع علمی كشور و نیازهای تولید و اشتغال.
  5. تعیین اولویت ها در آموزش و پژوهش با توجه به مزیت ها، ظرفیت ها و نیازهای كشور و الزامات نیل به جایگاه اول علمی و فناوری در منطقه.
  6. حمایت از مالكیت فكری و معنوی و تكمیل زیرساخت ها و قوانین و مقررات مربوط.
  7. افزایش نقش و مشاركت بخش های غیردولتی در حوزه علم و فناوری و ارتقاء سهم وقف و امور خیریه در این حوزه.
  8. توسعه و تقویت شبكه های ارتباطات ملی و فراملی میان دانشگاه ها، مراكز علمی، دانشمندان و پژوهشگران و بنگاه های توسعه فناوری و نوآوری داخلی و خارجی و گسترش همكاری ها در سطوح دولتی و نهادهای مردمی با اولویت كشورهای اسلامی.
 6. گسترش همكاری و تعامل فعال، سازنده و الهام بخش در حوزه علم و فناوری با سایر كشورها و مراكز علمی و فنی معتبر منطقه ای و جهانی بویژه جهان اسلام همراه با تحكیم استقلال كشور، با تأكید بر:
  1. توسعه صنایع و خدمات مبتنی بر علوم و فناوری های جدید و حمایت از تولید و صادرات محصولات دانش بنیان و متكی بر فناوری های بومی بویژه در حوزه های دارای مزیت و ظرفیت، با اصلاح امر واردات و صادرات كشور.
  2. اهتمام بر انتقال فناوری و كسب دانش طراحی و ساخت برای تولید محصولات در داخل كشور با استفاده از ظرفیت بازار ملی در مصرف كالاهای وارداتی.
  3. استفاده از ظرفیت های علمی و فنی ایرانیان مقیم خارج و جذب متخصصان و محققان برجسته سایر كشورها بویژه كشورهای اسلامی حسب نیاز.
  4. تبدیل ایران به مركز ثبت مقالات علمی و جذب نتایج پژوهش های محققان، نخبگان علمی و نوآوران سایر كشورها بویژه جهان اسلام.
  5. تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)
]]>
2014/9/20
<![CDATA[دومین گردهم آیی گروه خبرگان نشانگرهای استفاده خانوارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات]]> دومین گردهم آیی گروه خبرگان نشانگرهای استفاده خانوارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات EGH از 15 تا 16 سپتامبر سال 2014 در ژنو سوییس توسط اداره توسعه مخابرات اتحادیه بین الملل مخابرات برگزار گرديد

دومین گردهم آیی گروه خبرگان نشانگرهای استفاده خانوارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات

]]>
دومین گردهم آیی گروه خبرگان نشانگرهای استفاده خانوارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات (EGH) از 15 تا 16 سپتامبر سال 2014 معادل روزهای 24 و25 شهریورماه 1393 در ژنو سوییس توسط اداره توسعه مخابرات اتحادیه بین الملل مخابرات برگزار گرديد. با توجه به انجام طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات براساس آخرين دستنامه ITU در سال 2014، از سازمان فناوری اطلاعات ایران و مرکز آمار ايران دعوت گرديد تا با حضور در اين همايش طی ارائه سخنرانی، تجارب خود را در این رابطه با ساير کشورها به اشتراک بگذارند. براساس اظهارنظر خانم دکتر تلسچر مدیر بخش آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات ITU در جلسه مشترک در خردادماه 93 در ژنو، با توجه به این که این طرح، اولین طرحی است در بین کشورهای دنیا که براساس توصیه های ICT Household Manual 2014 به انجام می رسد، دعوت شد تا گروه کارشناسی ایران، به توضیحاتی در رابطه با چالش هایی این طرح مانند نرخ عدم پاسخگویی به برخی از پرسش ها، پیچیده بودن پرسش ها از نظر فنی، آموزش آمارگیران و مسائل مرتبط با استخراج و پردازش اطلاعات بپردازد و روش انجام کار خود را برای خبرگان این حوزه توضیح دهد. تيم کارشناسی مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران نيز در اين گردهم آيي ضمن ارائه تجارب حاصل در طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات، حضوری فعال و پررنگ داشت و به ارائه نقطه نظرات خود در رابطه با مباحث طرح شده پرداخت.

