روند توسعه فناوری روند توسعه فناوری

روند توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در یک نگاه (وضعیت کشورهای جهان تا سال 2013)

  • مولفین:امیرحسین محب علی، محمدرضا آیت اله زاده شیرازی، علی پیرسیاوش، مهرنوش اهوازی
  • تعداد صفحات:37
  • زبان:فارسی
  • ناشر:مولف
  • گروه:انتشارات نظام پایش
  • نوبت چاپ:اول
  • شمارگان:500 نسخه
دانلود نشریه
چکیده ای از نشریه

کتاب حاضر، ترجمه ای است از خلاصه مدیریتی نسخه 2013 گزارش سنجش جامعه اطلاعاتی به زبان فارسی که در مرکز برنامه ریزی و نظارت راهبردی فناوری اطلاعات سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری بخش دانشگاهی و خصوصی کشور به انجام رسیده و منتشر شده است. در حال حاضر 5 سال است که این گزارش سالانه، توسعه های انجام شده در حوزه ICT را شناسایی و در انطباق با متدولوژی های پذیرفته شده در سطح بین المللی، هزینه و میزان مقرون به صرفه گی سرویس های ICT را موردنظارت و پیگیری قرار می دهد. ویژگی اصلی این گزارش شاخص توسعه ICT می باشد که عملکرد کشورها را بر اساس زیر ساخت ICT و رشد آن رتبه بندی می کند. هدف از این گزارش، دستیابی به یک ارزیابی عینی عملکرد در سطح بین المللی است که مبتنی بر شاخص ها و معیارهای کمی به عنوان یک ورودی مهم به بحث سیاست های ICT در دولت های عضو ITU می باشد. نسخه 2013 همچنین آخرین نتایج از بررسی شاخص سبد قیمت ICT، اولین مجموعه کامل اطلاعات قیمت را برای خدمات تلفن همراه پهن باند، اولین و تنها مدل سنجش جمعیت بومی دیجیتال جهان و ارزیابی کمی از روند اخیر پخش تلویزیون دیجیتال را ارائه می دهد.

در سال گذشته، بیش از 250 میلیون نفر آنلاین شده، و تقریبا 40 درصد جمعیت جهان تا پایان سال 2013 میلادی از اینترنت استفاده خواهند کرد. تکنولوژی و خدمات سیار به نقش کلیدی خود به عنوان راه انداز جامعه اطلاعاتی ادامه می دهند و تعداد مشترکین پهن باند سیار 2 میلیون نفر می باشد. شبکه های پهن باند سیار به افراد بیشتری امکان اتصال به شبکه های سرعت بالا و استفاده از مزایای رو به رشد برنامه های کاربردی و خدمات را می دهند. با این که سرعت شبکه های ثابت و سیار افزایش می یابد، قیمت خدمات کاهش پیدا کرده و قابلیت دستیابی به خدمات ICT افزایش یافته است: در فضای چهار ساله، قیمت های پهن-باند ثابت با کاهش چشمگیر 82 درصدی همراه بوده است.

جوانان در سراسر دنیا فعال ترین کاربران فناوری های اطلاعات و ارتباطات هستند. برای اولین بار، مدلی ایجاد شده است که تعداد بومیان دیجیتال کشورها را تخمین بزند- یعنی جوانانی با تجربه ICT که محرک های جامعه اطلاعاتی می باشند. با این حال، امروزه 30 درصد جمعیت جوان کشورها بومی دیجیتال بوده، و طبق گزارش، انتظار می رود در 5 سال آینده، جمعیت بومی دیجیتال در جوامع در حال توسعه دو برابر شود.

همچنین این گزارش، توجه خاصی بر روندهای پخش تلویزیون دیجیتالی، یعنی یکی دیگر از نیروهای محرک کلیدی رشد جامعه اطلاعاتی، معطوف داشته است. صنعت تلویزیون دستخوش جابجایی و دگرگونی مهمی در طی چند سال اخیر شده و در سال 2012 میلادی تعداد خانوارهای دارای تلویزیون دیجیتال بیشتر از خانوارها با تلویزیون آنالوگ بوده است؛ این دستاورد هر دو نقش اصلی پخش تلویزیونی را قوت می بخشد: یعنی تحقق خدمات عمومی مرتبط با ارتباطات و همچنین ایجاد بازاری عمده برای تولید کنندگان، توزیع کنندگان و شبکه های خصوصی محتوی.

انتشار یافته در: مرداد ماه 1393

برخی دیگر از انتشارات

publishers-image1

The State of BroadBand 2014: BroadBand for all

انتشار یافته در: September 2014

publishers-image4

High-Level Policy Statements

انتشار یافته در: June 2014