اخبار اخبار

چهار رتبه ارتقاء جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI)

چهار رتبه ارتقاء جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI)

براساس گزارش Global Information Technology Report 2016، جمهوری اسلامی ایران در رده بندی شاخص آمادگی شبکه ای (NRI) چهار رتبه ارتقاء داشته است.

گزارش Global Information Technology Report 2016 در نيمه دوم تيرماه 1395 با موضوع نوآوری در اقتصاد ديجيتال، توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) منتشر شده است. براساس اين گزارش، در سال 2015، جمهوری اسلامی ایران با کسب امتياز 3.7 از 7 در شاخص آمادگی شبکه ­ای (Networked Readiness Index) رتبه 92 را در بين 139 کشور   ارزيابی ­شده کسب نموده است. در ارزيابی سال 2014، ايران با امتياز 3.6 در رتبه 96 قرار گرفته بود. بدين ترتيب، جمهوری اسلامی ایران، چهار رتبه ارتقاء را از منظر اين شاخص تجربه نموده است. امتيازها و رتبه ايران در هرکدام از زیرشاخص­ ها و محورهای شاخص آمادگی شبکه ­ای در جدول زیر مشاهده می­گردد. 

محور يا زيرشاخص

امتياز ايران در 2015

رتبه ايران در 2015

زیرشاخص 1: محيط

3.9

82

محيط سياسی و رگولاتوری

3.5

91

محيط کسب و کار و نوآوری

4.2

76

زیرشاخص 2: آمادگی

4.6

83

زیرساخت

3

101

استطاعت در پرداخت

6

37

مهارت­ها

4.8

80

زیرشاخص 3: استفاده

3.3

99

استفاده افراد

3.3

90

استفاده کسب و کارها

3.1

126

استفاده دولت

3.5

93

زیرشاخص 4: تاثير

3.2

102

تاثيرات اقتصادی

2.9

100

تاثيرات اجتماعی

3.5

101

همان­گونه که در جدول فوق ديده می­شود، بالاترين امتياز ايران در محور استطاعت در پرداخت (affordability) کسب شده است. در اين محور، تعرفه تلفن همراه اعتباری، تعرفه اينترنت پهن­ باند ثابت و همچنين سطح رقابت در حوزه اينترنت و تلفن ارزيابی می­ گردد. ارزيابی انجام­ شده از وضعيت تعرفه­ های ذکرشده بسيار مناسب است، اما سطح رقابت در حوزه اينترنت و تلفن کشور با کسب امتياز 0.85 از 2، وضعيت مناسبی را از اين منظر نشان نمی­ دهد.

ict

پايين ­ترين رتبه ايران در محورها، متعلق به ارزيابی انجام ­شده از استفاده کسب و کارها از فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در اين ارزيابی، استفاده از ICT برای تراکنش های B2B، سطح آموزش کارکنان در کسب و کارها و ميزان جذب فناوری در سطح بنگاه، امتيازهای مناسبی را کسب نکرده ­اند. کمترين امتياز ايران متعلق به محور تاثيرات اقتصادی فناوری اطلاعات و ارتباطات است. در اين محور، تاثير فناوری اطلاعات و ارتباطات بر روی مدل­ های سازمانی و نشانگر تعداد ثبت اختراع در حوزه ICT امتياز مناسبی را کسب نکرده است.

در رده­ بندی شاخص NRI، کشورهای سنگاپور، فنلاند، سوئد، نروژ و ايالات متحد آمريکا، رتبه ­های 1 تا 5 را به خود اختصاص داده ­اند و از منظر گزارش، کشورهایی موفق در توليد تاثير اقتصادی از سرمايه­ گذاری­ها در حوزه ICT هستند. اين کشورها، همگی از کشورهای پيشرو  و مشتاق در به­ کارگيری فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده ­اند و موفقيت آن­ها نشان می ­دهد که به ­کارگيری ICT توام با محيط توانمندساز پشتيبان، تنظيم مقررات قدرتمند و صحيح، زيرساخت­ های با کيفيت و نيروی انسانی کافی از فاکتورهای پيشرفت و موفقيت هستند.

گزارش Global Technology Report از سال 2001 توسط مجمع جهانی اقتصاد (World Economic Forum) با همکاری INSEAD و دانشگاه کُرنل منتشر می­گردد و پيشران­های انقلاب فناوری اطلاعات و ارتباطات در جهان را با استفاده از شاخص آمادگی شبکه­ ای (NRI) اندازه­ گيری کرده ­است.

شاخص NRI در طی زمان متحول شد است و هم اکنون وضعيت آمادگی شبکه­ ای را با استفاده از 53 نشانگر ارزيابی می­کند. اين شاخص، برای هرکدام از 139 کشوری که تحت پوشش قرار می­گيرند، امکان شناسایی نواحی اولويت­ دار برای بهره­ گيری از فناوری اطلاعات و ارتباطات در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی را می­ دهد.

گزارش امسال چهار پيام کليدی زیر را با خود دارد.

  • نوآوری به ميزان زيادی مبتنی بر فناوری ­های ديجيتال و مدل­ های کسب­ و کار است و اگر اين نوآوری به ­صورت هوشمندانه هدايت شود، فناوری اطلاعات و ارتباطات تاثيرات چشمگيری برروی توسعه اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.
  • روش به­ کارگيری فناوری اطلاعات و ارتباطات توسط کسب و کارها می­تواند نقش آن­ها را در توسعه افزايش دهد. بنابراين دولت­ها بايد کسب و کارها را به­ منظور استفاده کامل از قدرت فناوری ­های ديجيتال ترغيب کنند.
  • به ­منظور دستيابی به تاثيرات اجتماعی، بخش خصوصی و دولت بايد در راه ­حل­های نوآورانه ديجيتال سرمايه­ گذاری مناسبی را انجام دهند.
  • يک اقتصاد ديجيتال پايدار به ميزان زيادی وابسته به چارچوب ­های حکمرانی چابک و منعطف خواهد بود که بتوانند به وضعيت­ های درحال تغییر، واکنش­ های سريع و مناسبی را نشان دهند.

اين گزارش، سياست­گذاران را دعوت می­کند تا با همکاری ساير ذی­نفعان، راهبردهای جامع و بلندمدتی را برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات تدوين کنند و در زمينه استفاده از چارچوب­ های حکمرانی و رهبری مناسب برای دستيابی بيشترين منافع از ICT پيشرو باشند. گزارش GITR، الگوهای نوآوری را در داده ­های NRI مشخص می­سازد که اين الگوها می­ توانند راهنمای مناسبی برای تعيين اولويت ­های سياست­گذاری و سرمايه­ گذاری باشند.

منبع:

World Economic Forum, The Global Information Technology Report 2016: Innovating in the Digital Economy, July 2016

پيوندهای مرتبط:

https://www.weforum.org

http://www3.weforum.org/docs/GITR2016/WEF_GITR_Full_Report.pdf

تهيه تدوين خبر:
تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات، مرجع اعلام آمارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور)

انتهای خبر

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 06 شهریور 1395
بازدید ها: 2336