در اين گردهم آيي، 85 خبره از نهادهای رگولاتوری، مراکز آمار کشورها، وزارت خانه های مرتبط از 48 کشور به همراه AHCIET ، America Movil، ECTEL، اتحاديه اروپا، گوگل، اينتل،Eurostat، GSMA Intelligence، OECD، CETIC برزیل، یونسکو، آنکتاد و تلفونيکا حضور داشتند. تيم کارشناسی ITU در تمامی جلسات حضور داشتند و به عنوان دبير و هماهنگ کننده جلسات عمل می کردند. رياست جلسات به عهده Alexander Barbosa از CETIC برزیل بود. در روز 17 سپتامبر جلسه مشترکی نيز بين دو گروه خبرگان برگزار گرديد. علاوه براين، در روز 19 سپتامبر نيز جلسه ای نيم روزه برای اشتراک اطلاعات بين اعضای دو گروه برگزار گرديد که در آن تعدادی از سازمان های بين المللی و گوگل کارهای خود در رابطه با اندازه گيری فناوری اطلاعات و ارتباطات را عرضه کردند. موضوعات موردبحث در گردهم آيي در WTIS 2013 که در مکزيک برگزار شد، مشخص گرديد. موضوع بحث در رابطه با استفاده افراد از اينترنت برحسب نوع ابزار قابل حمل و شبکه مورداستفاده، اندازه گیری امنيت اينترنت، اندازه گیری حفاظت کودکان و جوانان در فضای اينترنت، مالکيت تلفن همراه، فعاليت های انجام شده با تلفن همراه، موانع استفاده از اينترنت، اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و کارهای آتی گروه خبرگان بود.

فايل پاورپوینت سخنرانی تيم کارشناسی ايران را از اينجا دريافت کنيد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/9/15
<![CDATA[پیش نویس سند راهبردی صنعت و تجارت کشور برای افق 1404 به مرحله نهایی رسیده است]]> پیش نویس سند راهبردی صنعت و تجارت کشور برای افق 1404 با تمرکز بر سه سال آینده به مرحله نهایی رسیده است.

پیش نویس سند راهبردی صنعت و تجارت کشور برای افق 1404 به مرحله نهایی رسیده است

]]>
پيش نويس سند راهبردی صنعت و تجارت کشور برای افق 1404 با تمرکز بر سه سال آینده به مرحله نهايي رسيده است. به نقل از شماره 1393/06/15 روزنامه دنیای اقتصاد، در اين چارچوب، برنامه تدوين شده نقش دولت را از مداخله گر و متصدی به بسترساز تغيير داده و برای بخش خصوصی تکليف دستوری اتخاذ نکرده است. برنامه راهبردی توليد و تجارت کشور در کنار ترسیم رويکردهای در فرآيند صنعتی، 12 راهبرد برای رسيدن به شاخص های هدف تعريف کرده است. راهبردهای درنظرگرفته شده در کنار جهت گیری های کيفی برای سال های 93 تا 96 قابل اندازه گیری نيز هستند. برای نمونه در بخش بهبود فضای کسب و کار رتبه کلی ایران بايد از 152 کنونی به رتبه 80 کاهش يابد. در این سند، موضوعات راهبردی زیر در بخش صنعت، معدن و تجارت درنظرگرفته شده اند:

 1. بهبود مستمر سهولت انجام کسب و کار
 2. پشتيبانی از تولید و عرضه کالا و خدمات مبتنی بر فناوری با ارزش افزوده بالا
 3. بهبود و توسعه روابط تجاری بين المللی و تسهيل در تجارت در فضای رقابتی
 4. رفع موانع توسعه بخش خصوصی
 5. پشتيبانی و افزایش توانمندی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در حوزه های اولويت
 6. تسهيل در ارتقای سطح فناوری و توسعه صنايع پيشرفته
 7. پشتيبانی از توليد کالاهای واسطه ای و جلوگیری از خام فروشی
 8. توسعه سرمایه گذاری خارجی در بخش های صنعت، معدن و تجارت
 9. سرمایه گذاری در بخش های زیرساخت ملی
 10. حصول اطمينان از تامين و توزيع مناسب کالاها و خدمات و تسهيل و نوسازی جريان کالاها و خدمات
 11. اصلاح و بهينه سازی الگوی مصرف در جهت پشتيبانی از توليدات داخلی
 12. نظارت بر عوامل اقتصادی با رويکرد حمايت از حقوق مصرف کنندگان و توليدکنندگان

