اخبار اخبار

آقای دکتر واعظی در روز دوم همايش WSIS در سال 2017 به بيان ديدگاه های خود پرداختند

آقای دکتر واعظی در روز دوم همايش WSIS در سال 2017 به بيان ديدگاه های خود پرداختند

آقای دکتر واعظی، وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در همايش WSIS در سال 2017 که در ژنو سوييس برگزار شد، به بيان ديدگاه های خود پرداختند

آقای دکتر واعظی، وزير محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات، در روز 23 خردادماه سال جاری با حضور در هفتمين جلسه «سياست های کلان» در همايش WSIS سال 2017 که با موضوع «کاهش شکاف ديجيتال» برگزارشده بود، ديدگاه های خود را در رابطه با سياست های توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور بيان نمودند.

ايشان در سخنرانی خود اشاره نمودند که بهبود کيفيت خدمات، ايجاد تنوع در خدمات، مقرون به‌صرفه نمودن خدمات با افزايش رقابت، مشارکت با بخش خصوصی، جذب سرمايه گذاری خارجی، گسترش دسترسی در مناطق روستايي و دورافتاده، تسهيل نوآوری و به خدمت گرفتن فناوری های نوين از مهم ترين سياست های جمهوری اسلامی ایران در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

ايشان بيان نمودند که تمامی موارد فوق در شبکه ملی اطلاعات محقق خواهد شد. شبکه ای که برای فراهم نمودن خدمات فراگیر و مقرون به صرفه برای تمامی شهروندان ایجادشده است.

دکتر واعظی در بخش ديگری از سخنان خود با اشاره به مقادير نشانگرهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در بخش عرضه، اطلاعاتی در رابطه با توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور ارائه نمودند.دکتر واعظی، در بيانات خود خبر از شروع عرضه فیبر نوری به منازل و کسب‌وکارها در شهرهای بزرگ و شتاب¬بخشی به توسعه شبکه فیبر نوری در آينده خبر دادند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورمان در بخش ديگری از سخنرانی خود به تلاش برای کاهش شکاف ديجيتال با استفاده از منابع مالی USO در راستای توسعه شبکه ها و خدمات به مناطق دورافتاده و محروم اشاره کردند. ايشان بيان نمودند که هدف ارائه خدمات مفيد و کاربردهای ارزشمند و موردنياز در اين مناطق بر بستر خدمات پهن باند است تا اين گروه از مردم جامعه بتوانند از مزايای فناوری اطلاعات و ارتباطات بهره مند گردند.

دکتر واعظی به ايجاد 10000 شغل مرتبط با فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال گذشته با فعال سازی کسب‌وکارهای نوپا، پژوهش و توسعه و نوآوری از طريق ارائه گرنت و وام های کم بهره اشاره نمودند. ايشان اشاره نمودند که اندازه بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در سه سال گذشته سه برابر شده است و همين رشد در پنج سال آينده مورد انتظار است.

وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات بيان کردند که سياست کشور توسعه همکاری های بين المللی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و در همين راستا خبرگان کشور در کنفرانس های بين المللی، گروه های مطالعاتی و ساير مجامع حضوری فعال و اثربخش داشته اند.

دکتر واعظی در پايان سخنان خود بر روی انجام پروژه های مشترک برای توسعه فناوری های جديد، برنامه های کاربردی جديد و خدمات جديد تأکید نمودند و اشاره کردند که شرکت های ايرانی بسياری هستند که آمادگی گسترش همکاری های خود در سطح بين المللی را دارا می باشند.

درباره World Summit of Information Society

همايش سران جامعه اطلاعاتی بزرگ‌ترین گرد هم‌آیی ذی نفعان اين حوزه برای توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات است که به‌طور مشترک توسط ITU، UNESCO، UNCTAD و UNDP با همکاری ساير نهادهای سازمان ملل متحد برگزار می شود.

تمرکز امسال اين همايش در رابطه با روندهای حاضر در حوزه توسعه پايدار و پروژه های فناوری اطلاعات و ارتباطات در نواحی اولويت دار اهداف توسعه پايدار مانند سلامت، آموزش، محیط‌زیست، برابری جنسيتی، زیرساخت و نوآوری بود. در اين همايش، 500 سیاست‌گذار از 150 کشور جهان، شامل وزرا و خبرگانی دولتی، رهبران جامعه مدنی، دانشگاهيان، مديران کسب‌وکارها و سازمان های دولتی حضور داشتند.WSIS Forum 2017 منجر به نتايج مشخصی گرديد که به ذی نفعان امکان قدرت بخشی به پياده سازی خطوط عمل WSIS و همسويي WSIS فرآيندهای توسعه پايدار را می دهد.

پيوندهای مرتبط:

https://www.itu.int/net4/wsis/forum/2017/

تهيه تدوين خبر: گروه خبری نظام پايش شاخص های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور (مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات)

انتهای خبر

wsis

تصاویر مرتبط
تاریخ انتشار مطلب: 27 خرداد 1396
بازدید ها: 1775