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/9/6
<![CDATA[رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران پنج برنامه دولت برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را اعلام نمود]]> سخنرانی مهندس نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس سازمان فناوری اطلاعات ایران در همایش بين المللی هفته ICT پارسی زبانان

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران پنج برنامه دولت برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را اعلام نمود

]]>
مهندس نصراله جهانگرد، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و رييس سازمان فناوری اطلاعات ایران در همایش بين المللی هفته ICT پارسی زبانان که در روزهای هشتم و نهم شهريور 1393 در تهران برگزار شد، اعلام نمود که افزایش پهنای باند، توسعه دولت الکترونیک، حمايت از پارک های علم و فناوری، حمايت از شرکت های تازه تاسيس و شرکت های متوسط و کوچک، توسعه محتوی و گسترش دسترسی به اينترنت در مناطق روستایی و محروم پنج برنامه اصلی دولت در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات هستند. وی عنوان نمود که دولت، فناوری اطلاعات را به عنوان توانمندساز و پيشران توسعه اقتصادی و اجتماعی پذيرفته است و اصلاح آيين نامه ها و ورفع موانع برای توسعه اين بخش را در دستور کار خود دارد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/9/1
<![CDATA[ترجمه خلاصه مديريتی گزارش Measuring the Information Society 2013 به زبان فارسی]]> دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ترجمه ای از نسخه سال 2013 خلاصه مديريتی گزارش Measuring the Informa را منتشر نمود

ترجمه خلاصه مديريتی گزارش Measuring the Information Society 2013 به زبان فارسی

]]>
دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران ترجمه ای از نسخه سال 2013 خلاصه مديريتی گزارش Measuring the Information Society اتحاديه بين المللی مخابرات را به زبان فارسی در مردادماه 1393 منتشر نمود.

در حال حاضر 5 سال است که این گزارش سالانه، توسعه های انجام شده در حوزه ICT را شناسایی و در انطباق با متدولوژی های پذیرفته شده در سطح بین المللی، هزینه و میزان مقرون به صرفه گی سرویس های ICT را موردنظارت و پيگيری قرار می دهد. ویژگی اصلی این گزارش شاخص توسعه ICT می باشد که عملکرد کشورها را بر اساس زیر ساخت ICT و رشد آن رتبه بندی می کند. هدف از این گزارش، دستیابی به یک ارزیابی عینی عملکرد در سطح بین المللی است که مبتنی بر شاخص ها و معیارهای کمی به عنوان یک ورودی مهم به بحث سیاست های ICT در دولت های عضو ITU می باشد. نسخه 2013 همچنین آخرین نتایج از بررسی شاخص سبد قیمت ICT، اولین مجموعه کامل اطلاعات قیمت را برای خدمات تلفن همراه پهن باند، اولین و تنها مدل سنجش جمعیت بومی دیجیتال جهان و ارزیابی کمی از روند اخیر پخش تلویزیون دیجیتال را ارائه می دهد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/8/26
<![CDATA[کتاب پايش اهداف WSIS در جهان و ایران منتشر گرديد]]> چکیده: دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران کتاب پايش اهداف WSIS در جهان و ايران را در مرداد ماه 1393منتشر نمود

کتاب پايش اهداف WSIS در جهان و ایران منتشر گرديد

]]>
دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران کتاب پايش اهداف WSIS در جهان و ايران را در مرداد ماه 1393منتشر نمود. خردادماه 1393 در طی برگزاری اجلاس عالی سران جامعه اطلاعاتی (WSIS+10)، گزارشی تحت عنوان «بازنگری نهایی اهداف WSIS، دستاوردها، چالش‌ها و راه پیشِ رو» توسط اتحاديه بين المللی مخابرات و با همکاری سایر نهادهای ذی ربط منتشر گرديد. هدف اين گزارش، ارائه یک ارزیابی جامع از پیاده‌سازی تعهدات WSIS و به طور خاص اهداف WSIS برای سیاست‌گذاران است. این امر بر اهمیت فناوری اطلاعات و ارتباطات برای توسعه و نیاز به رصد این اهداف تاکید دارد. انتظار می‌رود این گزارش درس‌های آموخته شده از فرآیند پایش WSIS را مشخص ‌کند و ورودی لازم برای بحث در دستورکار پس از سال 2015، شامل اهداف ممکن و نشانگر‌های آتی را ارائه دهد. نظر به اهميت اين گزارش، مرکز برنامه ریزی و نظارت فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ايران گزيده ای از نکات اين گزارش را به همراه پی نوشت هایی از اقدامات صورت گرفته در جمهوری اسلامی ایران در راستای خطوط عمل WSIS و دستيابی به اهداف تعيين شده به شکل کتابی منتشر ساخته است.

نسخه الکترونيکی اين گزارش در بخش انتشارات درگاه پايش جامعه اطلاعاتی ایران برای عموم قابل دسترسی است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/8/26
<![CDATA[تحليلی بر وضعيت توسعه دولت الکترونيک در جهان و ايران منتشر شد]]> دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری شرکت پرورش داده ها، کتاب تحليلی بر وضعيت توسعه دولت الکترونیک را منتشر نمود

تحليلی بر وضعيت توسعه دولت الکترونيک در جهان و ايران منتشر شد

]]>
دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری شرکت پرورش داده ها، کتاب تحليلی بر وضعيت توسعه دولت الکترونيک در جهان و ايران از منظر شاخص توسعه دولت الکترونيک را در مردادماه 1393 منتشر نمود. اين کتاب، مبتنی بر نسخه 2014 گزارش، United Nations E-government Survey-E- government for the Future We Want تدوين گرديده است. به همین منظور، ابتدا چارچوب توسعه دولت الکترونیک سازمان ملل و متدولوژی ارزیابی آن به تفصیل و به دقت بررسی شده است، سپس نتایج رتبه بندی گزارش 2014 با توجه به شاخص های ارزیابی ارائه شده است. در بخش بعدی گزارش، روند کلی ایران از لحاظ شاخص توسعه دولت الکترونیک و شاخص مشارکت الکترونیک در سه دوره گذشته گزارش‌های سازمان ملل، که شامل سال های 2010، 2012 و 2014 می باشد، مطرح گردیده است. در ادامه روند توسعه ایران با برخی از کشور های منتخب مقایسه و تحلیل شده است و در انتها نيز راهکارهایی برای بهبود وضعیت توسعه دولت الکترونیک ایران پیشنهاد شده است.

گزارش های بين المللی که هرساله منتشر می شوند، حاوی نکات و روندهای کليدی، سياست ها، توصيه ها، پيشنهادات، مطالعات موردی و همچنين به روش هایی (best practice)در رابطه با حوزه موردبحث هستند. به همين خاطر، مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات مطالعه و تحليل این گزارش های کليدی را به تمامی سياستگذاران، برنامه ریزان، مجريان و پژوهشگران توصيه می نمايد.

نسخه الکترونيکی اين گزارش در بخش انتشارات درگاه الکترونیک پايش جامعه اطلاعاتی ایران برای عموم قابل دسترسی است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/8/26
<![CDATA[اولین گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی ایران منتشر شد]]> دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران اولین گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی ایران را منتشر نمود

اولین گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی ایران منتشر شد

]]>
دفتر برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران، به عنوان مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور و هماهنگ کننده ملی در این حوزه، در راستای عمل به تکالیف قانونی خود، اولین گزارش سالیانه پایش جامعه اطلاعاتی ایران را در مردادماه 1393 به عنوان خروجی اصلی نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور منتشر نمود.

به منظور تهیه و تدوین این گزارش، از نمایندگان معرفی شده توسط دستگاه های مسئول درخواست شد که عملکرد خود در رابطه با شاخص های مرتبط در مجموعه کلیدی شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را گزارش نمایند. بدین منظور، علاوه بر مکاتبات انجام شده، در جلسات حضوری در رابطه با عملکرد شاخص ها و همچنین اقدامات و پروژه های کلیدی دستگاه های مسئول بحث و بررسی به عمل آمد. در رابطه با عملکرد برخی از حوزه ها نیز به این گزارش که براساس اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه های مسئول، به گزارش وضعیت موجود مقادیر اندازه گیری شده برای شاخص های در نظر گرفته شده در مجموعه کلیدی شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در سطح ملی و بین المللی می‌پردازد. یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه این گزارش، تحلیل شکاف دیجیتال در کشور براساس متدولوژی محاسبه شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU IDI) است که بر این اساس، داده های استانی در محورهای دسترسی، استفاده و مهارت، شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال‌های 1389 تا 1392 برای هر استان محاسبه و روند طی شده توسط هر استان کشور در طی این سال ها موردبررسی قرار گرفته است.

باتوجه به حضور هیئت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس عالی سران جامعه اطلاعاتی در خردادماه 1393، در ابتدای این گزارش نیز براساس اسناد مصوب در این اجلاس، چشم انداز جامعه اطلاعاتی بعد از سال 1394 (2015) توضیح داده شده است.

لازم به ذکر است که بر اساس تبصره 3 ماده 46 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند برای ارزیابی شاخص ها و وضعیت در ابعاد ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی، نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات را تا پایان سال دوم برنامه، تدوین نماید. براساس این بند و با عنایت به مصوبه هیئت محترم وزیران، کلیه دستگاه ‏های اجرایی و مؤسسات غیردولتی موظف به ارائه اطلاعات و آمار مورد نیاز و مرتبط، به این وزارت خانه‌ در مقاطع تعیین شده هستند.

نسخه الکترونیکی این گزارش در بخش انتشارات درگاه پایش جامعه اطلاعاتی ایران برای عموم قابل دسترسی است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/8/26
<![CDATA[طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات به انجام رسید]]> مرکز آمار ايران در راستای تفاهم نامه فی مابين و طی قراردادی با سازمان فناوری اطلاعات ایران طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات را به انجام رسانید

طرح آمارگيری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات به انجام رسید

]]>
مرکز آمار ایران در راستای تفاهم نامه فی مابین و طی قراردادی با سازمان فناوری اطلاعات ایران، طرح آمارگیری دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات را به انجام رسانید. این طرح از دی ماه 1392 توسط مرکز آمارایران و با نظارت سازمان فناوری اطلاعات ایران در سراسر استان های کشور آغاز و در اواخر تیرماه 1393 نتایج آن نهایی گردید. در این طرح، براساس 16 نشانگر دسترسی خانوارها به فناوری اطلاعات و ارتباطات و همچنین میزان و چگونگی استفاده افراد از فناوری اطلاعات وارتباطات اندازه گیری می گردد. به این مجموعه، 3 نشانگر در حوزه امنیت اینترنت و حفاظت کودکان در فضای مجازی نیز افزوده شده است. این طرح، یکی از اولین طرح هایی در جهان است که براساس آخرین توصیه های ITU انجام پذیرفته است.

به منظور انجام این آمارگیری، نگارش سال 2014 مستند زیر، مورد استفاده قرار گرفته است:

ITU, Manual for Measuring ICT Access and Use by Households and Individuals

هدف اصلی این سند، كمك به كشورها برای تولید آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات خانوار است. برای هر نشانگر، استانداردهای مرتبط و سایر موارد مانند تعاریف، پرسش های مدل، متغیرها، محدوده و واحدهای آماری مشخص گردیده است. این نشانگرها، دسترسی خانوار به تجهیزات و خدمات فاوا و استفاده هریك از اعضای خانوار تجهیزات و خدمات فاوا را نشان می دهند.

سند مورداشاره در فوق، در بخش انتشارات درگاه الکترونیک پایش جامعه اطلاعاتی ایران قابل دسترسی است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی زیر مراجعه کنید:

http://www.itu.int/en/ITU-D/Statistics/Pages/publications/manual2014.aspx

نتایج این طرح به زودی در قالب نشریه ای منتشر خواهد شد و در اختیار علاقه مندان قرار خواهد گرفت. جداول خروجی این طرح در پیوست های گزارش "پایش جامعه اطلاعاتی ایران" که در بخش انتشارات قابل دسترسی است، به چاپ رسیده است. خلاصه ای از نتایج این طرح نیز در گزارش "توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور از منظر آمار و ارقام در یک نگاه" قابل دسترسی است.

نتایج همچنین، مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران درصدد است تا تحلیل جامعی در رابطه با نتایج حاصل ارائه دهد.

برای این خبر می توان بخش پیوندهای مرتبط درنظرگرفت و در آن بخش به انتشارات و لینک های اشاره شده، ارجاع داد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/8/23
<![CDATA[انتشار شاخص رایانش ابری انجمن رایانش ابری آسیا]]> انجمن رایانش ابری آسیا شاخص آمادگی رایانش ابری سال 2014 را منتشر ساخت. این تحقیق مشخص می سازد که حوزه آسیا-اقیانوسيه به سه گروه توسعه ای تقسیم شده است

انتشار شاخص رایانش ابری انجمن رایانش ابری آسیا

]]>
انجمن رایانش ابری آسیا شاخص آمادگی رایانش ابری سال 2014 را منتشر ساخت. این تحقیق مشخص می سازد که حوزه آسیا-اقیانوسيه به سه گروه توسعه ای تقسیم بندی شده است که این تقسیم بندی نشان می دهد که حوزه های رشد در ناحیه در کدام بخش های می باشد. این سومین دوره محاسبه شاخص است که در آن 14 کشور برحسب 10 نشانگر مورد ارزیابی قرار می گیرند. این نشانگرها آمادگی زیرساختی و رگولاتوری کشورها بر بهره گیری از رایانش ابری در منطقه را نشان می دهند. در این رده بندی، ژاپن برای سومین بار در رتبه اول قرار گرفته است. کشورهایی مانند نیوزلند، استرالیا و تایلند کشورهایی هستند که بهبودهای بسیار خوبی در این رتبه بندی داشته اند و تا چهار رتبه در رده بندی صعود کرده اند. در این رده بندی فیلیپین دو رتبه در هر دوره پیشرفت کرده است. بین سال های 2011 و 2014، فیلیپین از رتبه آخر به رتبه 10 رسیده است. در تمامی کشورهایی که خود را بهبود داده اند، برنامه های جامع فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیاست های توسعه رایانش ابری داشته اند. نیوزلند دارای سیاستی به نام all-of-government “cloud first” است.

مدیر اجرایی انجمن رایانش ابری آسیا بیان می دارد که برخی از دولت ها در رابطه با توسعه رایانش ابری مردد هستند و سینگال های مناسبی را به بازار نمی فرستند. در حالی که یک دولت فعال و پیشرو که حامی توسعه رایانش ابری در کشور است، می تواند توسعه رایانش ابری در جامعه را تسریع بخشد.

گزارش کامل شاخص آمادگی رایانش ابری در بخش انتشارات سایت قابل دسترسی است.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/6/20
<![CDATA[ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS+10 2014]]> ایراد دو سخنرانی در رابطه با نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در اجلاس عالی WSIS+10 در سال 2014

ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS+10 2014

]]>
مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به همراه مشاور ارشد سازمان در این حوزه، در کارگاه کشوری ایران در اجلاس عالی سران جامعه اطلاعاتی در ژنو سوییس، در دو سخنرانی، پیشرفت های انجام شده در نظام پایش و سپس خلاصه ای از نتایج حاصل از اجرای طرح آمارگیری دسترسی و استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور را توضیح دادند.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2014/6/9
<![CDATA[ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS 2013]]> ارائه طراحی نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در کارگاه کشوری ایران در WSIS سال 2013

ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS 2013

]]>
مجری نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور به همراه مشاور ارشد سازمان در این حوزه، در یک سخنرانی تحت عنوان ICT Measurement for Iran: A Progress Report به ارائه توضیحاتی در رابطه با طراحی نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور و مولفه های آن پرداختند.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2013/12/9
<![CDATA[ارائه سخنرانی در سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابرات و فاوا]]> چکیده: شرکت در یازدهمین سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات (WTIS 2013)

ارائه سخنرانی در سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابرات و فاوا

]]>
تیم کارشناسی مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات در سال 2013 در یازدهمین سمپوزیوم جهانی نشانگرهای مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت نمود. مهمترین موضوعاتی که در سمپوزیوم مطرح گردید، عبارت بودند از:

 • بحث و گفتگو در رابطه با موضوع نظارت بر اهداف بین المللی توسعه مانند اهداف توسعه هزاره و اهداف توسعه فاوا
 • هماهنگی در سطح ملی برای اندازه گیری فاوا
 • تضمین کیفیت داده ها
 • اندازه گیری فاوا و موضوع جنسیت
 • شاخص های پخش دیجیتال
 • شاخص های درآمد و سرمایه گذاری
 • تحلیل داده های بزرگ و داده کاوی
 • اندازه گیری LTE و اتصالات M2M
 • ارائه نتایج گروه های خبرگان در رابطه با نشانگرهای مخابرات/فاوا (EGTI)و خانوار (EGH)

تیم کارشناسی ایران، در این سمپوزیوم به ارائه گزارش پیشرفتی از نظام پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور پرداخت که دو سند خروجی زیر به عنوان سند ITU ثبت گردید:

 1. مقاله ارائه شده در WTIS 2013 كه به عنوان یكی از مدارك ITU به شماره Document C/28-E به ثبت رسیده است.
 2. گزارش ارائه شده در نشست ایران كه به عنوان یكی از مدارك ITU به شماره Document C/26-E به ثبت رسیده است.

مواردی که در ارائه تیم کارشناسی سازمان فناوری اطلاعات ایران مورد توجه قرار گرفت، به شرح زیر می باشد:

 • انجام آمارگیری تخصصی خانوار و فاوا براساس آخرین توصیه های ITU در دستنامه سال 2014
 • انجام دو آمارگیری تخصصی فاوا در کشور
 • توجه به مقوله فرهنگ، محتوی و امنیت در طراحی نشانگرها توسط ایران.
 • سازوکارهای جمع آوری داده ها از سطح دامنه نظام پایش مانند مدارس، دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی
 • به کارگیری سازوکارهای پشتیبان توصیه شده در چارچوب تضمین کیفیت داده های UNSD NQAF

همچنین در این سمپوزیوم، هیئت ایران نقطه نظرات کارشناسی خود را در زمینه ضرورت تدوین شاخص های ملی همسو با اسناد بالادستی هر کشور، ضرورت تدوین شاخص های دقیق در رابطه با مهارت های فناوری اطلاعات و ارتباطات به جای به کارگیری شاخص های نماینده، و توجه به کاربردپذیری و قابلیت استفاده آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط کاربران این آمارها اشاره شد که این موارد در سند نهایی سمپوزیوم مورد اشاره و تایید قرار گرفت.

مهمترین نتایج حاصل از این سمپوزیوم به شرح زیر می باشد:

 • سیاستگذاران کشور به اهداف جهانی در حوزه توسعه پایدار و همچنین برنامه توسعه بعد از 2015 توجه داشته و در تدوین آنها مشارکت فعال داشته باشند.
 • در دو آمارگیری تخصصی فاوای کشور با توجه به تاکید ITU همچنین نهادهای دیگری مانند مرکز مطالعات فاوای برزیل، ممیزی و نظارت بر آمارگیری مرکز آمار بسیار کلیدی و حیاتی است.
 • در دو آمارگیری تخصصی فاوای کشور به تجارب سایر کشورها و همچنین نیازهای ذی نفعان توجه گردد. به عنوان مثال درنظرگرفتن مالکیت تلفن همراه، نوع استفاده از تلفن همراه، زمینه استفاده از تلفن همراه و اینترنت.
 • در کنار آمارگیری از روش های تحلیلی برروی داده های بزرگ و همچنین از آمارهای ثبتی برای کنترل نتایج بهره گرفته شود.
 • آمارگیری های تخصصی زیر در حوزه فاوا پیشنهاد می گردد:
  • آمارگیری تخصصی فاوا در آموزش
  • آمارگیری تخصصی فاوا در سلامت
   • به کارگیری فاوا در مراکز درمانی
   • به کارگیری فاوا توسط متخصصین
  • آمارگیری تخصصی نسل دیجیتال یا کودکان و نوجوانان و فاوا
  • آمارگیری تخصصی دولت الکترونیک
  • آمارگیری تخصصی وضعیت مراکز عمومی دستیابی به اینترنت
 • با توجه به استقبال و پیشنهاد چند کشور مانند ازبکستان، گسترش همکاری ها با سایر کشورها و نهادها در حوزه نظام پایش امری ضروری و از فعالیت های قابل پیگیری است.
 • به استفاده از استانداردها و چارچوب های جهانی در تدوین نظام پایش و نظام های آماری فاوا توجه گردد.
 • تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)
]]>
2013/12/5
<![CDATA[برگزاری کارگاه مشترک ITU و UNCTAD در رابطه با شاخص های فناوری اطلاعات ]]> چکیده: برگزاری کارگاه مشترک ITU و UNCTAD در رابطه با ظرفیت سازی فنی در رابطه اندازه گیری نشانگرهای مخابرات و فناوری اطلاعات

برگزاری کارگاه مشترک ITU و UNCTAD در رابطه با شاخص های فناوری اطلاعات

]]>
براساس پیگیری های انجام شده توسط مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی، در سپتامبر سال 2012 به درخواست سازمان فناوری اطلاعات ایران و با دعوت از سوی ITU، کارگاه ظرفیت سازی فنی در حوزه شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات برای تیم مشترکی از مرکز آمار ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار گردید. اعضای این تیم به شرح زیر بودند:

 1. امیرحسین محب علی، سرپرست مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات (مدیرکل دفتر برنامه ریزی و کنترل برنامه ها)
 2. حمیدرضا پویان فر، مرکز آمار ایران.
 3. محمدرضا آیت اله زاده شیرازی، مشاور ارشد سازمان فناوری اطلاعات ایران.

از سوی ITU و UNCTAD کارشناسان زیر در کارگاه حضور داشتند:

 1. Susan Teltscher (Head of ITU ICT Data and Statistics Division)
 2. Vanessa Gray, ITU ICT Data and Statistics Division.
 3. Lisa Kreuzenbeck, ITU ICT Data and Statistics Division.
 4. Ivan Vallejo, ITU ICT Data and Statistics Division.
 5. Esperanza Magpantay, ITU ICT Data and Statistics Division
 6. Doris Oylaya, ITU ICT Data and Statistics Division
 7. Torbjorn Fredriksson, United Nations Conference on Trade and Development, ICT Analysis Section
 8. Scarlett Founder Gil, United Nations Conference on Trade and Development, ICT Analysis Section

در این کارگاه مشترک، ابتدا هیئت ایرانی در رابطه با موارد زیر توضیحاتی ارائه کرد:

 • گزارشی از وضعیت موجود پایش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور، شامل شاخص-ها، تعاریف شاخص ها، راهکارهای جمع آوری داده ها از منابع اطلاعاتی، دوره های جمع آوری اطلاعات، چالش ها و مشکلات، راهکارهای اتخاذشده، تجارب کسب شده و انتظارات از منابع بین المللی
 • گزارشی از پروژه تدوین فرمول تخمین ضریب نفوذ اینترنت در سازمان فناوری اطلاعات ایران و ارائه توضیحات در رابطه با کاربردهای فناوری اطلاعات در ایران و دلائل پایین تربودن تخمین ITU از وضعیت واقعی موجود در کشور.
 • گزارشی از سابقه و وضعیت طرح های آمارگیری استفاده خانوارها و افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات و آمارگیری های تخصصی در رابطه با چگونگی به کارگیری فناوری اطلاعات وارتباطات در کسب و کارهای ایران.
 • سپس، کارشناسان UNCTAD و ITU در رابطه با موضوعات زیر آموزش ها و توضیحاتی به هیئت ایرانی ارائه و منابع و مراجع موردنیاز در اختیار این هیئت قرار گرفت:
 • فرآیند جمع آوری داده ها از کشورها و تهیه گزارش های سالیانه توسط ITU
 • شاخص توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ITU IDI)
 • شاخص های مخابرات و فناوری اطلاعات و ارتباطات که در هندبوک ITU تعریف شده اند.
 • شاخص های استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2012/9/25
<![CDATA[ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS 2012]]> ارائه نتايج حاصل از اجرای پروژه سنجش عملکرد شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در کارگاه کشوری ایران در WSIS سال 2012

ارائه سخنرانی در کارگاه کشوری ایران در WSIS 2012

]]>
در این کارگاه، تحت عنوان ICT Measurement for Iran: Lessons Learned and Future Plans نتایج حاصل از اجرای پروژه سنجش عملکرد شاخص های فناوری اطلاعات وارتباطات کشور و درس های آموخته شده در این پروژه، به عنوان یکی از سخنرانی های کارگاه کشوری ایران در 17 ماه می سال 2012 توضیح داده شد.

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

]]>
2012/5/17